1

Subiect: Carbune activ

Cam cu o saptamina in urma pestii mei au avut Gris , I-am tratat, sint bine,ba mai am si 3 puisori de gupy; pe timpul tratamentului am scos carbunele activ din saculetul filtrului, ar trebui sa reintroduc carbunele sau nu?.
Mai am un " saculet " nou cu carbune activ.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

2

Re: Carbune activ

Daca totul este ok baga cărbunele, lasă-l sa stea o zi doua și apoi scoate-l, fiindcă lăsat acolo va retine si fertilizantii pe lângă medicamentația folosita

3

Re: Carbune activ

Il tin 2 zile dupa care renunt definitiv la el ?
Nu e benefic? E Mai bine fara el ?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

4

Re: Carbune activ

2M A scris:

Il tin 2 zile dupa care renunt definitiv la el ?
Nu e benefic? E Mai bine fara el ?

Nu este recomandat când ai plante și fertilizezi.Se poate înlocui cu vata perlon  :sok

Re: Carbune activ

Carbunele activ si perlonul sunt doua medii de filtrare total diferite. Chimic respectiv mecanic. Nu poate face unul treaba celuilalt sub nici o circumstanta.

6 Editat de pelly67 (2010-08-30 18:19)

Re: Carbune activ

scifficus A scris:

Carbunele activ si perlonul sunt doua medii de filtrare total diferite. Chimic respectiv mecanic. Nu poate face unul treaba celuilalt sub nici o circumstanta.

Parțial adevărat! Insa el nu a precizat ce bazin deține vis a vis de plantare.

7

Re: Carbune activ

Plante am dar, nu fertilizez.
Inteleg ca e mai bine fara el , atunci dece filtrul Tetratec 300 este dotat standard cu carbune activ?
L-am luat la pachet cu acvariul de 60 litri + altele, deci e clar ca intr- un asemenea acvariu nu prea poti tine decit pesti de apa dulce bineinteles cu plante.

Am Mai cautat si pe alte forumuri si tot nu am gasit ceva care sa ma lamureasca total asupra acestui carbune activ decit ca retine toxinele si anihileaza efectul medicamentelor( chimicalelor).
As vrea sa stiu exact dece se foloste, cind se foloste,ce anume face, daca este si cind este obligatoriu sau nu sa i-l ai

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

8

Re: Carbune activ

Carbunele activ seamana cu un burete, avand cavitati microscopice si care prin procesul numit absorbtie are rol de filtrare chimica a apei, retinand elemente ca iond, fenol (apa galbena), amino-acizi, cupru, crom, fier, mercur, clor, cloramina, hidrogen sulfurat, verde de malachit, sufl si antibiotice. nu elimina amoniacul, azotitii si azotatii.
Este bine de stiut ca viata carbunelui activ este limitata functie de cantitatea folosita si volumul acvariului. Dupa aceasta perioada rolul lui devine nul (mai putin ca suport pentru bacteriile utile denitrificatoare) chiar periculos deoarece are obiceiul de a intoarce in apa acvariului substantele stranse pana atunci, putand duce la dezechilibre grave. Mai este bine de stiut ca pe langa elementele nocive, acesta filtreaza si elementele vitale pentru viata plantelor si vietatilor acvatice, ca minerale, fertilizanti, elemente organice si vitamine.
Carbunele activ se va folosi (o lingura cu varf pentru 20l apa si jumatate din aceasta cantitate pentru acvariile marine cu corali ) numai pentru eliminarea substantelor toxice ajunse accidental in apa cat si dupa tratamente in cazul imbolnavirii pestilor. Este interzisa folosirea lui pe perioada tratamentelor cat si in cazul folosirii substantelor nutritive pentru plante deoarece elimina efectele dorite ale acestora.

9

Re: Carbune activ

Ok, lamurit
Il folosesc acum 2 zile ca sa elimine ce trebuie dupa tratamentul cu punktol, dupa care il scot.
Multumesc.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

10

Re: Carbune activ

scifficus A scris:

Carbunele activ si perlonul sunt doua medii de filtrare total diferite. Chimic respectiv mecanic. Nu poate face unul treaba celuilalt sub nici o circumstanta.

Am o nelamurire, intre carbunele activ si particulele retinute exista o reactie chimica?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Carbune activ

dupa ce am folosit carbunele activ dupa un tratament ce pot face cu el ?

inafar de aruncat sa-l refolosec alta data (fiert uscat chesti de genu)
sau nu mai pot face nimic cu el il arunc?

CARPE DIEM

12

Re: Carbune activ

BARICZA A scris:

dupa ce am folosit carbunele activ dupa un tratament ce pot face cu el ?

inafar de aruncat sa-l refolosec alta data (fiert uscat chesti de genu)
sau nu mai pot face nimic cu el il arunc?

   Il poti arunca linistit, conditiile de reactivare sunt complicate si nu merita!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!