Subiect: Albumul celor 2 de 30 litri

Acesta este rodul munci mele. Impreuna cu colegi de pe forum, si cu un ajutor considerabil din partea lui Lup Cosmin am reusit sa fac ceea ce o sa vedeti in paginile urmatoare.

Acvariile au urmatoarele dimensiuni L29/l29/h35.

         Tehnica
Capac home-made pe fiecare acvariu din lambriu PDF de 7 mm. Fiecare capac cuprinde cate doua becuri economice (iluminare 10 ore/zi).
Pompa de aer RESUN AC-9602 actioneaza cate un burete foarte fin in fiecare acvariu
          Fertilizare:
Easy-Life ProFito, Easy Life EasyCarbo, bile 7+13 jbl in substrat la radacinile plantelor.
Utilizez doua "bombe" de CO2, cate una pentru fiecare acvariu.

2 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-08-13 03:05)

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Prima data a fost un singur acvariu.
Primisem o gasca de pui mai maricei de guppy si un mascul de xifo de la un coleg de servici (el vroia sa ii arunce)
Am reusit sa il conving :noroc , si a doua zi eram acvarist inrait :apl
Am apelat la tatal meu pentru acvariu si treaba a fost rezolvata.
Pana aici a fost cum a fost, dar de aici au inceput problemele.
Dar destul cu vorbaria ... sa vedem inceputul ...
Asta a fost primul meu setup ...

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Pe urma a mai fost si altul mai indraznet dar la fel de eronat ...
Aici am vrut sa fiu olar ...

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Dupa aceste incercari de a face acvaristica am decis sa caut pe net si sa cer sfaturi cuiva care se pricepe la asa ceva.
Si asa am gasit acest forum cu oameni deosebit de politicosi si de binevoitori.
Am inceput sa imi fac cunostinte si prieteni noi.
Am intrat in posesia unor plante pentru acvariu (multumesc Lup Cosmin) si a iesit cam asa ceva ...


P.S. Inca nu renuntasem la ideea de olarit

5 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-08-13 04:36)

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Aici au aparut si doi thorocatusi cam maricei pentru acvariul meu, dar ...
In urma criticilor si sfaturilor colegilor de pe forum ( ^:)^ va multumesc tuturor ^:)^ ) am remodelat setup-ul in acvariul meu si a iesit cam asa ceva ...


P.S. Schimbari in mai bine ... zic eu :fconf

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Aici deja a aparut si o buturuga si ceva achiziti mai noi (pomaceea si corydoras)

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Intre timp a mai aparut inca un acvariu ... populat cu neoni si scalari.
Iata ce a iesit ... cu un adaos substantial de plante (multumesc Lup Cosmin).

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Cu inca o infuzie puternica si ultima de plante (multumesc Lup Cosmin) am adus acvariile la starea actuala (ma rog de atunci) ...

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Si cateva poze dupa evolutia plantelor.
Confectionarea celor doua "bombe" a fost destul de benefica pentru plantele din acvariile mele.

10 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-08-20 11:25)

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

20-08-2010
Si ceva poze mai noi, dupa inlocuirea filtrelor bolborositoare cu unele mai performante (AquaPro M700) Diferenta este enorma, cel putin pentru mine.

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Dupa o luna in care am cam neglijat acvariile, am avut si ceva probleme medicale, dar asa arata acvariul meu de 30 litri, populat cu guppy (nu le mai stiu numarul) si 2 cory.

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Dupa cum am scris si mai sus, acvariile mele au cam fost neglijate in luna aceasta, dar cam asa arata acvariul meu populat cu scalari [4 buc-din care 2 sunt pereche(cei din foto)], 5 neoni rosii, si inca doi neoni negri, plus 2 cory. Ceilalti pestisori nu se vad in foto deoarece perechea de scalari este foarte teritoriala. Noroc ca au crescut plantele destul de bine (zic eu :fbr ) si au pestisori unde sa se ascunda.

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Pe parcursul acestei luni am mai facut un acvariu in bucatarie pe care vreau sa il populez cu creveti, der deocamdata este gazda la 1 pereche de scalari negru voalat si cam 10-12 masculi de endleri (zic eu :fconf ). Aceasta populare am facut-o din lipsa de spatiu, cand o sa dau drumu la acvariul de 140 litri, scalari o sa dispara, impreuna cu majoritatea endlerilor (raman doar2) si in locul lor vor intra in jur de 6 femele de guppy si vreo 10-15 creveti. Femele de endleri nu am gasit, si de aceea o sa bag niste femele de guppy fara culoare,sau cu cat mai putine culori pe ele, in speranta ca o sa reusesc sa continui linia de endleri.

14 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-11-08 15:15)

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Data: 08-11-2010 Ultima zvagnire ... ... ... sad  neutral  smile  big_smile
Acvariul guppy-lor
Acestea sunt ultimele poze din viata acvariului cu guppy. Ultimele cel putin in aceasta configuratie, eu sper sa pot sa il mai tin si pe acesta pe langa cel de 140 litri. Toate aceste plante vor fi transferate in cel de 140 litri.

P.S. Pozele sunt de foarte slaba calitate dar sper sa se inteleaga ceva din ele. Si va rog sa nu luati in seama alga verde de pe sticla acvariului, face perte din meniul puilor de pomaceea si nu numai (mai ciugulesc si guppy din ea).

Re: Albumul celor 2 de 30 litri

Data: 08-11-2010 Pe cale de disparitie (in 12 zile ... in scadere sad  neutral  smile  big_smile )
Acvariul scalarilor ... ... ...
Acest acvariu va disparea in data de 20-11-2010, cand voi da startul celui de 140 litri. La fel ca si celelalte plante (guppy) si acestea vor fi transferate in acvariul cel mare, si pesti de asemenea.