1

Subiect: ciclide

inca o intrebare,cate ciclide pot pune intr-un acvariu de 120l?

0747180488

2

Re: ciclide

Salutare, intr-un acvariu de 120 L poti pune maxim 14 buc., dar cel mai indicat ar fi 3 familii (1M+3F) sau 4 familii (1M+2F).

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: ciclide

da iti multumesc,deci pana acuma am 3 familii incomplete  big_smile adica cate un mascul si o femela,nu lua in seama acvariul,lucrez la cel de 120l ca sa le creez conditile necesare,acum stau intr-un acvariu de 60l,deocamdata sunt mici

0747180488

4

Re: ciclide

dardanel A scris:

inca o intrebare,cate ciclide pot pune intr-un acvariu de 120l?

Fratiloooooooooooooooor! Obisnuiti-va sa specificati ce fel de ciclide!!!!!!!!!!!!! Exista mai multe grupe, cititi si o sa vedeti!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: ciclide

cele mai populare,ciclide malawi,deci daca te-ai ambalat asa de tare si ai postat cu multi de ooooooooooooooo poate acum imi dai si tu un raspuns bun.

0747180488

6 Editat de Baracuda (2010-11-01 19:13)

Re: ciclide

dardanel A scris:

cele mai populare,ciclide malawi,deci daca te-ai ambalat asa de tare si ai postat cu multi de ooooooooooooooo poate acum imi dai si tu un raspuns bun.

Eu ma "ambalez" numai cind e vorba de "mici" omisiuni menite sa stirneasca confuzie, la ciclide africane nu ma pricep... ii las pe altii mai rabdatori! smile Raspunsurile mele sunt invariabil bune si foarte bune (iertata-mi fie lipsa de modestie), n-as vrea sa stric regula in cazul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: ciclide

dardanel A scris:

cele mai populare,ciclide malawi,deci daca te-ai ambalat asa de tare si ai postat cu multi de ooooooooooooooo poate acum imi dai si tu un raspuns bun.

Parerea mea este ca te-ai grabit cu raspunsul si in al II -lea rand nu il cunosti pe Dl. Radu. Cand a facut afirmatia stia ce spune. Ciclidele nu sunt numai de Malawi, chiar daca toata lumea le cunoste mai mult. Ciclidele, daca ai curiozitatea sa cauti pe net, sunt Africane sau Americane, iar africanele sunt de 3 feluri: Malawi, Tanganika si lacul Victoria. Asta in caz ca nu stiai....asa ca afirmatia colegului e cat se poate de pertinenta, fara suparare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: ciclide

Familia Cichlidae, mica lectura wink
Originea acestei familii este foarte veche, datand dinaintea separarii continentelor. Este o familie ce cuprinde peste 1000 de specii de pesti, cu forme, colorit si comportament foarte diferite, ce acopera zone geografice largi, tropicale si subtropicale, evitand zonele reci si temperate. Astfel ca raspandire familia Cichlidae acopera Africa, zone izolate din Asia Mica, coastele de sud ale Indiei, Sri Lanka, America de Sud si Centrala. Exista cateva centre geografice unde Cichlidele sunt grupate in numar foarte mare: astfel putem enumera marile lacuri din estul Africii, lacurile Malawi, Victoria, Tanganika, bazinul fluviului Congo si zona tropicala a Africii de Vest si din Congo pana in Nigeria. In America de Sud aceste centre sunt grupate in zona bazinului Amazonului si in partea de nord a acestuia precum si in zona fluviului Orinoco. In Africa, practic Cichlidele sunt prezente in toate zonele, precum si in Madagascar.

Din punct de vedere al reproducerii, prefera fundul apei pentru ca aici gasesc pietre plate pe care depun cu predilectie. Indiferent de felul clocirii icrelor in gura sau normal, depunerea icrelor are mereu loc pe pietre plate, sau pe frunze mari de plante. Au un mod evoluat de a-si ingriji icrele, astfel ca in vederea depunerii ei curata foarte bine locul viitoarei ponte, sau scobesc in nisip mici gropi. Pentru depunere prefera locuri cu apa limpede si linistita, unele specii cautand si locuri insorite, soarele ajutand la eclozare. La fel, intr-o apa linistita, puii isi vor gasi cu usurinta hrana adecvata, marunta si o protectie sporita.

Din punct de vedere al eclozarii icrelor, dupa depunere, cichlidele sunt de doua feluri:
- pesti care-si clocesc icrele in gura
- pesti ale caror icre eclozeaza normal, pe suportul pe care au fost depuse, dar sub supravegherea stricta a ambilor parinti.

Din punct de vedere coloristic, ciclidele au o gama foarte mare de culori si desene. Astfel trec de la bogatie de culori la pesti foarte putin colorati., de la desene foarte complicate la dungi sau pete necolorate. Culorile si dungile, la acelasi peste se pot schimba de la o clipa la alta in functie de starea pestelui. Asrfel dungile transversale pot apare sau dispare (ex. la discusi). Puietul in primele saptamani de viata are un colorit diferit de al parintilor, unii avand “pete de semnalizare” pe lateral, probabil pentru a fi recunoscuti de parinti. In biotopul natural acest lucru ii poate salva de pestii mari, confundandu-se cu mediul inconjurator. Unii pui isi pot schimba culoarea de cateva ori pana la maturizare. Culorile definitive si desenul apar numai la maturizarea sexuala. De multe ori coloritul puilor este atat de diferit de cel al parintilor incat un crescator neavizat nu-si poate da seama de la ce specie sunt. Deci coloritul este in functie de starea pestilor. Astfel vom avea un colorit si un desen special pentru diferitele situatii care apar:

- pentru a impresiona o femela
- pentru amenintare
- pentru lupta
- pentru ingrijirea icrelor
- pentru perioada de imperechere
O ciudatenie este faptul ca masculul invins in lupta, poate lua coloritul unei femele. Coloritul din perioada eclozarii icrelor, poate fi complet diferit de cel al diferitelor situatii, putand aparea culori complet noi, de regule, coloritul masculilor difera de cel al femelelor, dar sunt si ciclide care fac exceptie de la aceasta regula: scalarii, discusii.

Multi vad, putini cunosc !

9 Editat de Baracuda (2010-11-01 19:35)

Re: ciclide

Andi66 A scris:
dardanel A scris:

cele mai populare,ciclide malawi,deci daca te-ai ambalat asa de tare si ai postat cu multi de ooooooooooooooo poate acum imi dai si tu un raspuns bun.

Parerea mea este ca te-ai grabit cu raspunsul si in al II -lea rand nu il cunosti pe Dl. Radu. Cand a facut afirmatia stia ce spune. Ciclidele nu sunt numai de Malawi, chiar daca toata lumea le cunoste mai mult. Ciclidele, daca ai curiozitatea sa cauti pe net, sunt Africane sau Americane, iar africanele sunt de 3 feluri: Malawi, Tanganika si lacul Victoria. Asta in caz ca nu stiai....asa ca afirmatia colegului e cat se poate de pertinenta, fara suparare.

A raspuns Gabi... ce trebuia! smile
P.S. Nu trebuie sa ma cunoasca nimeni Andi, singurul lucru pe care trebuie sa-l faca, este sa trateze acest forum cu seriozitate, urmarind ca informatiile comunicate sa fie cit mai exacte, toata lumea nu are decit de cistigat din asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: ciclide

ok,multumesc de detalii...dar ceea ce ma deranjeaza este atitudinea de superioritate a celor care stiu mai multe fata de noi incepatorii....si numai in cazul acesta am citit multe discutii  pe forumul acesta si am intalnit adesea mesaje jignitoarea asupra unor oamenii care "cred" datorita faptului ca sunt incepatori ca au facut un lucru bun in acvariul lor sau cu pestii lor.deaceea sunt aceste discutii sa ne ajutam,corectam dar si sa incurajam.....mai vin doar cu o completare intre timp m-am informat(am citit mai mult) si o sa imi fac un acvariu de 200l doar atat imi permite spatiul,imi voi confectiona si un decor 3D,imi voi cumpara si un filtru extern.dar cea mai mare nelamurire a mea este faptul ca nu stiu cate ciclide africane Malawi sa pun in el,pentru ca am auzit foarte multe pareri care m-au facut foarte confuz!va multumesc

0747180488

11

Re: ciclide

dardanel A scris:

ok,multumesc de detalii...dar ceea ce ma deranjeaza este atitudinea de superioritate a celor care stiu mai multe fata de noi incepatorii....si numai in cazul acesta am citit multe discutii  pe forumul acesta si am intalnit adesea mesaje jignitoarea asupra unor oamenii care "cred" datorita faptului ca sunt incepatori ca au facut un lucru bun in acvariul lor sau cu pestii lor.deaceea sunt aceste discutii sa ne ajutam,corectam dar si sa incurajam.....mai vin doar cu o completare intre timp m-am informat(am citit mai mult) si o sa imi fac un acvariu de 200l doar atat imi permite spatiul,imi voi confectiona si un decor 3D,imi voi cumpara si un filtru extern.dar cea mai mare nelamurire a mea este faptul ca nu stiu cate ciclide africane Malawi sa pun in el,pentru ca am auzit foarte multe pareri care m-au facut foarte confuz!va multumesc

Te-as ruga sa precizezi concret, din ce rezulta superioritatea afisata de "unii". Nu stiu de ce ai adus in discutie mesajele jignitoare, ele exista intr-adevar in f. rare cazuri si au fost "amendate" la timpul respectiv de catre comunitate. Cuvintul "adesea" contribuie la o imagine pe cit de falsa, pe atit de derizorie, a acestui forum si nu cred ca reflecta adevarul. Daca ai fi citit cu mai multa atentie discutiile la care faci referire, ti-ai fi dat seama ca majoritatea userilor fac eforturi sustinute pentru mentinerea si chiar ridicarea calitatii acestui forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: ciclide

ok,in mare parte ai dreptate.dar tot ce imi doresc eu este urmatorul lucru:ca la  mici incepatori chiar daca gresesc si li se spuna intr-un mod placut lucrul acesta,doar asa poti ajuta un om indiferent de situatie.eu unul am avut de invatat de pe acest forum si acum inca incerc sa obtin ajutor(nu am primit raspuns la intrebarea mea  big_smile ),deoarece sunt in desfasurare cu proiectul meu de acvariu pentru ciclide.in momentul de fata am facut acvariul.si mare nevoie as avea de orice sfat in executarea proiectului cat mai bine

0747180488

13 Editat de sTTTk (2010-11-03 20:56)

Re: ciclide

dardanel A scris:

ok,in mare parte ai dreptate.dar tot ce imi doresc eu este urmatorul lucru:ca la  mici incepatori chiar daca gresesc si li se spuna intr-un mod placut lucrul acesta,doar asa poti ajuta un om indiferent de situatie.eu unul am avut de invatat de pe acest forum si acum inca incerc sa obtin ajutor(nu am primit raspuns la intrebarea mea  big_smile ),deoarece sunt in desfasurare cu proiectul meu de acvariu pentru ciclide.in momentul de fata am facut acvariul.si mare nevoie as avea de orice sfat in executarea proiectului cat mai bine

conform schitei oferite de Andi, recomandarea ar fi 3 familii formate din 3f+1m, deci 12 ''nebunatici'' sau chiar mai putini, acum depinde de filtrare, scb de apa etc...uita-te cum si-au amenajat colegii de forum acvariile de ciclide ca mica sursa de inspiratie vizuala, dar si la hardware-ul lor.

Multi vad, putini cunosc !

14

Re: ciclide

eu o sa incerc sa imi dau toata silinta sa le ofer cele mai bune conditii.in plan este un filtru extern sa vad ce e mai bun.mentionez ca acvariul are 210l cel nou facut.

0747180488

15

Re: ciclide

dardanel A scris:

eu o sa incerc sa imi dau toata silinta sa le ofer cele mai bune conditii.in plan este un filtru extern sa vad ce e mai bun.mentionez ca acvariul are 210l cel nou facut.

Filtru extern JBL Cristal Profi e900.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: ciclide

ok.iti multumesc de sfat!

0747180488

17

Re: ciclide

multumesc de sfaturi .se poate inchide

0747180488