1

Subiect: Probleme acvariu 60L

Salutare

Am cumpart un acvariu de 63L dintr`un hipermarket si am inceput sa`l popilez (fara sa`l ciclez) au inceput sa`mi moara din ce in ce mai multi peste (1 pe zi) .. am zis ca trebuie sa fac ceva... am facut am cumpar niste teste 5in 1 de la jbl si am vazut ca valorile NO2 si NO3 erau foarte ridicate... A doua zi am fost si am luat niste sfere pentru nitriti... ... nu au avut efect...tot murind peste iar valorile pe teste nu scadeau (nici dupa ce am schimbat 50% din apa). Am hotarat sa cumpar un filtru extern (JBL E700) am mutat pestii intr`un alt acvariu de 200L pe care urma sa`l populez cu ciclide. Am golit de apa acvariul de 60L si am scot si filtrl intern din functiune. Am lasat la ciclat 24 de ore cu ajutorul mai multor substante pentru a forta ciclarea (aqua safe, easy balance, filter start si nitrate minus). Am mutat pestii in acvariul cel mic... dar pestii tot continuau sa moara... (majoritatea erau femele care erau batute de o molie ). Dar cativa gupy au murit din motive nestiute... efectiv ii gaseam pe fundul acvariului... Am fost la un petshop.. am cumpar o sticla de baktopur si de 3 zile fac tratamentul... Din pacate ,, rezultate nefericite... o gupa care era in maternitate si urma sa fete... am gasit`o azi moarta...si inca un peste care nu`i stiu numele dar seamana cu sanitarii numai ca sunt maronii si vargati..

Vreun sfat pentru mine ? Pentru ca sincer nu stiu ce sa mai fac ..

Re: Probleme acvariu 60L

Eu nu cred in solutiile"minune" care grabesc ciclarea.O ciclare este completa atunci cand  nitratii au valori cat se poate de mici, iar nitritii 0.E si normal sa se intample ce s-a intamplat daca ai bagat  pestii fara ciclare.Citeste ghidurile despre ciclare de pe forum.Si eu zic sa ai rabdare saptamanile necesare sa se cicleze acvariu ca e pacat sa iti moara pesti in continuare. Si din cate am inteles ai oprit filtrul? Pe perioada ciclarii echipamentele ar trebui sa mearga non-stop, ca si cum ai avea pesti inauntru.Capul sus :fok

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

3

Re: Probleme acvariu 60L

la inceput am avut un filtru intern.... iar duminica am cumparat filtrul jbl....nu am oprit niciodata filtrul in timpul ciclarii (cea de 24 de ore) si nici dupa

Re: Probleme acvariu 60L

vezi de aia mi-ai zis mie batranii siteului...."citeste, invata.....rabdare si tutum!!!"

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

5

Re: Probleme acvariu 60L

tutun si nervi intinsi la maxim ... peste etapa asta am trecut... problema e ca acum acvariul de 200L l`am popolat cu ciclide... iar pe cei mici nu stiu unde sa ii tin sa reiau ciclarea...

ar fi o posibilitate sa cumpar maternitati si sa pun cate 2 intr`o maternitate ?

Re: Probleme acvariu 60L

smile)...nervi???...pfff daca ma vedeai pe mine cat injuram ca nu pricepeam cum se face amarata aia de bomba...:))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Probleme acvariu 60L

Pai stai sa ne gandim.Ce pesti ai mai exact?

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

8 Editat de Maniacu (2010-08-26 00:35)

Re: Probleme acvariu 60L

in acvariul de 63L.. au mai ramas 5 gupy, 2 sanitari, 4 platy, 2 zebre si 2 moli iar in cel de 200L am 11 labidochromis caeruleus


eu nu injur pentru ca am bagat o gramada de banii (din prostia mea pentru ca m`am luat dupa cei din pet-shop) doar pentru ca vreau ca acei pesti sa nu mai moara.. asta ma oftica cel mai tare

Re: Probleme acvariu 60L

Pai asta e problema, acuma eu sunt incepator, dau sfaturi pana unde stiu, cei experimentati ar trebui sa te indrume mai departe.Ar trebui gasit un loc provizoriu, un bazin ceva. Oricum nu e o chestie de azi pe maine, ciclarea  va dura destul de mult chiar si cu solutii.Ai putea sa ii transferi intr-un acvariu pe la prieteni cumva.Te-as ajuta eu dar acvariu meu e inca nefunctional. mad

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

10

Re: Probleme acvariu 60L

cred ca cel mai bine este ca maine dimineata.. sa ma apuc de mutat.. ii pun in maternitati si ii pun in acvariul ciclidelor... (problema e ca nu stiu daca nu cumva sa am o surpriza sa ii gasesc mancati...) si sa golesc acvariul si sa o iau de la 0... cu totu..
Acum ca o iau de la 0 trebuie sa curat si filtrul ?

Re: Probleme acvariu 60L

Eu zic sa nu o iei de la capat.De cate zile merge ciclarea?Ce valori au nitritii si nitratii?Poate pui si niste poze sa vedem cum arata.Si inca o data artileria grea unde sunteti ?Avem nevoie de ajutor aci .Eu sunt un incepator nu stiu multe :stupid

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

12 Editat de Maniacu (2010-08-26 00:56)

Re: Probleme acvariu 60L

filtrul nou merge de duminica....eu pun poze... dar repet.. am teste jbl 5 in 1...

Re: Probleme acvariu 60L

Mai bune si alea.Nu cred ca un test de ala iti spune 0 nitrati si tu ai sute de unitati(vorba vine).Ti-am zis singura solutie pe care o vad e cea cu transferu la  prieteni  pana se  se cicleaza acvariul si  se stabilizeaza situatia.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

14

Re: Probleme acvariu 60L

Buna
cauta sa gasesti dinr-un acvariu functional de-o vreme substrat, pietris, apa, material filtrant_ toate astea nespalate
daca nu poti declorina apa prin invechire foloseste aquasafe sau ceva de genul si nu altceva
mai aduga plante de suprafata [ceratopteris]
eventual 1-2 capsule bactozim in filtru
daca ai vivipari ai putea creste gH [piatra calcaroasa, bicarbonat de sodiu] casa nu oscileze atat pH
parerea mea
succes

15

Re: Probleme acvariu 60L

http://img413.imageshack.us/img413/6492/img0049zn.th.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/2341/img0059m.th.jpg


Am cateva pietre calcaroase in acvariu...apa este asa verde din cauza baktopurului

16

Re: Probleme acvariu 60L

Maniacu A scris:

la inceput am avut un filtru intern.... iar duminica am cumparat filtrul jbl....nu am oprit niciodata filtrul in timpul ciclarii (cea de 24 de ore) si nici dupa


tu nu faci diferenta dintre a declorina apa ( la asta te referi tu cu 24 de ore - adica apa de la robinet este pusa intr-un recipient cu gura larga si este lasata 24 de ore pentru ca clorul sa se evapore din ea = declorinarea apei

pe cand ciclarea se intinde pe parcursul a 4 sau  mai multe saptamani cand in acvariu se afla doar echipamentele, plantele si toate celelalte anexate FARA PESTI  si se monitorizeaza atent ca ciclul azotului sa se incheie si valorile sa fie intr-un optim de siguranta pentru ca pestii sa poata supravietuii.

deci pune mana si citeste exact ce inseamna ciclul azotului, cum se cicleaza un acvariu si numai dupa aceea mai cumperi pesti.

spor la treaba

17

Re: Probleme acvariu 60L

din pacate stiu sa fac diferenta... dintre ciclare si a lasa apa la decantat... si eu apa.. am lasat`o 24 de ore.. iar apa cu care completez in acvariu.. o fierb si o las 24 de ore inainte sa o pun in acvariu...

am intrebat cand am cumparat filtrul extern daca este obligatoriu sa las la ciclat o perioada mai lunga... mi s`a spus sa`l las 24 de ore.. si sa adaug mancare.. de 3 -4 ori.... deci de capul meu n`am facut nimic... m`am luat dupa capul altora

18

Re: Probleme acvariu 60L

Tocmai ai omorat toate microorganismele benefice si vitale pentru acvariu....prin fierbere. Te pregatesti de vreo operatie sau ce ? Unde ai auzit tu ca se fierbe apa ? Acum depinde si pe cine intrebi despre ciclare sau orice legat de acvaristica. Daca te deranjeaza rspunsurile care le primesti nu stiu de ce ai mai postat.....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

19

Re: Probleme acvariu 60L

Maniacu A scris:

din pacate stiu sa fac diferenta... dintre ciclare si a lasa apa la decantat... si eu apa.. am lasat`o 24 de ore.. iar apa cu care completez in acvariu.. o fierb si o las 24 de ore inainte sa o pun in acvariu...

am intrebat cand am cumparat filtrul extern daca este obligatoriu sa las la ciclat o perioada mai lunga... mi s`a spus sa`l las 24 de ore.. si sa adaug mancare.. de 3 -4 ori.... deci de capul meu n`am facut nimic... m`am luat dupa capul altora

te recorectez:  a decanta = inseamna a lasa apa ca sedimentele sa se depuna pe fundul recipientului, nu este tot una cu a declorina. sunt doua cuvinte total diferite si ca sens si ca utilitate.

NU SE FIERBE APA = odata apa fiarta isi pierde toate proprietatiile si mineralele continute de acestea => plantele tale nu au de unde sa isi procure cele necesare cresterii.


vorba aia : capul face capul trage!

cand mai faci cate ceva si nu stii despre ce este vorba nu te mai lua dupa primul venit, si mai ales dupa negustorii din marile magazine. ei sunt acolo pusi sa vanda marfa nu sa iti dezvaluie tie marile secrete ale acvaristicii. daca iti mor pestii lor le pare bine ca in ziua urmatoare vii din nou la ei sa iti innoiesti stocul de pesti. deci grija mare.

20 Editat de Maniacu (2010-08-26 12:07)

Re: Probleme acvariu 60L

andi nu ma deranjeaza raspunsurile.....dar asta e... mi`am luat`o...de acum o sa las apa in sticle...are ceva de le pun si cate o picatura de aqua safe cat timp stau la decantat... sau pur si simplu e mai bine sa o las in legea ei ?

aa si apropo...nu am plante in acvariu...