1 Editat de eXotic (2010-08-27 01:26)

Subiect: Acvariu Ciclide

Speci pesti : Pseudotropheus elongatus Mpanga 9 Buc
                    Caeruleus   6 Buc
Acvariu 180 L

Vreau sfaturi de la voi.Ce fel de nisip ce fel de pietre.

Pot pune pietre de rau ?
Pot pune nisip White quartz 2 mm ?


Astept sfaturi pentru ca nu ma pricep este priam oara cand am ciclide de acest gen.

Re: Acvariu Ciclide

dupa putina documentare de pe net iti pot spune urmatoarele:
    - Acesti pesti prefera fundul acvariului acoperit cu "coral sand"(nisip de coral?)care ajuta la pastrarea apei alcalina.
    -De preferat curentul apei  slab sau deloc.
     -Multe ascunzisuri, pesteri (asta de fapt pentru orice ciclida)
     -Ph:7,5-9,0.
     -Duritate :10-20
     -fara clorofila (mananca plante).
     -de pastrat in grupuri cu 1 mascul la mai multe femele.

Cam atat am gasit.Sper sa fie de folos.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

3

Re: Acvariu Ciclide

pajeroking A scris:

dupa putina documentare de pe net iti pot spune urmatoarele:
    - Acesti pesti prefera fundul acvariului acoperit cu "coral sand"(nisip de coral?)care ajuta la pastrarea apei alcalina.
    -De preferat curentul apei  slab sau deloc.
     -Multe ascunzisuri, pesteri (asta de fapt pentru orice ciclida)
     -Ph:7,5-9,0.
     -Duritate :10-20
     -fara clorofila (mananca plante).
     -de pastrat in grupuri cu 1 mascul la mai multe femele.

Cam atat am gasit.Sper sa fie de folos.

Ești un tip care citește! :sok  Toata stima pentru răbdarea pe care o ai în a da mura în gura celor care cer informații infantile!

4

Re: Acvariu Ciclide

Mulstumesc frumos.Am citit despre acesti Caeruleus ca manaca spanac > este adevarat ?

5 Editat de pajeroking (2010-08-26 20:20)

Re: Acvariu Ciclide

Paul, fac si eu ce pot  asa invat si eu cate ceva.Probabil va fi nevoie in viitor daca ma hotarasc sa fac set-up cu ciclide big_smile

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

6

Re: Acvariu Ciclide

pajeroking A scris:

Paul, fac si eu ce pot  asa invat si eu cate ceva.Probabil va fi nevoie in viitor daca ma hotarasc sa fac set-up cu ciclide big_smile

Imi pare bine ca mai sunt câțiva care se documentează serios înainte de a întreba. Dar desigur este mai ușor și comod sa pui sute de întrebări fără sa citești măcar 2 rânduri. Pe vremuri (nu foarte demult) aveam 2 carți de acvaristica (una șterpelită de la biblioteca publica) lipite cu scotch paginile și șterse de atâta lectura! Acum cu internetul și atâta informație ce sa mai zic....vezi ca întreba colegu' dacă mananca spanac? lol

Re: Acvariu Ciclide

gata gata acuma caut  lol  Stii care e treaba paul:eu m-am hotarat sa imi iau acvariu prin iunie.Si de atunci lecturez intr-una.Acvariul mi l-am luat si echipamentele trebuie sa soseasca saptamana viitoare si de abia atunci ma apuc de treaba

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

8

Re: Acvariu Ciclide

Sunt alături de tine! :sok Daca te voi putea ajuta cu ceva ....oricand :fok

Re: Acvariu Ciclide

Eugen m-am interesat de dieta pestisorilor tai..cica mananca si spanac si frunze de salata si mazare  wink

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

10

Re: Acvariu Ciclide

pajeroking A scris:

Eugen m-am interesat de dieta pestisorilor tai..cica mananca si spanac si frunze de salata si mazare  wink

cool  lol  lol  lol

11

Re: Acvariu Ciclide

pajeroking A scris:

Eugen m-am interesat de dieta pestisorilor tai..cica mananca si spanac si frunze de salata si mazare  wink

vegetarieni  :noroc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: Acvariu Ciclide

eXotic A scris:

Speci pesti : Pseudotropheus elongatus Mpanga 9 Buc si s ''Electric yellow'' male L. caeruleus is understandably one of the 6

Nu te supara, care`i "sparla" cu "is understandably one of the 6" ? Sa subintelegem ca`i unui dintre cei 6 fantastici, sau...? one of the 6 ce?! Fii si tu om serios, ai o varsta...

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: Acvariu Ciclide

Scuze greseala mea am dat copi paste la ceva si nu trebuia sa fac "Paste" aici.Am reeditat.Vorbinb la modul cel mai serios ei chiar manaca si spanac si frunze de salata si mazare ?

Re: Acvariu Ciclide

Indubitabil !!!  :apl

Fii natural !

15

Re: Acvariu Ciclide

De ce ai scris indubitabil ?

16

Re: Acvariu Ciclide

Ai "dat drumul la acvariu" sau doar te informezi momentan ?

17

Re: Acvariu Ciclide

Am dat drumul am sa pun si cateva poza.

Re: Acvariu Ciclide

eXotic A scris:

De ce ai scris indubitabil ?

Pentru ca asa e smile

Fii natural !