1

Subiect: Puiet

Uraaaa!!!!
Am puisori de gupy.
Din pacate doar 3 , atit am mai gasit azi dimineata.
Era o femela cumparata acum 3 zile, dar nu mi-am dat seama ca e gestanta, era mai mica si firava, putin plinuta dar nu atit incit sa-mi dea de gindit.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

2

Re: Puiet

Mai am 2 femele de gupy, una este Mai plina dar nu este nimic mai negru in zona anala, sta mai retrasa, cealalta are acea pata neagra dar are un comportament normal, amindoua sint mult mai Mari decit cea care a facut puisorii; ce ar trebui sa fac?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

3

Re: Puiet

Nu-mi raspunde nimeni?!

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

4

Re: Puiet

2M A scris:

Nu-mi raspunde nimeni?!

Daca vrei sa ii păstrezi trebuie izolați de ceilalți într-un bazin fără prea mari pretenții. Daca crezi ca sunt"excedentari" ii poți lăsa acolo. Vor supraviețui cei mai dibaci și mai sănătoși!Oricum guppy se înmulțesc extrem de repede și curând vei avea foarte mulți, asa ca numai tu poți lua cea mai buna hotărâre pentru tine :sok

5

Re: Puiet

ADevarul e ca nu sint pregatit, dar nu vreau sa renunt la cei trei puisori pt. ca sint primii.
I-am pus intr-un borcan cu apa din acvariu si l-am introdus in acvariu, astfel au temperatura constanta.
Dupa cite zile pot sa le dau drumul impreuna cu ceilalti pesti?
Cit despre celelalte femele nu am alta varianta decit sa le las in acvariu si daca vor face pui sa salvez ce pot; nu sint pregatit cu alt acvariu, alt incalzitor sau filtru.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

6

Re: Puiet

Iți poți lua o maternitate,care este destul de ieftina, asta pentru a inlocui acel pahar inestetic.Tot ce vei "culege" în urma nașterilor viitoare poți pune acolo. Condițiile sunt mult mai adecvate decât în pahar.Costa pana in 20 ron

7

Re: Puiet

Cu siguranta I-mi voi lua pt. ca sigur voi mai avea pui in urmatoarele zile

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

8

Re: Puiet

Bafta :sok

9

Re: Puiet

Mersi,
Cred ca voi lua un acvariu mai mare, daca mai fac pui cele doua femele de gupy , acvariul de 60 litri va fi prea mic.
Apropo in cazul ca voi avea prea multi ce sa fac cu ei? ,

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

10

Re: Puiet

Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu "excedentari", ma poti lamuri?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

11

Re: Puiet

2M A scris:

Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu "excedentari", ma poti lamuri?

excedent = mai mulți
deficit = mai putini
...te vei lămuri singur ...când vei avea sute! Guppy se înmulțesc ca iepurii  wink

12

Re: Puiet

Hm.! si ce voi face cu ei ?!

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

13

Re: Puiet

2M A scris:

Hm.! si ce voi face cu ei ?!

Ii donezi sau ii vinzi și in 2 ani iți iei Harley-Davidson tongue

14

Re: Puiet

smile)
in 2 vieti probabil smile

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

15

Re: Puiet

Perseverenta duce întotdeauna la succes :sok

16

Re: Puiet

2M A scris:

Cu siguranta I-mi voi lua pt. ca sigur voi mai avea pui in urmatoarele zile

De unde esti (oras) fericitule proaspat tatic? Daca esti din Bucuresti iti pot darui eu o maternitate ca cea prezentata de Paul. Oferta este valabila pentru azi si miine, miercuri plec din Bucuresti pentru 20 zile. Daca vrei maternitatea si esti din Bucuresti, suna-ma: 0722.612.280

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Puiet

Multumesc, dar locuiesc in Viena.

Cred ca am probleme cu un mascul de Moly cumparat acum 4 zile, la ochiul drept este albicios  nu mai este acel negru lucios ca la celalat, iar pe inotatoarea dreapta are ceva alb destul de mare (aprox. 3 mm ); pata de pe aripioara am vazut-o astazi, ociul l-am vazut si ieri dar nu mi-am dat seama decit azi cind am vazut pata si l-am studiat Mai atent.
Sa fie ceva boala sau sint urme de lupta,poate Asa. l- am cumparat; ce sa fac?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

18

Re: Puiet

]Multumesc, dar locuiesc in Viena.

....mi-ai îndoit direcția  lol

19

Re: Puiet

A, tot de ieri am observat ca Mai tot timpul inoata pe loc, adica se misca din tot corpul dar in acelasi loc !

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

20

Re: Puiet

2M A scris:

A, tot de ieri am observat ca Mai tot timpul inoata pe loc, adica se misca din tot corpul dar in acelasi loc !

Daca ai pune câteva poze cu peștii și acvariul tău ....multe s-ar lămuri  :sok