1 Editat de broschi526 (2010-10-14 20:25)

Subiect: Un inceput pentru discus

Acvariu 200l mp .iluminat 2xosram 865 30w, 1xphilips tld830 30w,filtru jbl e900(bio balls,siporax,clearmec plus,burete)urmeaza si un aquel uv500 in care voi pune turba),incalzitor tetratec ht150w,pompa aer resun AC-9602 si mai urmeaza un surface skimmer.
plante anubias,lotus red
decor radacina savana,mangrove
fertilizare pps pro si feropol 24

ZIUA 1

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

2

Re: Un inceput pentru discus

broschi526 A scris:

urmeaza si un aquel uv500 in care voi pune turba)

Vrei sa ii inmultesti? daca nu nu are rost sa te complici si in nici un caz pana nu ai bazinul complet ciclat.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

Re: Un inceput pentru discus

Mult prea multa lumina si pentru pesti si pentru plantele care sunt in acvariu.
Este suficient un singur tub. Pune-le si pe celelalte doar daca vrei alge...!
Scoate bio balls din filtru si arunca-l! Nu e bun decat sa ocupe spatiul si sa infunde conductele.
Filtrul extern este suficient. NU se foloseste decat sa filtrezi biologic. Pune un burete pe teava de admisie in filtru ca sa il pastrezi curat. Asa nu vei umbla la el, poate ani...!
Curatenia in acvariu nu o face filtrul. O faci tu aspirand substratul.

4 Editat de broschi526 (2010-10-15 01:06)

Re: Un inceput pentru discus

atunci renunt la filtrul intern si la turba iar in legatura cu iluminatul tld-ul lumineaza umpic dimineata si seara in rest pe parcursul zilei doar cele doua osram,si doar cele doua este prea mult?daca ma sfatuiesti sa las numai unu ce neon ar fi mai bun un osram 865 sau un aquarelle?
si as mai avea o intrebare ,ca sa-i dau apei aspectul de apa neagra este vreo problema daca pun Tetra Blackwater?
va multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

5 Editat de ciprian01 (2010-10-15 01:20)

Re: Un inceput pentru discus

Ai in acvariu anubias si nimphea. Si mai ai discusi.
Anubias creste ok doar cu lumina data de unul dintre neoane. Eu as lasa osram, dar lasa ce iti place. Discusul se simte bine intro lumina mai slaba. Si daca vei adauga alte plante din Amazon, gen Echinodorus, lumina va fi suficienta. Mai mult decat atat, reduci foarte mult riscul de a se dezvolta algele.
Nimphea va creste luxuriant si va dezvolta frunzele la suprafata apei, ceea ce iti va crea un aspect foarte fain in acvariu.

Inainte sa iei discusi citeste cat poti partea care tine de basic. Adica apa, lumina, hrana, filtrare. Cu ce ai tu acolo poti sa le satisfaci pe toate foarte bine. Turba scade pH-ul, dar si fara ea pestii se simt foarte bine.
Nu te complica la inceput cu lucrui care tin de amanunte si de finete. Multe dintre ele nu au rost si nu fac altceva decat sa te deruteze, mai ales pana vei avea experienta.
Limiteaza-te la a schimba 20-30% din apa saptamanal.

Fi atent! Daca stii ca poti schimba 10-15% din apa zilnic poti pune discusii si dupa 24 ore de cand ai pus apa. Ciclarea sistemului oricum se realizeaza. Doar sa ii acomodezi treptat cu apa. Prin schimburile de apa zilnice, pt o periada de 3-4 sapatamani, tu elimini amoniacul si nitritii din apa. Ciclarea se face in paralel. Apoi poti sa reduci intervalul de schimb.
Restul le prinzi pe parcurs.

P.S.
Informeaza-te si din alte parti. Da o cautare pe google, ceva la modul ,,discus biotope,,.
Apoi spune-ne cum merge.
Daca vrei sa creezi un acvariu care sa semene cu un biotop costurile sunt mai reduse decat pentru un acvariu plantat. Iar efectul este mult mai bun. Gandeste-te ca discusul, si un acvariu cu discusi in general, inspira liniste....! Iar bulele de aer care ies prin spatele lemnului....

6

Re: Un inceput pentru discus

Pentru ca discusii vor fi vedetele tale,asi recomanda o lumina care sa le evidentieze coloritul,din zona de 10000K, 830-ul va estompa coloritul cu predominanta lui galbuie,iar 865-ul e drept ca scoate tentele albastre dar si atenueaza anumite culori datorita excesului de verde.

Re: Un inceput pentru discus

deci scot si bulele de aer si o sa las teva de evacuare a filtrului sa valureasca suprafata apei
cred ca o sa raman la un aquarelle 30w
o sa revin cu poze saptamana viitoare
va multumesc mult de tot pt sfaturi.toata stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

8 Editat de broschi526 (2010-10-18 22:44)

Re: Un inceput pentru discus

azi am bagat 250gr de turba in filtrul intern si am facut niste teste de apa
ph 7
gh 10
kh 7
ce spuneti este ok?este ziua 5 de la start

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: Un inceput pentru discus

am probleme cu niste plante
la echinodorus ozelot si lotus red incepe sa li se macine frunzele iar pe anubias nana sunt puncte mici de alge negre ce pot sa fac?
o data la doua zile pun 4 ml de pps pro si o data pe saptamana pun feropol(si la schimburile de apa)
iluminat 30w philips aquarelle 10 ore pe zi fara pauza

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

10

Re: Un inceput pentru discus

broschi526 A scris:

am probleme cu niste plante
la echinodorus ozelot si lotus red incepe sa li se macine frunzele iar pe anubias nana sunt puncte mici de alge negre ce pot sa fac?
o data la doua zile pun 4 ml de pps pro si o data pe saptamana pun feropol(si la schimburile de apa)
iluminat 30w philips aquarelle 10 ore pe zi fara pauza

Incearca o pauza de 2-3 ore la pranz, iar pentru anubias ori ii gasesti un loc mai umbros ori cauti cateva plante plutitoare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Un inceput pentru discus

am avut la alt setup pauza la pranz si am umplut acvariul de alge negre
nu este eficienta metoda.mersi oricum

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: Un inceput pentru discus

vb putin despre filtrare....este ok???

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Un inceput pentru discus

dupa parerea mea este ok
bio balls jbl,siporax,clearmec.si bureti astea in filtrul extern iar in cel intern turba

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: Un inceput pentru discus

azi am scos aquarell-ul si am bagat un 830 si un 865
830-ul se aprinde la ora 12:00 la 14:30 se aprinde 865-ul si raman aprinse amandoua pana la 20:30 cand se stinge 865-ul si ramane 830-ul pana la 21:30
ce parere aveti?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

15 Editat de broschi526 (2010-11-09 20:01)

Re: Un inceput pentru discus

ziua 26 de la setup
lumina 1xosram865 30w programat de la 12:00 la 21:30 iar intre orele 14:00 si 17:30 se mai aprinde un tld 830 30w
gh 8
kh 7
ph 7

am o problema cu ceratopteris ozelot,frunzele noi ies macinate ce as putea face?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: Un inceput pentru discus

2

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

17

Re: Un inceput pentru discus

buna
poate ai ridicat prea brusc temperatura

18

Re: Un inceput pentru discus

sunt plante ale caror frunze noi cand ies arata de parca ar fi putrezite, don't worry be happy  hmm

Multi vad, putini cunosc !