1 Editat de costyy_78 (2011-05-04 18:09)

Subiect: acvariu plantat populat cu carasi

v-am promis ca imediat ce pun primul lirtu de apa ,voi face poze.acum o ora abia am pus acvariu pe dulap si primi litri de apa. ( este foarte murdar pe exterior, dar  nu am apucat sa-l sterg,acum ii fac proba ....sper sa nu curga :pls  :pls  :pls  :pls..

2 Editat de orly (2010-10-05 23:17)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Asteptam cu nerabdare si "Continuarea "  :apl

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

3

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Aprinde lumina sa vedem mai bine lucrarea! Din ce se vede dacă vei închide partea frontala(cea cu neoanele) vei avea mari probleme cu umiditatea și condensul care iți pot pune în pericol instalația electrica....și mobila!
Oricum bafta :sok

Re: acvariu plantat populat cu carasi

pai partea de sus o inchid, poate imi dati un sfat cum as putea sa fac sa nu am probleme cu umiditatea,de mobila nu imi fac griji mai mult de instalatie  :smoke

5

Re: acvariu plantat populat cu carasi

acopera contactele electrice cu silicon.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: acvariu plantat populat cu carasi

ori ce fel de silicon? acela universal transparent este ok?

in dimineata asta am umplut acvariul ...sper sa nu am surprize pana diseara cand ajung acasa :pls  in seara asta incep amenajarea, abia astept sa vad cum o sa iasa  :apl  :apl  :apl

7

Re: acvariu plantat populat cu carasi

In zona incercuita vei avea cele mai mari probleme fiindca indiferent cat silicon vei pune tu ai optat pentru stechere si prize fara protectie la apa.Apoi corpurile de neon sunt din cele pentru medii uscate cu factor scazut la umezeala, inclusiv tratarea metalului din care sunt construite. Pun pariu cu tine ca pana la Craciun vei lua rugina cu raspelul ...daca nu chiar mai rau. Uite ce solutie iti trebuia tie pentru ce ai amenajat acolo, incastart in mobila.
http://shopping.flu.ro/director/fausto-prod/produs/32779/CORP+NEON+ETANS+2+x+18W+IP65.html

Re: acvariu plantat populat cu carasi

toata partea incercuita va fi incastrata intr-o caseta . iar neoanele am sa le schimb cu timpul ,dar acum ....bugetul a fost putin cam mic si am optat pentru ceva mai ieftin  sad

9 Editat de Baracuda (2010-10-06 12:55)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

pelly67 A scris:

In zona incercuita vei avea cele mai mari probleme fiindca indiferent cat silicon vei pune tu ai optat pentru stechere si prize fara protectie la apa.Apoi corpurile de neon sunt din cele pentru medii uscate cu factor scazut la umezeala, inclusiv tratarea metalului din care sunt construite. Pun pariu cu tine ca pana la Craciun vei lua rugina cu raspelul ...daca nu chiar mai rau. Uite ce solutie iti trebuia tie pentru ce ai amenajat acolo, incastart in mobila.
http://shopping.flu.ro/director/fausto-prod/produs/32779/CORP+NEON+ETANS+2+x+18W+IP65.html

Paul, si eu folosesc aceleasi lampi foarte ieftine, cumparate din piata, de la taraba. Recunosc ca sunt destul de... departe de calitatea dorita dar, de ani de zile functioneaza f. bine. Cu rugina nu am avut probleme, la cumparare am ales lampile care nu aveau vopseaua sarita si mai nou, le-am "imbracat" in autocolant oglinda. Singurele lor probleme sunt ca nu duc tuburile la un randament maxim si prizele de pe capete (cele din material plastic), imbatrinesc cam in 6 luni de zile si devin casante. Avind in vedere pretul foarte mic, mi-am facut socoteala ca nu este foarte costisitor sa le schimb la fiecare 6 luni. Nu vreau sa influentez pe nimeni, cu atit mai mult cu cit, in curind voi schimba si eu instalatia de iluminat cu una super performanta, dar care ma va costa in jur de 1.000 ron. Concluzia: te cirpesti, pina cind iti permiti ceva mai scump.... Spun asta in contextul in care, sunt multi cei care afirma ca acvaristica este un hobby scump, afirmatie cu care eu nu sint de acord in totalitate, noi romanii suntem destul de inventivi, ca sa ocolim accesoriile scumpe (vezi: bombe artizanale de CO2, filtre externe home-made, difuzoare CO2 din filtru de tigara, etc.). Corpurile recomandate de tine sunt excelente dar eu stiu ca omului ii trebuie cel putin 3 tuburi de 40w, asta inseamna ori trei corpuri cu cite un tub, ori un corp cu 2 tuburi + 1 corp cu 1 tub. Pretul se duce cam sus. O alta problema la aceste corpuri este gabaritul lor, eu am incercat sa folosesc (acum sunt montate in bucatarie) si nu am putut, latimea in cazul meu (imi trebuiau 3 corpuri cu cite 2 lampi) era prea mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Radule ai perfecta dreptate :sok Știu din propria experiență atât pe plan profesional cât și particular ca "merge și asa" și asta din lipsa de fonduri, însă totul este o lupta cu hazardul si forțarea norocului peste limite. In urma unor chestii DIY puse in practica aiurea in lumea asta mare....am văzut masini arse, instalații electrice arzând ca fitilul etc. Nici nu vreau sa ma gândesc vreodată ,Doamne ferește ca i s-ar putea întâmpla si colegului. Eu sunt pățit așadar de frica, nu de altceva încerc sa-mi iau cele mai sigure măsuri ca sa nu trag după aia.
Cu focul și cu apa nu te joci niciodată! :sok

11

Re: acvariu plantat populat cu carasi

paul: desi folosesc tuburi giesemann(sanatate celui care m-a pus sa le cumpar) le-am protejat cu cleme din acelea simple de curent in care am indesat silicon. nici vorba de socluri cu protectie la apa...sunt inutile dupa parerea mea

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: acvariu plantat populat cu carasi

Bobi sunt și cu tine de acord și nu vreau sa se înțeleagă ca îmi impun părerile pe aici! Eu unul asa a-și proceda. Fiecare face cum vrea, era doar opinia mea nimic mai mult :sok
Ii doresc succes maxim colegului :noroc

13

Re: acvariu plantat populat cu carasi

eu va multumesc pentru sfaturi, deocamdata am sa las asa ,din cauza bugetului smile dar cu siguranta in viitorul cat mai apropiat voi schimba toata instalatia sa fie cat mai sigura. ...pentru moment am sa continui asa ...stiti si voi acum...este al doilea acvariu ,primul find de 54 litri fara sa ma ocup prea mult de el.( lumina improvizata,filtru intern etc) dar cu siguranta asta vreau sa-l fac si cu ajutorul vostru ....sper sa iasa totul bine ,,,,scuze ..v-am facut capul calendar big_smile

14

Re: acvariu plantat populat cu carasi

pelly67 A scris:

Radule ai perfecta dreptate :sok Știu din propria experiență atât pe plan profesional cât și particular ca "merge și asa" și asta din lipsa de fonduri, însă totul este o lupta cu hazardul si forțarea norocului peste limite. In urma unor chestii DIY puse in practica aiurea in lumea asta mare....am văzut masini arse, instalații electrice arzând ca fitilul etc. Nici nu vreau sa ma gândesc vreodată ,Doamne ferește ca i s-ar putea întâmpla si colegului. Eu sunt pățit așadar de frica, nu de altceva încerc sa-mi iau cele mai sigure măsuri ca sa nu trag după aia.
Cu focul și cu apa nu te joci niciodată! :sok

Paul, eu m-am referit strict la lampile folosite, in privinta altor improvizatii periculoase, stiu ce efecte pot avea, am facut armata la pompieri...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: acvariu plantat populat cu carasi

bobi A scris:

paul: desi folosesc tuburi giesemann(sanatate celui care m-a pus sa le cumpar) le-am protejat cu cleme din acelea simple de curent in care am indesat silicon. nici vorba de socluri cu protectie la apa...sunt inutile dupa parerea mea

Bobi, indraznesc mult daca te intreb de unde ai procurat tuburile Giesemann?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: acvariu plantat populat cu carasi

vin cu o noua intrebare.la acvariu de 400 litri .filtru tetratec ex 1200,filtru intern rasun 1200, ce filtru uv ar fi ok? ( daca se poate undeva maxim 250 ron  big_smile )

17 Editat de Baracuda (2010-10-06 18:16)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

costyy_78 A scris:

vin cu o noua intrebare.la acvariu de 400 litri .filtru tetratec ex 1200,filtru intern rasun 1200, ce filtru uv ar fi ok? ( daca se poate undeva maxim 250 ron  big_smile )

de la 18w in sus. Maxim 36 w. Daca este mai puternic de 18 w, il vei lasa sa functioneze mai putin timp. Despre preturi, nu cunosc, intra pe magazine on line si vezi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: acvariu plantat populat cu carasi

multumesc frumos

19 Editat de bobi (2010-10-06 19:38)

Re: acvariu plantat populat cu carasi

bradraqua A scris:

Bobi, indraznesc mult daca te intreb de unde ai procurat tuburile Giesemann?

Nu colegule, doar de aceea suntem aici sa ne ajutam macar cu o informatie. Le-am comandat de pe underwater-world.de la o cunostinta in germania si le-a transportat in romania un prieten care aduce masini.

paul: asta e rostul unui forum. sa ne expunem parerile. atita timp cit o facem civilizat nu vad de ce ne-ar (m-ar deranja) o parere contrara. :noroc

costy: ce vrei tu sa faci cu filtru uv? se poate trai foarte bine si fara el.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: acvariu plantat populat cu carasi

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

Radule ai perfecta dreptate :sok Știu din propria experiență atât pe plan profesional cât și particular ca "merge și asa" și asta din lipsa de fonduri, însă totul este o lupta cu hazardul si forțarea norocului peste limite. In urma unor chestii DIY puse in practica aiurea in lumea asta mare....am văzut masini arse, instalații electrice arzând ca fitilul etc. Nici nu vreau sa ma gândesc vreodată ,Doamne ferește ca i s-ar putea întâmpla si colegului. Eu sunt pățit așadar de frica, nu de altceva încerc sa-mi iau cele mai sigure măsuri ca sa nu trag după aia.
Cu focul și cu apa nu te joci niciodată! :sok

Paul, eu m-am referit strict la lampile folosite, in privinta altor improvizatii periculoase, stiu ce efecte pot avea, am facut armata la pompieri...

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol