Subiect: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Dupa ce am citit pe diferite forumuri de acvarisitca straine despre aceasta variana ieftina de difuzie a CO2-ului, m-am gandit sa incerc si eu. Pentru a realiza un astfel de difuzor avem nevoie de urmatoarele: o seringa, o bucata de lemn de tei uscata, taiata perpendicular cu fibra lemnului si adeziv gen super glue. Bucata de lemn trebuie taiata astfel incat sa intre fix, putin fortat in capatul superior al siringii, pe margini se lipeste cu super glue pentru a nu avea scapari de gaz pe langa bucata de lemn. CO2-ul iese prin porii lemnului formand bule foarte fine.



P.S.Eu unul am sa incerc  big_smile  si poate mai sunt si altii interesati  :pp ...informatia a fost preluata din urmatorul articol:
http://despre.nevertebrate.ro/acvaristi … e-plantate

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

E vreo 9 lei un blister cu doua difuzoare din lemn de tei. Se merita bricolajul cand esti super maniaco-depresiv dupa bricolaj sau costul final este sub jumatate din costul produsului de pe raft.

Plus ca e si inestetica chestia aia in acvariu.
Sau tai bucata de lemn si ii aplici o gaura in care lipesti un tubulet de plastic unde sa atasezi furtunul. Zic eu ca arata mai bine si costa si mai putin.  tongue

3 Editat de bogdivaio (2010-08-28 20:39)

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Eu unul nici nu am auzit si nici nu am vazut vreodata un "blister cu doua difuzoare din lemn de tei " hmm ...habar nu am ce e si cum arata :fconf , daca ai putea sa ma lamuresti si pe mine cum arata(o poza sau ceva de genu) ti-as fi profund recunsocator  big_smile


P.S.

E vreo 9 lei un blister cu doua difuzoare din lemn de tei. Se merita bricolajul cand esti super maniaco-depresiv dupa bricolaj sau costul final este sub jumatate din costul produsului de pe raft.

...o seringa costa 50 de bani,lem de tei este cat vrei pe langa blocuri  lol,un super glue are oricine prin casa(cu 1,5 gasesti si la magazin)...eu zic ca se incadreaza in buget lol si daca ai o mana buna poti face ceva destul de estetic...merita sa incerci o astfel de prosteala asta in cazul in care nu gasesti blister-ul de care aminteai mai sus care repet e cuvant nou in acvaristica pentru mine  :-   :stupid

4 Editat de scifficus (2010-08-29 03:01)

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Blister este forma de prezentare a unui produs. Nu trebuie sa fie legat de acvaristica. Exista mancare congelata de la un producator de renume care se vinde la blister. Diferite tipuri de produse de acvaristica se vind la blister.

La o simpla cautare pe net, iti dau direct de pe wiki, gasesti chestia asta.


Si acum dupa ce ti-am dat toate detalii uneste tu punctele si vezi ce iti iese.

Sa stii in ziua de azi ce e ala un blister e o chestie de bun simt. Dar.... aroganta asta cand acapareaza restul ...

Era sa uit, sa vezi ce misto e cand o incepe sa mucegaiasca lemnul ala in acvariu.

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Ai putea face un mic filmulet prezentativ te rog frumos.Sau cineva ar putea face un film prezentativ vum se face o Butelie Co2 + acest difuzor.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

6

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

O butelie n`ai cum sa faci. Aia se cumpara. Cel mult poti face o bomba. Uita`te in aceasta sectiune la reteta de bomba postata de bogdan, si vei gasi acolo toate cele necesare plus o schema.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

despre lemnul de tei am scris si eu un articol candva si postat pentru un concurs pe nevertebrate. acum vreo 2 luni. treaba este ca lemnul de tei trebuie uscat bine si taietura la ambele fete trebuie facuta in asa fel incat sa nu se astupe porii.

dupa ce ca bricolezi de iti vine rau, stiind ca lemnul de tei este un foios tare mai ales dupa uscare in doua trei luni porii se colmateaza.

incercat si probat de mine si am revenit tot la filtrul de tigara care pana acum a fost mai eficient decat toate celelalte bricolatiuni si din cate am aflat filtrul de tigara montat corespunzator depaseste din punct de vedere calitativ ( ma refer la dimensiunile bulelor de gaz ) chiar si celebrul difuzor ceramic cu membrana...

cel mai bun la dizolvarea co2 in acvariu pana acum ramane reactoarele.


daca chiar doriti sa bricolati lemn de tei aceste trebuie sa fie uscat si taietura sa fie perpendiculara pe sensul de crestere. pentru o mai buna difuzie nu se va face bucata ( rondeaua) mai mare de max 2 cm.

8 Editat de bogdivaio (2010-08-29 15:43)

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

scifficus A scris:

Blister este forma de prezentare a unui produs. Nu trebuie sa fie legat de acvaristica. Exista mancare congelata de la un producator de renume care se vinde la blister. Diferite tipuri de produse de acvaristica se vind la blister.

La o simpla cautare pe net, iti dau direct de pe wiki, gasesti chestia asta.


Si acum dupa ce ti-am dat toate detalii uneste tu punctele si vezi ce iti iese.

Sa stii in ziua de azi ce e ala un blister e o chestie de bun simt. Dar.... aroganta asta cand acapareaza restul ...

Era sa uit, sa vezi ce misto e cand o incepe sa mucegaiasca lemnul ala in acvariu.


Dragul meu ai inteles total gresit mesajul meu...unde e aroganta?! in fine,fiecare intelege ce vrea  :smoke

Reveind la cuvantul blister am si specificat ca imi este necunoscut ca termen in acvaristica,adica ma referam,ce utilizare ar avea  el in componeta prezentata de tine "blister cu doua difuzoare din lemn de tei" (nu puteam sa-mi fac o imagine pentru ca nu mai vazusem asa ceva,eu ma gandeam ca ar fi ceva device,gen difuzor )...nu ca nu stiu ce inseamna acest cuvant "blister" doar nu am trait pana acum in padure si am cumparat medicamente si alte produse invelite in hartie de ziar :smoke
Ca te-am intels eu gresit sau ca m-ai inteles tu nu mai are acum importanta,bine ca m-ai lamurit  :apl

Multumesc.



coco A scris:

despre lemnul de tei am scris si eu un articol candva si postat pentru un concurs pe nevertebrate. acum vreo 2 luni. treaba este ca lemnul de tei trebuie uscat bine si taietura la ambele fete trebuie facuta in asa fel incat sa nu se astupe porii.

dupa ce ca bricolezi de iti vine rau, stiind ca lemnul de tei este un foios tare mai ales dupa uscare in doua trei luni porii se colmateaza.

incercat si probat de mine si am revenit tot la filtrul de tigara care pana acum a fost mai eficient decat toate celelalte bricolatiuni si din cate am aflat filtrul de tigara montat corespunzator depaseste din punct de vedere calitativ ( ma refer la dimensiunile bulelor de gaz ) chiar si celebrul difuzor ceramic cu membrana...

cel mai bun la dizolvarea co2 in acvariu pana acum ramane reactoarele.


daca chiar doriti sa bricolati lemn de tei aceste trebuie sa fie uscat si taietura sa fie perpendiculara pe sensul de crestere. pentru o mai buna difuzie nu se va face bucata ( rondeaua) mai mare de max 2 cm.

Multumesc coco  ^:)^ ,pentru aceasta explicatie plauzibila si numai buna de luat in seama  :sok ...asta era genul de raspuns care il asteptam,adica de la cineva care a incercat asa ceva,tocmai de aceea am si postat informatia asta pe forum,s-o putem dezbate si sa vedem daca merita sau nu s-o aplic

9

Re: Proiect DIY – Difuzor din lemn de tei

Scifficus, unde se gasesc de cumparat acele bucatele de lemn? Ai vazut tu pe undeva de mentionezi pretul?

Etiamsi omnes, sed non ego.