1 Editat de adibingo (2010-08-21 00:48)

Subiect: telefoane mobile

ce parere avet de  nokia 5800? raport pret calitate? ce sa aleg omnia i900 sau 5800?

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

2

Re: telefoane mobile

Eu am detinut ambele telefoane, si, ca si performanta sunt asemanatoare. Ca design as alege oricand omnia, e mult mai elegant si totusi finut, nu finut in sensul de feminin, ci ca si finisaj. 5800 e mai badaran, parerea mea. Cat despre meniu, la omnia te apuca dracii, mai ales din cauza touchped`ului, pe cand nokia are un meniu super simplu, si rapid de utilizat. Omnia e slab, are 65 k, culori, si se vede execrabil, nici nu se compara ca si imagine cu nokia. Concluzia mea, daca poti trece peste designul necioplit al 5800, oricand nokia.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3 Editat de adibingo (2010-08-21 01:16)

Re: telefoane mobile

ok am inteles dar  doresc a stii dc pe 5800 se poate folosi gps fara a fi nevoit  sa te conectezi pe net(omnia are windows, nokia are doar mapsul oferit de nokia   si dupa cate am inteles nu e prea bun sistemul as dori un tel mai rezistet

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

4 Editat de Andi66 (2010-08-21 01:19)

Re: telefoane mobile

Salut colega,
daca e vorba de varianta Nokia 5800 Navigation Edition, atunci fara ezitare, cu ochii inchisi. Am urmarit ambele modele, teoretic nu sunt prea mari diferente. Nokia are tehnologie 2009 iar Samsung 2008.
Plusuri ar fi cateva:
* Marime 360 x 640 pixeli, 3.2 inci
* Senzor de proximitate pentru intrare automata in hibernare
* Iesire audio de 3.5 mm
* Procesor  ARM 11 434 MHz
* Memorie interna  81 MB pentru stocare, 128 MB RAM
*  Edge Clasa 32
* Sistem operare Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
* Radio  Radio FM Stereo cu RDS
* GPS  Da, cu suport A-GPS, Nokia Maps 2.0 Touch
* Java MIDP 2.0
* Harti regionale
* Navigare asistata de voce pentru pietoni si masini
* Suport si incarcator auto incluse in pachet
* Ruleaza clipuri video WMV/RV/MP4/3GP
* Comanda vocala
* Aeplare vocala
* Editor foto

Intradevar camera foto e de doar 3,15 MP fata de 5 MP ai Samsungului dar, 2048x1536 pixeli, lentile Carl Zeiss, focalizare automata, blitz cu LED
* Video VGA 30fps
* Camera secundara - Camera pentru videoconferinte

Toate caracteristicile enumerate reprezinta plusuri Nokia fata de Samsung, nu sunt cam multe ??? Decizia finala iti apartine. Bafta si da un semn sa stiu ce ti-ai luat pana la urma. Sa auzim numai de bine !  :noroc


*PS: personal sunt fan Nokia si din surse sigure (sotia lucreaza la una din cel doua mari companii de telefonie mobila) este cam cea mai buna marca de pe piata - raport calitate pret, fiabilitate, etc.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: telefoane mobile

Parerea mea, cel mai mare deficit ti`am zis e meniul. O sa innebunesti sa umblii pe omnia. E intortocheat si greoi sa ajungi undeva, pe cand la nokia imediat nimeresti unde trebuie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: telefoane mobile

Nokia!

P.S.
Din auzite si din experienta credeam ca pt fete un telefon performant este unul...roz! smile

7

Re: telefoane mobile

In ceea ce priveste rozul, tine de "performanta designului" lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

8 Editat de aqua (2010-08-21 01:59)

Re: telefoane mobile

dupa parerea mea,lg kp 500 cookie are un design frumos dar e foarte greu de manevrat meniul ! pana la urma te enervezi si dai cu el !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: telefoane mobile

Se vorbea de omnia si 5800. Anyway, cookie e un gunoi de telefon dupa parerea mea. Si design si performanta si producator (in ceea ce priveste segmentul telefoniei mobile), ca tot.

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: telefoane mobile

Detin un Nokia N97 mini, care are aceeasi versiune de symbian ca 5800. Am instalat Garmin XT mobile...se gasesc tutoriale pe net, si asa am scapat de consumul de internet pt gps. wink Nu am pus mana pe vreun 5800, dar banuiesc ca au acelasi meniu...usor de utilizat, plus ca exisita o gramada de aplicatii pentru symbian S60 v5. In caz ca iti cumperi 5800, revin cu mai multe detalii despre instalarea garmin si locurile unde poti gasi aplicatii pentru el.

11 Editat de bogdan666 (2010-08-21 10:50)

Re: telefoane mobile

foarte controversat acest telefon 5800, pe site-ul nokia este cea mai mare reusita pentru ca depaseste performantele uni i-phone dar daca o sa cauti pe alte multe forumuri o sa fi dezamagit, cica au folosit piese din China pentru aceste telefoane si se strica destul de repede, doar modelele noi sunt mai fiabile decat primele modele scoase din fabrica. si eu am fost pe punctul de a-mi lua asa ceva si am vazut pe un forum de telefoane o fraza care mi-a placut foarte tare
"vrei telefon ia-ti telefon, vrei navigatie ia-ti gps, vrei foto ia-ti un aparat." si are dreptate. performantele sunt sub asteptari deoarece nu poti sa inghesui toata tehnologia intr-un paralelipiped de 200 grame.
sa nu ma intelegi gresit. eu sunt un foarte mare fan nokia, nu-ti recomand nici sa-ti cuperi nici sa nu-ti cumperi. a fost doar o opinie.

12

Re: telefoane mobile

detin 5800 si este un telefon bun mai ales ca face fata si la lift( adica cazaturi) eu lam scapat de citeva ori si inca functioneaza bine. cu obtiunile de pe al sunt ok se misca bine poti sa bagi pe el si antivirus daca te bagi pe net cu el si mult mai multe aplicati depinde ce vrei tu te la el foto face bine cemai este k. suces in ceace alegi sa iti achizitionezi :sok

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: telefoane mobile

Eu dintre  nokia 5800 si omnia i900 as alege oricand un HTC. Va garantez ca dupa ce veti detine un HTC nu va veti mai gandi sa treceti la altceva.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

Re: telefoane mobile

uite cate ceva despre defectele nokia5800 http://www.flashgsm.ro/index.php?action=stire&id_stire=833&stire=Nokia%205800%20XpressMusic%20-%20primele%20defecte%20dezvaluite

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

15

Re: telefoane mobile

va multumesc de sugestii cred pana la urma ca 5800 va fi alegerea,

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT