Subiect: betta

buna betta pot fi tinuti cu guppy  :froll as vrea sa stiu si daka se gasesc in piata obor din ploiesti cine sta pe acolo.ms daka raspundeti :ang  :ang  :ang  :ang

2 Editat de bogdan666 (2010-09-09 22:41)

Re: betta

betta ti-asi recomanda sa-i tii singuri.
presimt ca o sa-ti faci o ciorba din acvariul tau....

edit: e tot acelasi efort sa scrii daka sau daca..

3

Re: betta

bogdan666 A scris:

betta ti-asi recomanda sa-i tii singuri.
presimt ca o sa-ti faci o ciorba din acvariul tau....

edit: e tot acelasi efort sa scrii daka sau daca..

dar stim ca " daca " e romanesc  :stupid

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: betta

nu cred ca m-am prins...

5

Re: betta

bogdan666 A scris:

nu cred ca m-am prins...

nu conteaza  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: betta

Nu neaparat singur un Betta. Intr-un acvariu c-o capacitate de 50 de litri si cu multe plante, poate trai f. bine cu doua femele din specia lui  smile . De asemenea, se impaca bine cu neoni, cardinali, barbus titteya, corydoras si cred ca mai sunt si alte specii de pesti (dar nu le stiu personal) cu care ar putea convietuii linistit smile.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

7 Editat de Lucia (2010-09-20 17:29)

Re: betta

Se pare ca cei experti in betta, nu se mai chinuie sa scrie. Eu ii inteleg. Am sa raspund eu, desi inca am lacune in ceea ce priveste cunoasterea in profunzime a acestei specii deosebite de pesti.

Masculul de betta se tine singur! Cu exceptia perioadelor de imperechere, cand se tine impreuna cu femela (sau mai multe) temporar.
Betta este un peste foarte teritorial si agresiv.

Femelele, se pot tine mai multe intr-un acvariu comun, fiindca ele odata ce-si stabilesc o ierarhie, nu se mai bat. Pe cand masculii sunt in stare sa se omoare si sa omoare orice "trecator prin teritoriul lui".
In cazul in care un mascul, se tine intr-un acvariu comunitar, e posibil ca primele luni sa fie liniste, pana se acomodeaza.
Asta pana intr-o zi, in care, va incepe sa-si revendice un teritoriu al lui.
Asta inseamna atacuri asupra celorlalti locatari, indiferent cat de pacifiste specii ar fi.
De exemplu, un neon nu se va putea masura niciodata cu un betta. Si nici 10 neoni. Muscatura unui mascul de betta adult ii poate fi fatala unui neon.
Apoi, mai are si o "ciuda" nativa pe speciile de pesti voalate. Le va considera "dusmani".

Un Betta care nu se comporta asa, inseamna ca e un betta bolnav, adica foarte stresat de prezenta celorlalti, temperatura sau parametrii chimici ai apei, nu sunt conform necesitatilor lui. (Se tine in apa salmastra)

Aceastei vietuitoare, din specia Betta, ii trebuie acordata o pozitie deosebita si respectul cuvenit. Eu nu l-as incadra la pesti recomandati pentru incepatori.

Masculul de Betta trebuie sa fie rege in acvariul lui! 
E prea frumos sa aiba concurenta!
smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: betta

Buna Lucia smile

Betta Splendens se pot tine in acvariu comunitar (sunt sigura de pestii pe care i-am mentionat mai sus fiindca si pe mine m-au indrumat expertii si crescatorii de Betta Splendens) si un mascul poate trai f. bine, cu doua femele de Betta Splendens in acvarii cu capacitate de la 50 de litri in sus cu conditia sa aiba multe plante si ascunzisuri.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/