1

Subiect: intrebare??

ma macina o simpla curiozitate:...am intrebat prin stanga, prin dreapta daca 3 neoane legate la aceeasi priza scade intensitatea luminii sau puterea neoanelor,  este   adevarat  acum nst ce sa mai cred ...specific 2 neoade 18w unu 36 ...un mic ajutor ...cu multa stima

Re: intrebare??

lol asta-i tare. poti sa bagi 10 in aceeasi priza si nu are nimica.

3

Re: intrebare??

Mai poate nu e vorba de acelasi principiu, dar daca sunt puse in serie da, se scade intensitatea. De la primul, din ce in ce mai slab catre ultimul. Daca sunt puse in paralel nu scade. Cel putin asa mi`aduc eu aminte de printr`a 8a de la fizica.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: intrebare??

Intrebarea ta, partial poate contine o farima de adevar DOAR cu conditia de a lega acele tuburi in cine stie ce nastrusnicii de variante "alternative" celei unice acceptate de catre producatorul tuburilor. Altfel spus, atita timp cit RESPECTI schema electrica de utilizare, NIMIC rau nu se poate intimpla.

@ Cezara - colegul se refera strict la folosirea tuburilor "de neon". Ceeace incerci tu sa spui se refera la becurile cu incandescenta, INSA intr-un circuit electric rezistiv intensitatea curentului care il strabate este constanta wink. Daca inseriezi 10 becuri de 100W, TOATE vor lumina cu aceeas intensitate luminoasa (spre a nu se confunda cu intensitatea curentului care le strabate)

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

5 Editat de kanabyss (2010-11-03 22:54)

Re: intrebare??

Neoanele nu`s becuri.. intensitatea luminoasa nu o sa scada niciodata. Un neon ori se aprinde ori nu, nicodata mai tare sau mai incet in functie de curent. iar intr-o priza poti pune linsitit si 100 neoane toate se vor aprinde la fel, asta daca te duce siguranta;)

never say never

6

Re: intrebare??

Ok, cu ocazia asta multumesc si eu pentru o lectie scurta la fizica. Nu am vrut sa informez gresit, nu eram convinsa daca este acelasi principiu si se pare ca nu este. My bad wink

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: intrebare??

Nici o problema. Omul cat traieste invata :fok

never say never

Re: intrebare??

aham.deci e grav rau.
-daca pui 10 becuri inseriate probabil nici nu o sa se aprinda
-neoanele nu se pot lega in serie decat daca se foloseste un drosel cu wattaj de 2 ori mai mare decat wattajul tuburilor si un condensator in plus.(in paralel o sa se aprinda doar unu)
-si da. dupa un timp o sa scada din intensitatea de iluminare a neoanelor.

9

Re: intrebare??

chiar sunt curios cum arata un neon aprins pe jumate lol

never say never

10 Editat de bogdan666 (2010-11-04 00:20)

Re: intrebare??

kanabyss A scris:

Neoanele nu`s becuri.. intensitatea luminoasa nu o sa scada niciodata.

la asta m-am referit cand am zis ca scade din luminozitate. se pare ca nu ti-a spus nimeni ca neoanele din acvariu ar cam trebui schimbate dupa 6 luni. oare de ce trebuie schimbate ?
poate datorita faptului ca nu se uzeaza niciodata...
edit: si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare un neon pe jumatate aprins licareste pentru ca nu se amorseaza.

11 Editat de kanabyss (2010-11-04 12:58)

Re: intrebare??

pai tocmai.. una e sa licareasca una sa fie aprins pe jumate.. cum am mai zis, ori e aprins de tot.. ori deloc. Iar daca nu se uzeaza niciodata (cum zici tu), de ce sa le schimbam?(pentru ca se uzeaza, iar ca sa`ti dai seama ca e uzat e destul sa te uiti la capete si o sa vezi o schimbare de culoare mai inchisa si ca licuresc) :bf

never say never

12

Re: intrebare??

Faptul ca nu ati vazut in viata voastra o camila, NU unseamna ca nu exista wink
Exista posibilitatea diminuarii emisiei de lumina a unui tub de neon, insa circuitul care face asa ceva costa destul de mult. In alta ordine de idei, se cunosc 2 moduri de a aprinde acele tuburi:
- circuitul clasic cu starter si droser
- "droserul" electronic.
Va asigur ca pe linga acel circuit cu posibilitatea de diminuare de care vorbeam mai sus, mai exista si altul, la care factorul de putere (acel cos fi pe care il vedeti pe droserele electromagnetice) este net superior tuturor celorlalte tipuri de circuite, dar ca si la celalalt, pretul este prohibitiv, circuitul asemanindu-se cu o parte a circuitului de alimentare din sursele de calculator (tranzistori in comutatie, choppere, transformatoare pe ferita, curenti de inalta fregventa)

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13

Re: intrebare??

eu ma refeream intr-un circuit normal pentru neon.. daca scadem curentul.. de fapt tensiunea neonul nu se va aprinde mai incet

never say never

14

Re: intrebare??

kanabyss A scris:

.. daca scadem curentul.. de fapt tensiunea neonul nu se va aprinde mai incet

Rectificare PERFECTA! Este exact ce fac acele circuite, cu mai mult sau mai putin succes wink Ar mai fi citiva parametrii: fregventa si-sau factorul de umplere, variabile pina la limita de sesizare a flickerului.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

15

Re: intrebare??

kanabyss A scris:

Neoanele nu`s becuri.. intensitatea luminoasa nu o sa scada niciodata. Un neon ori se aprinde ori nu, nicodata mai tare sau mai incet in functie de curent. iar intr-o priza poti pune linsitit si 100 neoane toate se vor aprinde la fel, asta daca te duce siguranta;)

Aici trebuie sa te contrazic se poate aprinde un neon numai pe jumatate dar trebuie ceva cam multa electronica si este destul de studiat la treaba asta,am la servici un coleg electronist si a facut o instalatie care face acest lucru.

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

16 Editat de bogdan666 (2010-11-04 21:20)

Re: intrebare??

kanabyss A scris:

pai tocmai.. una e sa licareasca una sa fie aprins pe jumate.. cum am mai zis, ori e aprins de tot.. ori deloc. Iar daca nu se uzeaza niciodata (cum zici tu), de ce sa le schimbam?(pentru ca se uzeaza, iar ca sa`ti dai seama ca e uzat e destul sa te uiti la capete si o sa vezi o schimbare de culoare mai inchisa si ca licuresc) :bf

faptul ca nu se uzeaza niciodata era citat din postul tau. nu imi pune cuvinte in gura. si nu are rost sa stau sa fac electronica aici doar pentru ca tu nu vrei sa intelegi o chestie. daca tot nu esti convins pune mana pe o carte de fizica ELEMENTARA

17 Editat de kanabyss (2010-11-04 22:02)

Re: intrebare??

bogdan666 A scris:
kanabyss A scris:

Neoanele nu`s becuri.. intensitatea luminoasa nu o sa scada niciodata.

la asta m-am referit cand am zis ca scade din luminozitate. se pare ca nu ti-a spus nimeni ca neoanele din acvariu ar cam trebui schimbate dupa 6 luni. oare de ce trebuie schimbate ?
poate datorita faptului ca nu se uzeaza niciodata...
edit: si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare un neon pe jumatate aprins licareste pentru ca nu se amorseaza.

Ia citeste mai bine cine a zis ca nu se uzeaza niciodata.. si citeste mai bine si ce am scris in paranteza cand am zis eu ca nu se uzeaza.

Dar hai ca aici nu`i topic pentru electricieni. Bafta;)

never say never

18

Re: intrebare??

Prieteni,Daca asta va framanta,da se pot aprinde tuburi de neon de la 0 la maxim,cu aprinderi electronice dedicate dimabile,concepute practic pentru T5uri.
In ceea ce priveste o aprindere mai slaba cu o instalatie clasica de neon,mai slaba decat la o alta priza,e asta nu se poate punct!Si da tuburile in urma uzuri sau a micilor defect de constructie pot fi mai slabe decat descrie producatorul in catalog.