Subiect: Bazin in formare !!

Sunt in cursul unui proiect de acvariu si as vrea ca unii dintre voi sa imi dea un sfat, o parere cam ce design sa aiba... Acvariul are 750 de litri si va fi amplasat pe holul apartamentului meu ! Dimensiuni 1m 40 lungime, 80 latime , 72 ialtime !!  Cei care aveti poze cu decoruri si alte trasnai v-as ruga sa le postati pe acest topic !  Ce pesti sa pun in el?....(inafara de discusi pe care nu  ii suport )

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

tongue

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

3

Re: Bazin in formare !!

plecostonis_extra A scris:

tongue

uffffffffff..frumos acvariul! ciclizi africani! scurt:D.ai un acvariu exact pt ei facut:D

4

Re: Bazin in formare !!

ceva cu multe plante jungla mare ..  si pesti micuti

5 Editat de Schlaffen (2009-03-29 02:57)

Re: Bazin in formare !!

da-ne un indiciu.. cam din ce zona ai vrea
Apropo ix-im tu cred ca ai echinodorus bleheri, nu cred ca e amazonicus ala smile scuze nea pleco de of of topic (am vazut la semnatura si mi-am adus aminte)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Bazin in formare !!

Marisor acvariul.
Ce sticla si silicon ai folosit la lipire?
Are ceva intarituri?
Iti vor trebui multeeeee plante, cantitati mari de fertilizanti si co2 daca vrei sa-l faci cum zice icsim.
Cat despre populare nu am ce sa iti recomand deoarece discusii nu iti palc smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Bazin in formare !!

Ba asta..tu crezi ca esti pe tarlaua mati?:P Am sa te pedesesc k ai gresit topicul !! Apropo de acu inainte va rog sa va prezentati la intalniri cu plante pt un nevoias ca mine big_smile !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

Sunt constient ca la aceste dimensiuni o sa imi trebuieasca ceva mai multi fertilizanti ::P !!  Fara co2 nu o sa mearga?:rolleyes:

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

9 Editat de Schlaffen (2009-03-29 22:43)

Re: Bazin in formare !!

Cine a zis ma ca am gresit ca il mananc cu tot cu fulgi.. (de porumb).
In legatura cu plantele..  ele ar merge.. daca ar avea picioare, dar daca le pui co2 o sa alerge.. eventual bagi si nish pleco sa le fugareasca wink
Apropo.. cam cum ma pedepsesti (cu vreo 3-4 blonde?).. stiu ca Naomi e febletea ta, dar eu am alte gusturi, te rog sa tii cont de ele tongue

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Bazin in formare !!

Nu mi-ai raspuns la intrebari.
Doar din curiozitate intreb.

Ce sticla si silicon ai folosit la lipire?
Are ceva intarituri?

Mersi.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

11

Re: Bazin in formare !!

marian4232 ...stai linistit ca daca nu ii pune intarituri eu ii dau 20 min la acvariul ala....adevarul e ca e mare si o sa arete bine dar ii va fi f greu sal curete ...pe mine ma ingrijoreaza inaltimea ..e cam mare un pic dar daca el asa la facut....la dimensiunile pe care le are eu as face unul marin nu de apa dulce  dar si aici intervine  inaltimea...sa asteptam sa vedem ce iasa;););)

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Bazin in formare !!

Sticla de 10 si silicon pentru acvarii !! Si o sa aibe si intarituri, ca doar nu sunt nebun sal las asa.... Apa o sa vina pana la 60 de centimetri inaltime, nu mai mult !!  Stiu ca ar merge unul marin dar de unde atatia bani?..k eu unu nu vreau sa devin "sclavul acvariului" tongue! De ce zici tu ca o sa imi fie greu sai fac curat?

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

Nu neaparat marin.
Eu ma gandeam la rezistenta.
La dimensiunile astea ar trebui sticla mai groasa.
La 140 cm trebuie sa-i pui intarituri longitudinale.
E riscant.
Eu unul nu l-as fi facut asa.Sunt mai pesimist.
Eu am facut acvariu de 160 L brut cu fund de 10 mm si cu restul sticlei de 8 mm fara intarituri, lipit cu cel mai bun silicon pentru acvarii Dow Corning negru.
Am dat 30 lei pe tubul de silicone dar cel putin sunt sigur ca am facut treaba buna, chiar daca in acvariu intra doar 130 L apa.

Oricum, iti urez succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Bazin in formare !!

Te asigur ca acvariul nu este facut de mine ci de profesionisti !:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

Si eu zic ca e la limita. De 12 sau 14 l-as fi facut eu.

Al meu este de 180 litri brut si e cu sticla de 10. Nu inseamna ca nu ar fi rezistat cu sticla de 8 dar chiar nu se merita sa risti. Parerea mea !

Acum asta e. l-ai facut ai grija numa sa nu proptesti ceva de el.:)

Re: Bazin in formare !!

Multumesc mult pentru incurajari !!....

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

Iti doresc din tot sufletul sa reziste si sa arate superb.
Eu unul cred ca as inebunii daca m-as trezi cu 700 de litrii de apa in casa si cu pesti de milioane pe covor. Asta, repet, e parerea mea proprie si personala.

Dar iti TIN PUMNII !!! Astept poze sa vad cum a iesit.

Succes

Re: Bazin in formare !!

Nu ne-ai mai spus in ce stadiu este proiectul tau? Ai reusit sa il amenajezi?

Re: Bazin in formare !!

hm...Pai nu prea am timp asa mult sa ma ocup de el si nici toti bani deodata ! Am terminat cu acvariul, intarituri tot ( Multumita Firmei Acvarii De Vis ), acum lucrez la suport ! Sper ca pana in paste sa ma apuc de amenajare !:P ...Promit ca voi pune poze in stadiul in care se afla !! big_smile

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

20

Re: Bazin in formare !!

AOLEU...:o  yikes  neutral  neutral   tu stii sigur ce faci omule?????    700litri intrun acvariu lol pai da......io am unu cu sticla de 6 si fund de 14 si mi se bombeaza de MAMAMIA  cand bag apa in el