1

Subiect: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Acvariu 180l- 100x40x45
2x Nerva LT30w/760-010  daylight originale ale capacului ....vechi cam de 1 an si ceva !

Acvariu 60l - 60x30x40  1x18w  original al capacului vechi de 6 luni  !

In curand ma voi apuca sa imi plantez acvarile si intrebarile mele sunt:

Ce lumina imi trebuie de cati w si cate bucati .. incat sa fie bine si pentru pesti si pentru plantele care le voi plante !

Si co2 va functiona daca imi cumpar spray si ce spray ?

Primu lucru care vreau sa-l fac este sa cumpar neoanele !

2

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Salut, problema este cu ce plante vrei sa incepi, daca nu bagi plante ''grele'' in cel de 180l poti incerca 3xT5 osram 865 39w 85cm 23lei google - marbo trade

iar in cel mic cred ca trebuie putin modificat capacul, dar cum am zis mai sus depinde ce tipuri de plante vrei sa bagi in el.

Eu te sfatuies sa incepi prin achizitionarea unui sistem co2 si apoi lumina

3

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Voi incepe cu plante usor de intretinut ..
Sistem co2 ..hmm nu prea detin bani ...cat ar costa unul nici scump nici ieftin ...tot sistemul ...

Pot incepe cu spray co2 ...easy carbo ... este bun stie cineva ?

4

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

acvaristica asta nu e ieftina deloc. daca momentan nu-ti permiti co2 presurizat poti incepe cu celebra bomba.

neoanele nerva din acvariul de 180 l care sunt batrine de 1 an si ceva poti sa le inlocuiesti linistit. iti recomand ceva dedicat, denerle sau giesemann, dar daca vrei cel mai bun raport pret/calitate pune osram 865

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de T-Spike (2010-10-21 23:36)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Bine.
Deci pentru cel mare voi cumpara 3xT5 osram 865 39w, pentru cel mic voi modifica capacul pentru a monta inca 1 neon si voi cumpara doua neaone osram 18w pt plante!

Am tot citit despre celebra "bomba", daca imi spui ca merita o voi folosi ....dar intrebarea mea easy carbo nu este bun?..Ma sfatuiesti sa il folosesc sa nu il folosesc...si de ce !

6

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

T-Spike A scris:

Oka  sal

hai sa facem un tirg. daca tu imi spui ce inseamna aceste cuvinte in limba romana eu iti spun cum e treaba cu easy carbo. vrei?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7 Editat de T-Spike (2010-10-21 23:34)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

da ... ms oricum
voi cauta mai indetaliat pe google !  "Bine" .. iar o greseala de a mea  " sa il "

8 Editat de bogdan666 (2010-10-21 23:38)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

nu asa. posteaza un link catre un dex.
o rugaminte.mai bine vorbeste (scrie) romaneste nu r0man3shte de acum incolo.
edit: da ti-ai editat mesajul. oricum rugamintea ramane valabila,

9 Editat de T-Spike (2010-10-21 23:37)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Nu aveti nevoie de un  dex pentru greselile mele .. scz

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

salutare si bine ai venit printre noi!...asi dori sa-ti zic si eu ceva si te-asi ruga sa o gandesti la rece pentru ca vei avea numai de castigat....
inganfarea de care dai dovada sa sti ca nu te ajuta deloc!!! sa sti ca nu se uita nimeni daca din greseala ai mancat o litera sau nu ai pus o cratima....in schimb se va uita toata lumea daca vei avea un vocabular de messenger , pe care daca vrei sa-l citesti iti ia ceva timp sa descifrezi !eu totusi tind sa cred ca esti un baiat educat care intelegi perfect ce ti s-a explicat si iti vei modifica atitudinea....ptr ca vei avea de castigat in domeniul acvaristicii....altfel cand vei da de greu....nimeni nu se va obosi sa-ti explice cum sa iesi din necaz....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

11 Editat de T-Spike (2010-10-22 00:17)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Scuze ca am lasat proasta impresie de ingamfat dar tin sa precizez ca nu sunt !

Acum cu totii incearca sa imi gaseasca si cea mai mica greseala si "sa imi  dea cu ea in cap"
Nu ar fi "sunat" mai frumos daca mi s-ar fi spus "vezi ca ai unele greseli in postul anterior incearca...." ?
Culmea este ca cel care ma corectat si el mai greseste !

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

ei nu pune la inima tot....nu vrea nimeni sa te certe sau sa-ti faca zile negre....ba din contra , sunt sigur ca majoritatea de aici vor sa mai adauge comunitatii noastre inca un prieten....asa dar incearca sa citesti de multe ori printre randuri, si sa vezi cati prieteni o sa-ti faci aici....oameni de toata minunea si care nu vor ezita niciodata sa-ti sara in ajutor

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

13

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

T-Spike A scris:

proasta inpresie de inganfat

anterior inceara...." ?

care ma corectat

Cu totii gresim, dar atunci cind in 10 cuvinte 8 sunt gresite ce mai poti spune?
Nu esti ingimfat, atunci de ce ai la avatar o poza cu un acvariu care nu cred ca iti apartine. Sau esti cumva o clona a lui Felipe Oliveira?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

14 Editat de T-Spike (2010-10-22 00:30)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Scuze!
Nu am precizat ca imi apartine ... este o creaţie a lui Takashi Amano! Nu am gasit nici o regula in care precizeaza ca nu am voie ...
Totusi daca nu am voie o voi shimba  nu este nici o problema  !
Imi poti da detalii despre Easy Carbo?

15 Editat de Timi (2010-10-22 00:50)

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

poti cauta la cei care distribuie bere pt. dozatoare o butelie, eu am gasit la 150lei si butelie 7.5kg si ala cu ceasuri(am un lapsus)  mad

REGULATOR PRESIUNE!!

16

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

easy carbo este folosit pentru aportul suplimentar de carbon in acvariile plantate. el nu are rolul de a mentine un ph constant al apei, asa cum e spre exemplu co2 presurizat si controlat. easy carbo mai este folosit de multi acvaristi si ca un puternic algacid, fiind foarte des injectat asupra locurilor din acvariu cu siringa de la 2-3 cm distanta.
cam acestea ar fi cele 2 moduri de utilizare a easy carbo. daca te gindesti sa il folosesti pentru a-ti hrani plantele cu carbon iti spun din start ca n-ai cum

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

ph controller si o valva electro-magnetica poti cumpara de pe ebay dar te sfatuiesc sa intrebi inainte de a comanda ceva d'acolo sa primesti mai multe sfaturi daca este buna daca merita banii etc.
   Eu te sfatuiesc sa faci rost de butelie si apoi restul.

18

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

Mersi mult, cel putin mi-am luat gandul de la Easy Carbo...

Voi astepta ceva timp si imi voi cumpara tot sistemul co2 incepand cu butelia.

Pana atunci voi folosi celebra "bomba" ...sper sa imi iasa !
^:)^

19

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

la 180l nu stiu ce efect are bomba dar incearca, macar sa reduci miscarea apei la suprafata sa ramana cat mai mult co2-ul in apa.

Re: Ce tuburi de lumina imi trebuie ?

ai vazut ca merge treaba???????.....ti-am spus eu....hai sa auzim numai de bine!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran