1 Editat de Rodamin (2010-09-27 23:35)

Subiect: Ciclide

Salutare la toata lume nu am mai postat de mult dar e timpu sa o fac din nou..:D
O sa primesc de la cineva niste ciclide vreo 4 bucati din cate am inteles si am cateva intrebari.
1. Am nisip adus de la Mare si vreau sa stiu daca e bun in acvariul pt ciclide?
2. Apa trebuie sa fie mai alfel decat apa din acvariile de apa dulce, adica trebuie sa bag ceva solutii in plus ?
3. Intr-un acvariu de 100l au loc 4 ciclide ?
4. Am un coral e bun pt as ceva?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2 Editat de Rodamin (2010-09-27 23:51)

Re: Ciclide

nimeni?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

3 Editat de Baracuda (2010-09-28 10:54)

Re: Ciclide

Rodamin A scris:

Salutare la toata lume nu am mai postat de mult dar e timpu sa o fac din nou..:D
O sa primesc de la cineva niste ciclide vreo 4 bucati din cate am inteles si am cateva intrebari.
1. Am nisip adus de la Mare si vreau sa stiu daca e bun in acvariul pt ciclide?
2. Apa trebuie sa fie mai alfel decat apa din acvariile de apa dulce, adica trebuie sa bag ceva solutii in plus ?
3. Intr-un acvariu de 100l au loc 4 ciclide ?
4. Am un coral e bun pt as ceva?

Stimate coleg, pentru a primi raspuns la o intrebare, aceasta trebuie sa fie completa si coerenta. Si tu, ca multi altii, faci aceeasi greseala, ignori faptul ca ciclidele se impart in cel putin doua mari grupuri: americane (dupa parerea mea cele mai importante) si africane. La rindul lor cele africane se impart in doua grupe distincte: a) Malawi + Tanganika; b) Victoria + alte riuri si lacuri din vestul Africii + Madagascar. Toate aceste categorii de ciclide se deosebesc prin conditiile de mediu in care traiesc si care trebuie reproduse in acvariile noastre. Curios si incorect, majoritatea acvaristilor cind se refera la ciclide, inteleg prin asta numai ciclide africane Malawi si Tanganika. Deci despre ce ciclide este vorba?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Ciclide

Ceea mai mare problema e ca nu stiu ce ciclide sunt stiu doar ca sunt africane. Eu primesc cele 4 ciclide de la un nene care vrea sa scape de ele k cica ii mananca puii de la celelalte ciclide si a fost cu ele la magazin sa le vanda. Dar cei de la magazin au zis k daca vrea pe gratis , si decat sa le dea lor a zis k mi le da mie daca am nevoie de ele..

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

5 Editat de Baracuda (2010-09-28 12:43)

Re: Ciclide

Rodamin A scris:

Ceea mai mare problema e ca nu stiu ce ciclide sunt stiu doar ca sunt africane. Eu primesc cele 4 ciclide de la un nene care vrea sa scape de ele k cica ii mananca puii de la celelalte ciclide si a fost cu ele la magazin sa le vanda. Dar cei de la magazin au zis k daca vrea pe gratis , si decat sa le dea lor a zis k mi le da mie daca am nevoie de ele..

In cazul asta, incearca sa faci poze pestilor sau sa apelezi la un cunoscator local. Daca sunt africane (cred ca Malawi sau Tanganika), poti folosi nisipul pe care il ai. Singurele repere pe care trebuie sa le ai in atentie sunt pH-ul si duritatea apei. Ciclide Malawi: pH 7,5-8,5; ciclide Tanganika: pH 8,5-9,5. Pentru ambele grupe duritatea apei poate fi intre 10-20 dH. In ceea ce priveste coralul, el poate fi folosit in acvarii de apa marina, nu are ce cauta in apa dulce, regula este sa reproducem biotopurile naturale. In acvariul de 100 litri poti tine maxim 6 ciclide africane, ceea ce nu este tocmai in regula. Africanii trebuie sa fie in numar mare intr-un acvariu, sunt pesti in general agresivi, iar agresivitatea se diminueaza in cazul numarului mare. De asemenea trebuie sa ai mai multe femele (2-3/1 mascul) decit masculi, conditie care de asemenea contribuie la diminuarea agresivitatii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de Rodamin (2010-09-28 13:51)

Re: Ciclide

Multumesc pentru informatii am sa incer sa fac niste poze si sa le postez.
Hranirea cu ce se face? sau depinde si aici de specie?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

7

Re: Ciclide

Rodamin A scris:

Multumesc pentru informatii am sa incer sa fac niste poze si sa le postez.
Hranirea cu ce se face? sau depinde si aici de specie?

Dupa ce vei afla ce pesti sunt, cauti pe net pentru fiecare specie, sunt tone de informatii. Cautarile pe cont propriu fixeaza mult mai bine cunostintele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Ciclide

Cateva poze, sunt facute cu telefonul dar nu sunt asa clare, daca poti sa imi spui ce specie e, k sa caut pe net sa mai studiez

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

9

Re: Ciclide

alte poze tot necrale..:D

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

10

Re: Ciclide

Nu stie nimeni nimic?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

11

Re: Ciclide

Am sa incerc eu, in speranta ca nu dau informatii gresite. Cel cu aripioarele rosii, pare a fi Labeotropheus trewavasae. Cel din primele poze, cu capul albastru si corpul negru pare a fi un Tropheus, dupa forma, dupa culoare nu`l identific. Daca ma iau dupa cei din a doua serie de poze, aceia sunt Tropheus Duboisi. Iar cel albastru, penultimul din a 2a serie de poze, este o Auloncara. Cam atat am stiut sa te ajut. Astepta ajutorul, ca avem ceva useri priceputi bine la ciclide, ca pomi. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

12

Re: Ciclide

Tropheus duboisi, Labidochromis hongi, Aulonocara (nu recunosc varietatea) si Sciaenochromis ahli. Calitatea pozelor nu ma ajuta sa fie mai exact.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Ciclide

Multumesc frumos pentru ajutor, am sa incerc sa fac niste poze cu un aparat foto si sa le postez.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

14

Re: Ciclide

Cum spuneam mai sus acvariul meu are 100 L si eu am pesti raport 1:1 doar unul singur nu are pereche. As mai putea sa cumpar fiecarei specie inca o femela sau deja e prea populat acvariul?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

15

Re: Ciclide

Tropheusii aia se tin in colonie (10-20 exemplare) in acvarii mari, lungi (minim 500 litri) din cauza agresivitatii. Daca ii tii in 100 litri, risti sa ti se omoare intre ei. Astia sunt din ciclide de Tanganyika.

Restul din poze sunt ciclide de Malawi, destul de agresivi si ei, se tin in grup de 1 mascul si cateva femele pe specie, in acvarii mari (minim 300 litri). Daca ii tii in 100 litri, risti sa faca boli si sa iti moara din ei, din cauza stresului cauzat de pestii dominanti.

16

Re: Ciclide

bradraqua A scris:

Tropheus duboisi, Labidochromis hongi, Aulonocara (nu recunosc varietatea) si Sciaenochromis ahli. Calitatea pozelor nu ma ajuta sa fie mai exact.

Cred ca asa cum a spus si colega Cezara este Labeotropheus trewavasae cel de care zici ca este L. hongi.

17 Editat de Baracuda (2010-10-08 10:32)

Re: Ciclide

bondo A scris:
bradraqua A scris:

Tropheus duboisi, Labidochromis hongi, Aulonocara (nu recunosc varietatea) si Sciaenochromis ahli. Calitatea pozelor nu ma ajuta sa fie mai exact.

Cred ca asa cum a spus si colega Cezara este Labeotropheus trewavasae cel de care zici ca este L. hongi.

Foarte posibil, crede-ma ca imi pare rau ca m-am aventurat sa incerc sa identific pestii, calitatea pozelor este cum este. Oricum mi se pare cel putin curios sa cumperi pesti, despre care nu stii nimic, nici macar ce "marca" sunt. Daca tot se intimpla asa ceva, posesorul ii poate mult mai usor identifica pe net, sunt mii de poze care-l pot ajuta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Ciclide

Nu am vrut sa supar pe nimeni si sper ca nu am facut-o, am vrut doar sa il ajut pe colegul nostru la identificare. Am spus "cred" deoarece asa cum ai spus si tu calitatea pozelor este destul de slaba.

19 Editat de Baracuda (2010-10-08 13:28)

Re: Ciclide

bondo A scris:

Nu am vrut sa supar pe nimeni si sper ca nu am facut-o, am vrut doar sa il ajut pe colegul nostru la identificare. Am spus "cred" deoarece asa cum ai spus si tu calitatea pozelor este destul de slaba.

Bondo, stai linistit, nu sint o mironosita, cu atit mai mult cu cit nu ai facut decit sa-ti spui parerea! :noroc Cu totii nu am facut decit sa deslusim "o pictura abstracta".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!