1

Subiect: cory in plantat

Vreau sa iau de la persoana care a imbolnavit rau de tot carasul si pe cei 2 cory pe care ii detine, sunt sanatosi, oricum le-as face eu tratament inainte
intrebarea este...merg bagati in plantat? am pante pretentioase, gazon, am dat si melcii ca nu cumva sa imi manance ce nu trebuie, cory ar face ravagii sau merg? ca as vrea sa ii scap de acolo...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: cory in plantat

Ai mei sunt fascinati de propria lor imagine in oglinda! Altfel nu prea pot sa explic de ce se tot inghesuie la acea latura a acvariului unde petrec jumatate din timpul cand acvariul are lumina... Am acvariu plantat, nu mi-au stricat niciodata nimic (spre deosebire de restul "sanitarilor" avuti - pleco, ancistrus, hoplosternum). Si eu am scos pomacea din acvariu ca ma enervau ca imi culcau frunzele plantelor pe unde treceau. Ai mei sunt corydoras albino, am mai avut un corydoras paleatus, care dupa 1 an si ceva devenise asa lenes ca statea doar intr-o jumatate de nuca de cocos, iesea doar de manca un pic si in rest, ascuns, chiar si pe intuneric desi nu era nimeni sa il supere prin acvariu. Macar astia au acum vreo 6-7 luni si sunt extrem de activi, nu am de ce sa ma plang, doar pe melcii de substrat ii mai misca din loc, daca li se pare ceva interesant de cercetat, in rest nu rascolesc nimic.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

3

Re: cory in plantat

Poti sa-i iei de acolo dar nu baga in acvariu carasul. Se stie ca sunt mancatori de plante. N-ar fi pacat, daca zici ca ai fineturi....?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: cory in plantat

nuuuuuuuu carasul sub nici o forma!!! mai ales ca rascoleste tot substratul smile) si oricum e pe duca sad nu stiu daca mai supravietuieste mult

tot albino sunt si acestia, 2 la numar, nu au vazut plante in viata lor, doar un mediu jegos si toxic. pomaceea mi-au cam ras frunze de aromatica (sau n-or fi fost ei? ) oricum i-am dat pentru ca ii atacau scalarii la greu

ma gandesc pentru euriocaulon, HC, helferi si staurogyne ca sunt de gazon, sa nu imi sape in substrat sa imi deranjeze radacinile. in rest... ii primesc cu mare drag

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5 Editat de Andi66 (2010-11-03 20:41)

Re: cory in plantat

Daca vrei totusi melci, parerea mea este sa-ti iei Neritine. Fac mai multa treaba decat Pomacea si nu "ataca" plantele. Eu zic ca melcii nu ar trebui sa lipseasca dintr-un acvariu.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: cory in plantat

neritine da, ma gandeam de mult sa imi iau, dar numai la nevertebrate in cluj am vazut, pe la noi se gaseste asa ceva..?
pomaceea nu mai iau ca nu faceau mare lucru si ii banuiam de rontaiala

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: cory in plantat

allexya A scris:

neritine da, ma gandeam de mult sa imi iau, dar numai la nevertebrate in cluj am vazut, pe la noi se gaseste asa ceva..?
pomaceea nu mai iau ca nu faceau mare lucru si ii banuiam de rontaiala

Coralis Dr. Taberei vis-a-vis de Billa (Tricodava), parca 5 lei/buc.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: cory in plantat

da stiu de coralis.. bun pai fac un drum in zona maine atunci. la 60l cred ca vreo 5 ajung nu?

si deci pot sa iau cory fara probleme? big_smile ca daca imi omoara ericaulonii ii fac gratar  mad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: cory in plantat

In folie isi pastreaza aroma si ies mai fragezi..... lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: cory in plantat

Alexuta.....poate fi diminutivul de la Alexia???? Habar n-am  tongue  :smoke  tongue bine ai revenit!  :kiss
Un sfat de la un veteran...nu baga corry dacă ai gazon....se pun în cap și dau din coada pana când scot toate plantele wink

11

Re: cory in plantat

Buna Paul  :kiss  :hug
Merge si Alexuta tongue suna bine big_smile mersi mult, ma simt bine ca am revenit big_smile
inca nu am gazon, am helferi si staurogyne pe margini si vreau sa pun HC
ma gandeam ca se apuc ei de forat smile) pacat... chiar voiam sa le ofer o casuta

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: cory in plantat

Nu vreau sa fiu gica contra ,dar eu i-as lua, la primul deranj i-as da.. e pacat sa nu incerci doar pt ca al nostru coleg a prins niste cory cu apucaturi de arheologi, mie nu mi-au scos din radacini nimic, repet! pot sa pu si poze  3-4 zile la rand sa vedeti ca nu se misca  nimic pe acolo. :pp
cu faza cu joaca la oglinda nu stiu cum sa ii desvat, nu pleaca de acolo ore in sir.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

13

Re: cory in plantat

lol  lol mesteri mari cory astia, ba adora sa foreze, ba sunt narcisisti si se admira toata ziua  lol
ma gandesc ca daca ii iau si am probleme ma chinui sa ii prind si, daca e sa ma iau dupa talentul meu unic, stric si rup tot lol asa ca mai bine ii tin frumos acasa pana le gasesc un stapan. daca si plec din tara nu o sa fiu in preajma sa fiu sigura ca nu strica ceva
tu ai gazon?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....