Subiect: Intrebare intrebare ...

Rog si eu colegii acvaristi cu experienta sa imi recomande ceva cu care sa inlocuiesc o pompa de CO2 (una completa de la jbl am gasit cu 400 de euro si daca mai investesc luna asta in acvariu raman cu acvariul si fara ... prietena smile)) pentru inceput cu substante ... la flacon sa zicem asa.

Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/forum/post/60305/#p60305

2 Editat de Andi66 (2010-11-01 20:04)

Re: Intrebare intrebare ...

Easy-Life EasyCarbo, uite si link-ul:http://www.easylife.nl/deutsch/susswass … carbo.html
Cu restul...nu-ti pot da sfaturi  lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Intrebare intrebare ...

Mersi Andy, am sa il incerc si te anunt de rezultat big_smile! Pana acum sfatul tau cu JBL Aqua Basis a fost bun, pentru ca deja de a doua zi am observat la unele plante o usoara crestere...

4

Re: Intrebare intrebare ...

nu stiu unde ai vazut tu o butelia cu 400 euro. uita-te putin aici, ai un sistem complet, nu doar butelia, si parca costa mai putin, sau ma insel? wink
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/46968558c22e41f246d1cee6606e6ac8/cl/details/cnid/15243fb6d4a3bd6c6.47786854/anid/190156/CO2%20complete%20pant%202000%20-%20with%20magnetic%20valve/

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de mirceajifcu (2010-11-02 00:39)

Re: Intrebare intrebare ...

bobi, reciteste te rog mesajul meu care suna cam asa "una completa de la JBL costa 400 de euro", adica pompa!  :fcool de unde s-a subinteles butelie? Si uitate te rog aici ... http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_i_6_18?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=jbl+proflora+m1003&x=0&y=0&sprefix=jbl+proflora+m1003.
PS: Mersi de site wink, am si comandat pompa ca la pretul ala nu risc nimic , adica sa raman cu pestii singur smile)...
As mai vrea sa comand de pe site ceva musci ce se leaga de crengi si ceva plante mai misto... ce imi recomanzi?

6

Re: Intrebare intrebare ...

colegule, m-am uitat la linkul dat de tine si tot nu vad nici o pompa. poate sunt eu necunoscator sau orb. mai sti?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Intrebare intrebare ...

Cuvantul pompa nu e tocmai corect, ma refeream la tot ansamblul... adica butelie + toate cele aferente = 400 de euro... ideea era ca nu am zis ca doar butelia e 400 de euro, ci tot ansamblul. Oricum , ideea e ca e cu 155 "pompa" aia de CO2 e ok.
Pe langa am comandat si JBL 7+13 bile si easy life carbo... e ok? Si nu stiu in ce masura ma ajuta cu ceva, dar am comandat si dozator de mancare :-ss...
In alta ordine de idei , de ce mi se freaca pestii din cand in cand de pompa Fluval? Sau de pietrele din acvariu?! E inceput de "gris" sau doar paranoia mea? exista vre-un tratament preventiv pentru asta sau doar "apa la 30 de grade + 1 lingura de sare /10l de apa? Tratamentul de la JBL pentru gris este pentru pestii cu boala sau poate fi folosit si preventiv ?

8 Editat de Cezara (2010-11-03 00:58)

Re: Intrebare intrebare ...

Preventiv, e cam cum te`ai apuca sa`ti intepi fundu` cu penicilina ca ti se pare ca esti bolnav. De ce sa iti bati joc de iei, dandu`le peste cap sistemul imunitar cu un medicament nenecesar?!

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Intrebare intrebare ...

Pentru ca sunt medic veterinar si imi castig painea din aceste tratamente preventive (la animale evident), care sa stii wink ca sunt mai ieftine si mai eficiente decat tratamentul bolii in sine :-". Un vaccin dat la momentul potrivit face cat doua saptamani de spitalizare sau chiar mai rau. De aceea si vorba "mai bine previi decat sa tratezi"  tongue

10

Re: Intrebare intrebare ...

Da, dar un vaccin e un vaccin si a trata deja o boala, cand ea nu exista e altceva. Nu`s medic, dar sunt sigura de ce zic. Una e sa`i faci cuiva un vaccin atingripal si alta e sa te apuci sa`l indopi cu antibiotice preventiv. Iar la pesti, a face tratamentul de care spui tu nu e echivalentul unui vaccin, ci tratarea unei boli inexistente, ca si cum ar exista. In cazul pestilor, un "vaccin preventiv" poti numi, nu stiu, o ridicare a temperaturii sa omoare eventualii microbi, sau stiu eu, niste sare sa dezinfecteze apa...gen

Etiamsi omnes, sed non ego.

11

Re: Intrebare intrebare ...

la pesti exista destul d multe boli, fiecare cu tratamentul corespunzator, cam toate duc spre aceleasi simptome. daca de fiecare data cand consideri ca este bolnav un peste o dai in tratamente fii sigur ca vei avea un acvariu tare gol... daca pui antibiotice la greu ca asa crezi tu vei avea bacterii rezistente (dar desigur stii asta, esti veterinar nu?)
asculta de Cezara, nu se pune problema de vaccinuri aici, ci de tratamente in toata regula.
plus ca sunt pesti care nu suporta sarea in apa deloc (ii omori daca o adaugi) sau temperatura la 30 de grade. sau in caz de infectie bacteriana temperatura ridicata ii omoara din nou pentru ca bacterile se dezvolta usor la temperaturi ridicate.

in mare parte, asa cum ti-am mai spus la alt topic, nu baga chimicale in apa aiurea!! nici de apa, nici de adunare a particulelor, cu atat mai putin nu medicamente!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Intrebare intrebare ...

Am inteles ideea, sa traiti si mersi:D! Comparatia ar fi intre de exemplu Draxxina care este antibiotic si nu vaccin,  si se administreaza la viteii care sunt slabiti (inca nu bolnavi), dar care prezinta riscul de a face boala... Intrebam daca exista ceva de genul (pestii mei se freaca de substrat) care sa previna o eventuala infetie...
   Din nefericire acum trebuie sa tratez boala:(, pentru ca nu am putut sa o previn... Au aparut punctuletele albe pe inotatoare. La zebre sunt cele mai multe, si pe gupy iar ceilalti au, dar cate 3-4 (vizibile). Maine ma duc la shop sa cumpar tratament pentru gris "gris" (cred cu tarie in antibiotice, nu in apa la 30 de grade si sare in apa smile), si ma bazez ca baietii de la firmele mari din domeniu au avut timp sa studieze fenomenul si sa puna la punct substante care sa puna la punct doar acest parazit, nu si tot ce misca in acvariu ).

13 Editat de allexya (2010-11-05 12:17)

Re: Intrebare intrebare ...

Inafara de baietii de la firmele mari care sunt interesati sa scoata bani, suntem multi acvaristi care te sfatuim gratis si care ne-am intalnit cu astfel de probleme de cateva ori in viata. de gris se scapa foarte usor cu temperatura ridicata la 28-30 de grade, sarea este optionala in functie de tipul pestilor (la alt topic spuneai ca ai cory deci clar nu trebuie adaugata sare)
medicamentele pentru gris in general atacata si plantele si se folosesc doar daca nu merge tratamentul cu temperatura ridicata.
pana la urma cate specii si ce specii de pesti ai acolo?

frecatul de substrat poate sa arate o intoleranta fata de paramentrii apei (intoxicatie cu nitriti, ph prea mare sau prea mic etc) si asta se vindeca prin schimburi frecvente de apa sau inceput de boala, deci nu trebuie bagat tratament inainte sa identifici cauza.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14 Editat de mirceajifcu (2010-11-07 08:12)

Re: Intrebare intrebare ...

Pestisorii au deja punte albe pe inotatoare. Am pus sare in apa neutral vro  14 lingurite inainte sa citesc raspunsul tau. Ce li se intampla la cory de la sare?
Am vro 12 specii (coy, sanitari negri, gupy xifo , neoni negri, altii care arata ca neonii dar au doar coada neagra, in rest "transparenti", Apistogramma cacatuoides, "rechini" cu cozile si inotatoarele rosii (au gura orientata in jos si musati si mananca de pe geam si de pe jos ca si sanitaarii, o broasca, moli portocalii cu negru, negri, ceva pesti sanitari dungati negru si portocaliu si unii care atata ca niste banuti (speciile mi le-a zis tipa dar ... neutral) si zebre... iar plante am tot asa o gramada de specii (vro 15 sau mai multe daca nu ma insel)...
Am schimbat acu apa cu apa statuta de data asta (si am bagat-o cu filtrul extern) si nu stiu de ce  tot albicioasa e , desi la un moment dat se limpezise.

15

Re: Intrebare intrebare ...

Salut

"Grisul" de care spui tu este un parazit de care se scapa destul de usor din acvariu dar ai foarte mare grija ca tratamentele pentru el sunt totodata foarte toxice.

Am vazut ca ai access la gama Easy Life .. iti pot recomanda Easy Life Anti Spot. Este un tratament cu un spectru mai larg din care il include si pe Ichthyophthirius multifillis (grisul pe care il ai tu)

Mai sunt medicamente cam la toate gamele de produse de acvaristica ... mai poti incerca de la JBL, Sera, etc.

In principiu cam toate au aceeasi gama de compusi chimici in ele si cam toate sunt toxice pe termen lung pentru pesti .. pentru plante si foarte important sunt 100% letale pentru bacteriile benefice (consumatoare de azot/nitriti/nitrat) din filtrele acvariilor.

Parazitul asta care il ai tu in stadiul in care il ai tu .. adica atunci cand il vezi sub forma de puncte albe pe aripioare sau sub pielea pestilor este deja in stare matura (de chist).
In aceasta faza tratamentul este imposibil pentru ca sunt invulnerabili la orice actiune chimica DAR ridicarea temperaturii asa cum te-au sfatuit colegii de pe forum va determina chisturile respective de Ichtyo sa eclozeze.
In urma acestui lucru noii paraziti in stare infantila sunt eliberati in apa. Doar in acest moment parazitul este vulnerabil la tratamente.

Deci ridicarea temperaturii combinata cu un tratament decent (de profil nu sare de bucatarie) va duce la disparitia punctelor albe de pe pesti (prin eclozare) si implicit la uciderea lor de catre substantele chimice din tratament.

Foarte important este sa nu incerci sa combini mai multe tratamente pentru ca ai sa ajungi la doze letale pentru pesti si nu vei mai avea cale de intoarcere.

Totodata vezi prospectul tratamentelor. Foarte multe cer schimburi masive de apa (30-50-70%) din volumul bazinului dupa aplicare.
Alt lucru important pe care ti-l sugerez este sa opresti administratia de CO2 pe perioada tratamentului si daca poti decupleaza filtrul (daca este extern) sau scoate filtrul intern afara din bazin pe perioada tratamentului .. lasandu-l sa mearga intr-o galeata sau intr-un alt recipient cu apa. In felul asta nu deciclezi complet acvariul.

In legatura cu sarea dizolvata in apa de acvariu .. corry sunt foarte foarte sensibil la Clorul din sarea de bucatarie si de aceea este contraindicat sa pui asa ceva intr-un bazin cu astfel de pesti. Sansele sa ii omori sau sa le provoci distrugeri la nivelul sistemului nervos sunt foarte mari. Daca mai poti scoate-i urgent din bazin ...

Ah si inca ceva .. ti-as recomanda sa renunti la fertilizare pe perioada tratamentului pentru a nu scadea din eficienta tratamentului (multe medicamente reactioneaza cu fertilizantii si risti sa neutralizezi anumiti compusi).

16 Editat de mirceajifcu (2010-11-07 18:05)

Re: Intrebare intrebare ...

Mersi de sfaturi, foarte utile de altfel Cheloo! Am sa pun in aplicare ce ai zis. Am acces cam la tot ce este pe piata smile), doar bani sa fie smile). Merg sa cumpar de la JBL de la shopul din apropiere tratamentul iar Cory ... am incercat sa ii prind, dar printre plante si tot decorul e imposibil... asa ca ii las si daca e sa li se intample ceva, asta e sad din pacate. Pana acum sunt bine ...!

Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5464/salutare/