Subiect: Juwel rio 180

Intru de ceva vreme pe acest forum,dar pana acuma nu am avut un aparat ok sa va prezint acvariul meu.

Re: Juwel rio 180

am inceput sa las gradinaritul deoparte si sa ma axez mai mult pe pesti...discusi cam speriati doar ce facusem curatenie

Re: Juwel rio 180

asta's eu cu ustensila periculoasa cu care curat algele de la baza pietrisului...e o zona foarte delicata am reusit sa trag cateva semnaturi pe acvariu  :sbr

4 Editat de pelly67 (2010-10-07 21:59)

Re: Juwel rio 180

Interesant, dar cam mulți pești :sok

Re: Juwel rio 180

daca aveti ceva sfaturi cum sa mai scap de ele...va rog ^:)^ ...am incercat diverse solutii algestop ceva genu dar...0 efect

6

Re: Juwel rio 180

buna
filtrul nu face fata la volumul de filtrare
cunosc mai multe exemple, au schimbat cu filtru exterior

7 Editat de Baracuda (2010-10-07 11:29)

Re: Juwel rio 180

Extrem de multi pesti pentru capacitatea acvariului. Discusii tai copiaza destinul etern al romanilor, sunt generatie de sacrificiu. Este periculoasa asocierea Scalarilor cu Discusi, Scalarii vehiculeaza dusmanii de moarte ai Discusilor: flagelatele care nu ii afecteaza atit de grav ca pe Discusi. Ce peste este cel din poza in prim-planul careia apare un Ramirez? Ai mari probleme cu parametrii apei si cu echilibrul intre necesarul de lumina al plantelor si necesarul de lumina al Discusilor. Ma opresc aici, nu vreau sa te descurajez in totalitate. Documenteaza-te serios (mai putin prin intrebari si mai mult prin mijloace proprii) si vei rezolva problemele. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de sorinhc (2010-10-07 14:23)

Re: Juwel rio 180

Sunt ceva pestisori acolo dar cu o filtrare buna si schimburi de apa temeinice ai putea sa ti lejer cati ai acolo. Ceea ce ma ingrijoreaza mai tare este ca ai si un pui acolo care sigur va fi "sacrificat".

bradraqua A scris:

Este periculoasa asocierea Scalarilor cu Discusi, Scalarii vehiculeaza dusmanii de moarte ai Discusilor: flagelatele care nu ii afecteaza atit de grav ca pe Discusi.

Oricum sper ca nu crezi ca exista discus in Ro care nu a facut "cunostinta" cu flagelate nu? Mai periculosi sunt pt ca  transmit boala "gaurilor in cap" decat flagelate. Scalarii sunt cunoscuti ca vector in aceasta boala.

bradraqua A scris:

Ai mari probleme cu parametrii apei si cu echilibrul intre necesarul de lumina al plantelor si necesarul de lumina al Discusilor.

Cu parametrii apei e posibil sa mai ai probleme in plantat deoarece discusii necesita o hranire mai intensa si in principal cu mixtura. De scapat de alge au incercat si altii mult mai experimentati si nu au reusit. O singura solutie este si anume sa te obisnuesti cu ele  lol. Te rog sa faci cateva teste sa vedem exact cum sta treaba ca sa analizam daca  mai trebuie sa adaugi / schimbi ceva la filtru. Mai multe detalii in legatura cu filtrarea ar fi binevenite (material filtrant....)

bradraqua A scris:

Documenteaza-te serios (mai putin prin intrebari si mai mult prin mijloace proprii) si vei rezolva problemele.

Eu sunt de parere ca mai bine intrebi de 10 ori (si cele mai tampite chestii ce trec prin cap) decat sa faci de capul tau cine stie ce .............. :fmad.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

9 Editat de Baracuda (2010-10-07 18:59)

Re: Juwel rio 180

sorinhc A scris:

Sunt ceva pestisori acolo dar cu o filtrare buna si schimburi de apa temeinice ai putea sa ti lejer cati ai acolo. Ceea ce ma ingrijoreaza mai tare este ca ai si un pui acolo care sigur va fi "sacrificat".

bradraqua A scris:

Este periculoasa asocierea Scalarilor cu Discusi, Scalarii vehiculeaza dusmanii de moarte ai Discusilor: flagelatele care nu ii afecteaza atit de grav ca pe Discusi.

Oricum sper ca nu crezi ca exista discus in Ro care nu a facut "cunostinta" cu flagelate nu? Mai periculosi sunt pt ca  transmit boala "gaurilor in cap" decat flagelate. Scalarii sunt cunoscuti ca vector in aceasta boala.

bradraqua A scris:

Ai mari probleme cu parametrii apei si cu echilibrul intre necesarul de lumina al plantelor si necesarul de lumina al Discusilor.

Cu parametrii apei e posibil sa mai ai probleme in plantat deoarece discusii necesita o hranire mai intensa si in principal cu mixtura. De scapat de alge au incercat si altii mult mai experimentati si nu au reusit. O singura solutie este si anume sa te obisnuesti cu ele  lol. Te rog sa faci cateva teste sa vedem exact cum sta treaba ca sa analizam daca  mai trebuie sa adaugi / schimbi ceva la filtru. Mai multe detalii in legatura cu filtrarea ar fi binevenite (material filtrant....)

bradraqua A scris:

Documenteaza-te serios (mai putin prin intrebari si mai mult prin mijloace proprii) si vei rezolva problemele.

Eu sunt de parere ca mai bine intrebi de 10 ori (si cele mai tampite chestii ce trec prin cap) decat sa faci de capul tau cine stie ce .............. :fmad.

Trecind peste faptul ca suntem in flagranta contradictie, incerc sa reiau observatiile, insotite de data asta de argumente:
1. Intr-un acvariu de 180 l am numarat cel putin 3-4 Discusi, 4-5 Scalari, citiva Ramirezi, vreo 2 sanitari, o Botia, alti citiva Apistogramma si ce-o mai fi pe acolo. Numai pentru Discusi si ar fi nevoie de aprox. 150 l, restului pestilor ce cantitate de apa le ramine? Cit de temeinice sa fie schimburile de apa? Se vede clar ca omul isi doreste un acvariu plantat, in cazul unor schimburi prea dese si in cantitati mari, va mai avea plante? Ce capacitate/debit ar trebui sa aiba un filtru extern, sa reuseasca sa rastoarne handicapul numarului prea mare de pesti? Imi mentin opinia ca sunt prea multi pesti si de aici problemele actuale, care se vad cu ochiul liber si cele viitoare, care nu vor intirzia sa apara. Sper sa aveam si alte pareri din partea altor colegi, a caror autoritate in materie o recunosti.
2. Experienta pe care o am, ma impiedica sa fiu ignorant si idealist, stiu ca toti Discusii au flagelate "la purtator", simptomele aparind pe fondul unor conditii neprielnice din acvariu. Dupa cite stiu eu, una din cauzele bolii "Hole In The Head", este FLAGELATUL Hexamita, asa ca... ne intoarcem la flagelate.
3. Am mai vorbit si cu alte ocazii despre inconvenientele cresterii Discusilor intr-un bazin plantat, dupa parera mea (ma refer strict la cazul meu), singurul inconvenient este ritmul diminuat al dezvoltarii pestilor (cauza o stim, sper amindoi). In rest, toate problemele sustinute de unii sunt surmontabile, inclusiv cea a algelor. Pot demonstra oricind, ca intr-un bazin super plantat, populat cu Discusi, algele sunt aproape inexistente.
4. Sigur ca este bine sa intrebi si de 10 ori, pina pricepi, cu o conditie: raspunsurile la intrebari sa nu existe la indemina. Oare acest forum nu este suprasaturat de intrebari si raspunsuri repetate de sute de ori? Sa avem curiozitatea sa reluam subiectele ultimelor luni, vom vedea ca ele se repeta obsesiv, fenomen care nu face altceva decit sa scada continuu nivelul acestui forum.
In curind o sa le ridicam statuie noilor sositi care demonstreaza ca, inainte sa se apuce de acvaristica, s-au documentat serios si sunt in posesia unor cunostinte cel putin minime in domeniu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Juwel rio 180

deci sa lamuresc cateva lucruri...prima poza are ceva vreme peste 6 luni cand am inceput cu acvariul asta acuma nu mai am scalari,am scapat de ei si din cate am vazut si stiu scalari merg cu discusi cunosc destule persoane care ii tin impreuna si nu au nimic fara sa ii bage la tratament sau altceva;
@bradraqua - in poza aia cu ramirez in prin plan mai e un ramirez electric blue luat de la adibingo,discusi in momentul de fata sunt cam multi, vreo 13 dar intentionez sa scap de cativa dintre ei o sa fac un pachet zilele astea sa-l pun la vanzare(cu discusi de "sacrificiu") si pesti stiu ca sunt f multi:D dar imi plac ma doare inima sa renunt la ei,mai bine renunt la plante si pe langa cei 13 discusi mai am urmatoarele:10 ramirezi,2 ramirezi electric blue,6 botii,7 cory panda, 4 cory sterbai,2 cory julli,12 apistograme,10 popondeta furcata , 3 rainbow fish,2 betta(1m+1F) sper ca nu am uitat nimic smile)...aaa si un sae care nu pot sa il prind..concluzia mai bine renunt la plante decat la pesti...pesti sunt adaptati perfect cand dau hrana congelata vin toti si mananca din palma
Oricum stiu ca am multe de invatat accept orice sfaturi bune rele sunt primite

11 Editat de Cezara (2010-10-08 01:07)

Re: Juwel rio 180

Pai, George ce n`ai inteles tu, e ca faci rau pestilor, nu plantelor. Nu echivala un peste cu o planta. In cazul tau pestii sufera in primul rand din cauza suprapopularii. Toti ne iubim pestii, dar iubirea e frumoasa cand nu este egoista. Si ce faci tu e egoism. Ii pastrezi ca`ti sunt dragi, nu pentru ca le faci un bine. Degeaba dai tu plante, daca nu renunti la o buna parte din ei. Nu te mai lua dupa, nu stiu cine tine si merge...merge ca saracii se adapteaza, dar nu inseamna ca le este bine. Gandeste`te serios la asta, ca peste, peste dar tot un suflet este

Etiamsi omnes, sed non ego.

12

Re: Juwel rio 180

nicolaegeorge A scris:

6 botii

Auuuu. Ma gandesc doar la astia micii cand se fac mari........ :sevil  :sevil
:sevil

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

Re: Juwel rio 180

Cand se fac mari ma duc la petshop si ii dau la schimb pe pui...

14

Re: Juwel rio 180

nicolaegeorge A scris:

deci sa lamuresc cateva lucruri...prima poza are ceva vreme peste 6 luni cand am inceput cu acvariul asta acuma nu mai am scalari,am scapat de ei si din cate am vazut si stiu scalari merg cu discusi cunosc destule persoane care ii tin impreuna si nu au nimic fara sa ii bage la tratament sau altceva;
@bradraqua - in poza aia cu ramirez in prin plan mai e un ramirez electric blue luat de la adibingo,discusi in momentul de fata sunt cam multi, vreo 13 dar intentionez sa scap de cativa dintre ei o sa fac un pachet zilele astea sa-l pun la vanzare(cu discusi de "sacrificiu") si pesti stiu ca sunt f multi:D dar imi plac ma doare inima sa renunt la ei,mai bine renunt la plante si pe langa cei 13 discusi mai am urmatoarele:10 ramirezi,2 ramirezi electric blue,6 botii,7 cory panda, 4 cory sterbai,2 cory julli,12 apistograme,10 popondeta furcata , 3 rainbow fish,2 betta(1m+1F) sper ca nu am uitat nimic smile)...aaa si un sae care nu pot sa il prind..concluzia mai bine renunt la plante decat la pesti...pesti sunt adaptati perfect cand dau hrana congelata vin toti si mananca din palma
Oricum stiu ca am multe de invatat accept orice sfaturi bune rele sunt primite

" Iubirea e frumoasa cand nu este egoista" - poate cea mai frumoasa si adevarata consideratie de pe acest forum!!! In rest nu mai comentez nimic, ar fi de prisos, esti liber sa urmezi orice exemplu si sfat primit, viitorul va confirma sau nu calitatea discernamintului tau. Iti urez sincer succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Juwel rio 180

corydorasi au nevoie de apa rece, discusii nu, mai departe trage tu concluzii..
asta pe langa celelalte nereguli constate de ceilalti colegi..
s-au spus multe, sper sa ramai cu ceva.

Re: Juwel rio 180

vara am avut 30 grade ...acuma stau la 28 nu am avut nici un deces toata vara nu vad de ce as avea acuma

17

Re: Juwel rio 180

nicolaegeorge A scris:

vara am avut 30 grade ...acuma stau la 28 nu am avut nici un deces toata vara nu vad de ce as avea acuma

Inteleg ca pentru tine, singura manifestare de luat in seama, precum ca pestii nu se simt bine, este decesul acestora. Din ce in ce mai interesant, daca adaugam si faptul ca te declari "deschis" sfaturilor si de fapt, pina acum, nu ai facut decit sa contrazici aceasta declaratie. Eu personal ma simt in postura unui elev, caruia i se verifica cunostintele de catre un profesor deghizat in elev.
Ca sa-mi mentin obiectivitatea, il contrazic pe merlin, exista varietati de cory adaptati la temperaturi ridicate. Daca ai astfel de varietati, OK!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Juwel rio 180

pai daca pesti sunt mancaciosi ,nu stau tristi nu prezinta nici un semn de boala ,intradevar e putin mai aglomerat ca si cum ai merge cu autobuzul dar asta e...

19 Editat de Baracuda (2010-10-08 13:22)

Re: Juwel rio 180

nicolaegeorge A scris:

pai daca pesti sunt mancaciosi ,nu stau tristi nu prezinta nici un semn de boala ,intradevar e putin mai aglomerat ca si cum ai merge cu autobuzul dar asta e...

Pai, sa incercam sa mergem cu autobuzul toata viata, 24/24 ore! Oare ne-o fi bine? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Juwel rio 180

Colegul a scos pestii din acvariu si ii plimba cu autobuzul... no comment