Subiect: barbus tetrazona vs scalari+gurami

barbus tetrazona vs scalari+gurami
problema ar fi in felul urmator:
am acvariu 70 l cu 2 scalari 3 gurami 1pereche xipho 2 masculi guppy 1 platy (au fost pereche dar femela a murit in timpul mutarii acvariului) 1 corydoras 1 pleco 1 melc
totul merge bine,scalarii au niste codite la toate inotatoarele de 3-5 cm ,gurami au antenele intregi desi sunt 2 masculi si o femela (si-au stabilit ei ierarhia de mult)

acum incepe marea intrebare...
vreau sa dau xipho platy si cei 2 guppy deci toti cei 5 pesti sa'i inlocuiesc cu barbus tetrazona...
astept raspunsuri de la cine a mai avut combinatia cu ce se poate intampla...
nu ce am citit si eu pe net ca,credeti-ma am cautat de am inebunit si majoritatea zic ca nu sunt compatibili insa in tabele ii gasesti cu M de la se pot intelege uneori ( asa e trecut si intre gurami si scalari iar la mine merg perfect cele 2 specii)
am gasit iarasi ca barbus tetrazona doar cand sunt pui ar ciupi coditele altor pesti din joaca apoi au treaba numai cu ei...unde am mai observat asta a fost in un acvariu de la o florarie unde exista combinatia asta . cei drept cei 2 scalari de acolo nu au codite la inotatoare deloc si sunt un pic mai ciupiti dar am petrecut timp bun de fiecare data cand trec pe acolo si am vazut ca barbusii se alergau intre ei nici nu bagau in seama restu speciilor

in plus tetrazoanele ar fi cele noi introduse in bazin (am auzit ca e nasol cand introduci pesti noi in bazinul cu tetrazoane) si scalarii sunt sefi acolo fiind maturi deja. Deci cat tupeu ar trebui sa aibe pestisorii aia mici sa ii ciupeasca

Acuma vad ca am scris o nuvela deja...dar va rog ajutor si tratati cu seriozitate!!!

2

Re: barbus tetrazona vs scalari+gurami

buna
e bine ca renunti la vivipari, gurami+tetrazone tin si eu
sumi sint pesti vioi in comparatie cu scalarii, "agresivitatea" lor creste cu ponderea in acvariu
am vazut multe acvarii unde se tin impreuna de ceva vreme

Re: barbus tetrazona vs scalari+gurami

Pentru ca pe mai multe forumuri nu am primit nimic concret mi-am luat azi inima in dinti.
Am pus scos borcanu de 800 si cand sa iau miciogul constat ca se desfacuse plasa de pe sarma.
Prietena si mama ei (e in vizita) radeau si ziceau ca nu e sa fie sa vand viviparii si sa iau tetrazoane,dar cum eram hotarat am reparat miciogul am prins cei 2guppy si perechea de xipho care credeau ca se lasa cu mancare si stateau la suprafara insa cand ma uit dupa platty ia-l de unde nu-i ( a simtit ca e de rau si s-a ascuns intre plante de nu-l scoteam de acolo decat cu plante cu tot) Asa ca l-am iertat si am fugit la magazin.
Cumpar 6 tetrazoane (cam micute de vreo 2 cm ) si fuga iar acasa sa nu se raceasca apa la pestisori in borcan. Dupa acomodare ii pun in acvariu si asist la spectacol : gurami curiosi cu antenele pe ei dar culmea ca nu le era frica la tetrazoane de ditamai pestii in schim cei 2 scalari parca le-am adus pe dracu in casa, in loc sa se mai bata intre ei sau pe gurami s-au aliat si au sarit pe saracele tetrazoane. Norocul tetrazoanelor ca stateau in card toate si pana se hotarau scalarii pe care sa-l ciupeasca tetrazoanele faceau ture in jurul lor...s-au alergat vre0 2 ore prin acvariu ,timp in care tetrazoanele stateau numai printre plante sa se ascunda de ditamai agresorii.
Am mai avut ceva treaba si i-am lasat singurei stiind ca or sa cedeze nervos scalarii ca doar nu pot sa-i prinda sub nici o forma...iar la masa de seara ce sa constat? Scalarii s-au obisuit cu ei sau  mai bine zis au abandonat lupta si au mancat impreuna fara scandal
O sa va mai tin la curent daca se intampla lucruri neasteptate

Re: barbus tetrazona vs scalari+gurami

Momentan cat timp sunt mici tetrazona nu vei avea probleme.In schimb dupa ce se vor obisnui credema ca vor fi specia dominanta in acvariu tau.I vor cionti si pe scalari si pe gurami, daca nu curand in cateva luni.Mai ales ca nu e foarte mare acvariul.Scalarilor se recomanda acvarii de minim 100l
smile

5

Re: barbus tetrazona vs scalari+gurami

Scalarii si Gurami nu se tin impreuna cu Tetrazona PUNCT!!! In ce masura te intereseaza perceptiile unora care asociaza aceste specii? Peste tot, pe site-urile serioase se spune acelasi lucru care pe deasupra mai este si foarte adevarat. Motivele s-au pomenit de zeci de ori si pe acest forum, nu revenim, le cunoaste toata lumea.
Asocierea este fortata si chiar daunatoare pentru Scalari si Gurami, acestia fiind pesti calmi, linistiti, pe cind Tetrazona sunt pesti foarte activi, chiar agitati.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!