1

Subiect: e bine asa?

Am intrat in tainele acvaristicii acum 4 luni,asa ca m-am gandit eu sa trec la urmatorul nivel.Sa-mi fac un acvariu mai mare ptr ca unul din acela pe care vreau m-ar costa fff mult,asa ca am decis sa iau taurul de coarne si sa trec la treaba.
          Ziua1( azi) :m-am interesat ( am stat ceva pe net) si am aflat urmatoarele.Pentru un acvariu de 100x40x50 -200litri-(180 brut) trebuie sticla de 8mm sau 10mm.
          Calcule: L=100, l=40, h=50  la geamgerie cer asa:
           fund 1 buc: 100 cmx40 cm
           laterale mari  2 buc: 100 cm x 50 cm
           laterale mici 2 buc.:  38 cm x  50 cm
        Poate ma ajutati sa-mi spuneti daca e bine pana aici.Cat ma ajunge sticla de 10 mm ptr aceste dimensiuni ?pt ca nu vreau sa "incerce" sa ma pacaleasca cel de la geamgerie.( e mai bine sa stiu macar aproximativ decat deloc,nu-i asa?)
            - imi cumpar un tub de silicon (am inteles ca cel negru e cel mai bun)poate ma ajutati aici cu un nume de silicon
            - un pistol ptr silicon
            - intarituri.aici nu prea am aflat cine stie asa ca va rog un sfat ...
          Daca mai e cazul de observatii si de alte sfaturi pe langa cele care le-am cerut mai sus va rog nu ezitati sa o faceti.MULTUMESC

laura-rac

2

Re: e bine asa?

iti trimit eu prin curier 100x40x40 doar cu 350 ron si iesi mai ieftin  sau  80x35x40 la 250 ron    cu tot cu transport

Re: e bine asa?

laura A scris:

Am intrat in tainele acvaristicii acum 4 luni,asa ca m-am gandit eu sa trec la urmatorul nivel.Sa-mi fac un acvariu mai mare ptr ca unul din acela pe care vreau m-ar costa fff mult,asa ca am decis sa iau taurul de coarne si sa trec la treaba.
          Ziua1( azi) :m-am interesat ( am stat ceva pe net) si am aflat urmatoarele.Pentru un acvariu de 100x40x50 -200litri-(180 brut) trebuie sticla de 8mm sau 10mm.
          Calcule: L=100, l=40, h=50  la geamgerie cer asa:
           fund 1 buc: 100 cmx40 cm
           laterale mari  2 buc: 100 cm x 50 cm
           laterale mici 2 buc.:  38 cm x  50 cm
        Poate ma ajutati sa-mi spuneti daca e bine pana aici.Cat ma ajunge sticla de 10 mm ptr aceste dimensiuni ?pt ca nu vreau sa "incerce" sa ma pacaleasca cel de la geamgerie.( e mai bine sa stiu macar aproximativ decat deloc,nu-i asa?)
            - imi cumpar un tub de silicon (am inteles ca cel negru e cel mai bun)poate ma ajutati aici cu un nume de silicon
            - un pistol ptr silicon
            - intarituri.aici nu prea am aflat cine stie asa ca va rog un sfat ...
          Daca mai e cazul de observatii si de alte sfaturi pe langa cele care le-am cerut mai sus va rog nu ezitati sa o faceti.MULTUMESC

Iti mai trebuiesc intarituri de 100cm x   5cm- 2 buc
                                            38cm x 10cm 1 buc
iti recomand sa cumperi sticla de 10 mm diferenta de pret este destul de mica intre 8-10 mm
Siliconul iti recomand transparent aquasilicon de la den braven, eu il folosesc de mai bine de 15 ani si nu am avut nici o surpriza.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: e bine asa?

multumesc pt sfaturi Florin-Administrator.
                      Acum rog sa ma ajutati cu 'echipamentul':
             - ce filtru si putere (daca e posibil o marca)
             - lumina,neon de care? vreau sa fac un acvariu plantat banuiesc ca trebuie o lumina mai puternica?
              - piatra de aer ? de care?

laura-rac

5

Re: e bine asa?

jbl cristal profi e 900 sau  e 1200   lumina 2 -3 neoane de 30 w ajung un aqua glow un sera si unul normal ...
piatra de aer.. eu nu folosesc  deloc la 100x40x40  filtru le face pe toate

6 Editat de cris-tim (2009-04-08 18:40)

Re: e bine asa?

trebuie sa alegi un filtru mai mare pt. 180l eu am un jbl e900 la 120l acvariu si are debitul real intre 380 si 450l/h.

7 Editat de marian4232 (2009-04-08 19:13)

Re: e bine asa?

Sa nu uiti sa iei in considerare ca la incheieturi va intra cam 1 mm de silicon.
Daca vrei silicon negru iti recomand Dow Corning, e 25 lei tubul de 330 ml si se poate comanda online.
Daca vrei un acvariu plantat iti recomand sa-l dotezi cu cel putin 2 tuburi T5 de 39W (eu am 170W la 150 - 160 litri de apa).
Capacul se poate face foarte usor si foarte estetic. Iti trebuiesc ceva rame de aluminiu care se gasesc la bricostore, praktiker, mr bricolage, etc pe care le lipesti pe marginea sticlei cu silicon si pe ele pui ceva placi de PVC detasabile.
Partea din spate se tina neoanele iar cea din fata sa se ridice pentru a hrani pestii.
Vezi la ce firma de geamuri te duci, sa fie destul de mare (eu am taiat la Cristal Brad aici in Bucuresti)
Firmele mici lucreaza murdar, taie geamurile manual si stramb.
Daca ai posibilitate cere-le sa cantuiasca muchiile geamurilor (e mai estetic si nu risti sa te tai)
Am impresia ca eu am dat 85 lei pe metru patrat de sticla 10 mm (acvariul care l-am facut eu are 165 litri brut si a fost facut cu laturi de 8 mm si cu fund de 10 mm)
Sa lasi siliconul sa se usuce 1-2 saptamani (eu nu am avut rabdare si am lasat decat 4 zile).
Sunt pe net diverse articole cum sa lipesti un acvariu si sa iasa estetic, fara silicon in exces (unul se gaseste pe un site www.mondodiscus.com/discus/it/articoli-mondoacquario/costruire-un-acquario.html )
Eu am un filtru extern Tetratec EX700 si filtrul intern al acvariului Juwel 180.Fac fata cu brio, incalzitor de 200W.
Daca ai de gand sa iei un sistem profesional de co2 pentru a avea plante ca in jungla trebuie sa scoti din buzunar 1000 - 1500 lei pe putin.
Daca iti iei sistem de co2, trebuie sa dai plantelor si fertilizanti (micronutrienti si macronutrienti)

Sunt multe altele ce ar trebui spuse, as putea scrie o carte.

Succes.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

8

Re: e bine asa?

OAMENI BUNI SUNTETI O COMOARA PENTRU MINE.MULTUMESC DIN SUFLET PTR SFATURILE VOASTRE.APRECIEZ F MULT AJUTORUL VOSTRU( mereu am primit informatia de care aveam nevoie aici pe ACVARIIDEVIS-de aceea voi ramane 'fidela' acestui site forever)

laura-rac

9

Re: e bine asa?

ca sa vezi Marian eu aveam notata adresa firmei Cristal Brad din C-ta la care sa apelez( cautasem mult pe net si o gasisem pe aceasta iar acum vad ca si tu tot la ei ai apelat):)

laura-rac

Re: e bine asa?

Da, lucreaza foarte frumos.
Cel putin asa a fost in cazul meu.
Geamurile nu au avut nici o zgarietura, canturile au fost facute la perfectie.
Ceea ce e drept e ca a costat ceva cantuirea asa cum am vrut eu dar zic eu s-a meritat.
In total m-a dus la 220 lei pentru sticla unui acvariu de 78x46x46 in care tin discusii la crescut.
Tot geamul a fost de 8 mm in afara de fund care l-am ales mai gros - 10 mm.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

11

Re: e bine asa?

de-abia astept sa il fac si sa ma mandresc pe-aici cu noul acvariu
smile

laura-rac

12

Re: e bine asa?

stiu ca voi avea de muncaaaaaaaaa dar va fi o placere ,si cand e placere munca e frumoasa ,nu?

laura-rac

13

Re: e bine asa?

laura A scris:

stiu ca voi avea de muncaaaaaaaaa dar va fi o placere ,si cand e placere munca e frumoasa ,nu?

Nu te speria!!! Cu cat acvariul este mai mare cu atat vei avea mai putin de furca - respectiv de munca. Este chestie de chimism, iar la volumul asta de apa sa zicem ca reactiile nu au aceeasi "intensitate" ca intr-un voum mic de apa. Plus ca iti va da mai multa permisivitate in ceea ce priveste ocupantii (ma refer ca specii cat si la numarul acestora)! Succes!!!