1 Editat de cipa (2010-11-05 00:32)

Subiect: acvariu "mostenit"

am mostenit sa zic asa un acvariu de la fratele meu care a plecat...si acuma am ramas sa am eu grija de el. de vreo 2 luni sunt cu ochi pe forum si miam facut curaj sa intru si o sa va spun toate nelamuririle mele.sper sa ma si ajutati big_smile

2

Re: acvariu "mostenit"

si mica problema care ma framanta. am pus substrat in urma cu aproape 2 saptamani si am schimbat aproximativ 70 % din apa si 30 % am pastrat din cea veche(mai mult nu am avut unde depozita).dupa schimbul de apa 2 zile am avut foarte tulbure apa, alba la culoare, iar acuma arata mai bine dar tot este putin tulbure, arata ca si cum ar avea foarte multe bule de aer dar foarte foarte  mici. de ce oare???ce trebuie facut?? nu este ciclata inca apa??

3

Re: acvariu "mostenit"

dupa cum ti-am recomandat si pe celalalt topic apuca-te de citit serios.
ai ceva probleme in acvariu si o sa ai multe necazuri in curand.

apa nu se cicleaza, acvariul se cicleaza respectiv filtrul.

daca poti pune o poza cu acvariul si incearca sa dai toate detalile.

4

Re: acvariu "mostenit"

acestea sunt 2 poze facute acuma.sper sa se inteleaga ceva din ele
http://www.img-share.net/uploads/85DSC00152.JPG

http://www.img-share.net/uploads/40DSC00153.JPG

5

Re: acvariu "mostenit"

Si eu am avut apa tulbure la un shimb de apa asemanator ! (Aproximativ 4-5 zile sa linistit )
Am avut si foarte multe bule de aer fixate pe geam plante etc.  (Aproximativ 2 zile au disparut )

6

Re: acvariu "mostenit"

nu sunt acele bule pe geam, acelea au disparut demult, sunt in apa si se misca datorita curentilor produsi de filtru si acele bule sunt mult mult mai mici

Re: acvariu "mostenit"

bulele nu sunt cumva produse de filtru?
cati litri are acvariul tau?
ai putea sa ne spui toti pestii care ii ai in acvariu? se pare ca nu sunt compatibili

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: acvariu "mostenit"

acvariu am un juwel de 130l prin acvariu gasim cateva plante care nu stiu cum se numesc si mai am ca si pestisori urmatoarele
4scalari, un caras telescopic, o pereche xipho, 2 ancitrusi, 2Hoplosternum thoracatum, 4Corydoras (2albi, 2 gri). a si sa nu uit 2 siver shark.
Apa  nu a fost intotdeauna asa, inainte era mai limpede

9

Re: acvariu "mostenit"

Ce filtru ai extern, intern, ce marca ..

10

Re: acvariu "mostenit"

este un filtru intern aquael turbo650 in care am pus siporax si un burete bolborositor de 2 ori mai mare decat cel original

Re: acvariu "mostenit"

In primul rand carasul impreuna cu siver shark iti vor aduce multe neplaceri.
Te rog sa ne spui daca in acvariu ai bule mici de aer sau sunt impuritati?
Cand ai refacut acvariul cu ce ai spalat buretele fitrului(apar rece, apa calda sau fiarta, apa din acvariu)?
cand ai pus pietrisul nou l-ai spalat inainte?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

12 Editat de cipa (2010-11-05 02:06)

Re: acvariu "mostenit"

pietrisul a fost spalat, a fost spalat in apa rece, dar acest pietris a mai fost in acvariu dar lam scos sa pot pune substrat. buretele filtrului lam spalat in apa scoasa din acvariu cand a fost schimbat, dar zilele trecute am facut un schimb de 10-15% din apa si am spalat buretele in apa rece
in acvariu am intradevar si imputitati da si acele bule de care am povestit

Re: acvariu "mostenit"

o mica problema poate fi din cauza ca ai spalat buretele in apa rece si ai omorat cea mai mare parte din bacterii

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: acvariu "mostenit"

In mod sigur inca nu s-a incheiat pocesul de ciclare! Prin modificarea destul de brusca ce ai adus-o biotopului,ai distrus si coloniile de bacterii formate in sistemul de filtrare,sau cel putin le-ai inputinat in mare masura.Carasul nu are ce cauta acolo,sau ceilalti pesti,depinde cum vrei sa o iei.Daca filtrarea apei este corespunzatoare ar trebui ca intr-o saptamana sa fie totul ok.Asta daca nu iti vine ideea sa speli filtrele.iNTREBAREA MEA PT TINE ESTE: PESTII SE SCARPINA,adica se freaca cu corpul de diverse obiecte cotondente din acvariu? Daca nu speli filtrul,nu deranjezi substratul,si faci schimburi de apa destul de dese dar cu cantitati mici de apa,20%,(asta pt ca ai pesti ),si aceea statuta 24h,sigur vei avea in scurt timp o apa cristal.Se poate sa mai ai probleme de la curenti mari facuti de filtru! Curentii pompei ar trebui sa fie atat de lini icat plantele aproape sa nu se miste

15

Re: acvariu "mostenit"

nu se scarpina pesti de nimik, sunt foarte vioi si par perfect sanatosi. o sa spal de acuma in colo buretele doar in apa care o voi scoate cand fac schimburile de apa, ultima data dupa ce am spalat buretele am cumparat si am pus in filtru cultura de bacterii, sper sa revina apa la normal cat de curand

16

Re: acvariu "mostenit"

Ai niste scalari beton, cu dungi perfecte, te invidiez.

Ai grija de ei, pacat sa moara asa exemplare.

17

Re: acvariu "mostenit"

mersi mult pentru remarca big_smile

18 Editat de cipa (2010-11-10 00:52)

Re: acvariu "mostenit"

se pare ca intrun final se limpezeste apa, din ce in ce mai limpede, pe zi ce trece pare sa revina la parametri normali. am stat mam gandit, mam documentat si mam hotarat sa raman in acvariul meu de 130l cu 3 scalari maturi si inca 2 pui, foarte mici, 4 cory si 2 ancitrusi. sper sa nu fie cam multi si asa.
am reusit sa plantez putin mai bine acvariul, am vreo 5 specii de plante si sunt pe cale a pune ceva mai multe. cu poze o sa revin curand

O mica intrebare in legatura cu iluminatul acvariului, momentam am dupa cum am spus un 840 de 18w (celalalt sa ars, defapt sa ars balastul) de la tungsram, intrearea mea este cum pot pune mai multa lumina deoarece constructia capacului nu permite mai mult de 2 neoane, nici cu modificari nu am sanse sa mai atasez macar un neon.
Daca aveti ceva idei as fi fosrte recunoscator

19

Re: acvariu "mostenit"

ma poate ajuta cineva cu vreo idee va rog??

20

Re: acvariu "mostenit"

aceeasi problema o am si eu, nu pot decat maxim 2 neoane si alea pozitionate aiurea, doar in fata.
singura decizie pe care am putut sa o iau a fost sa imi construiect un capac nou (al meu  e de firma). m-am documentat cum si ce trebuie facut si il fac  singura. daca eu ca fata ma descurc, sigur te vei descurca si tu smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....