Subiect: mi-am luat betta

duminica am fosst intrun petshop mare din ploiesti sami iau betta mai erau doar 4 pahare cu 4 masculi uratzei am luat unul si un acvariu marina kit pentru betta din ala mic de 2 litri kitul continea mancare si un conditioner + pietris albastru acum e  acasa si in merge bine spuneti-mi ce parere avetzi de poze si ce nume sai dau!?!
:acv

2

Re: mi-am luat betta

buna
incearca sa-i creezi "comfort" [2l???, pietris albastru???,........]
succes

Re: mi-am luat betta

:noroc ms alte pareri???????

Re: mi-am luat betta

imi a punctat tot!!!!!!!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: mi-am luat betta

poti sa pui pentru mine personal o poza fara blit ? (dar cu cat mai multa lumina)
multumesc

Re: mi-am luat betta

culoarea pietrisiului tine de estetica fiecarui acvari si nu de "confortul" pestelui, iti recomand un acvariu mai mare ceva plante, incalzitor, filtru cu debit foarte mic de apa. Motivul pentru care beta sunt tinuti intr-un pahar de apa in pet shop e pentru spatiu, merg pe premiza "daca merge laso asa". Un acvariu de minim 15 L cu pietris natural ca da mai bine cu plantele verzi si il scoate pe el in evidenta, mai ales daca ii pui un fundal negru.

7

Re: mi-am luat betta

Hm
cu pietris natural????[estetica]

Re: mi-am luat betta

nuj daka e natural e albastru

Re: mi-am luat betta

categoric nu e natural. betta are nevoie de caldura. tu cum incalzesti "cutia" aia ?

10

Re: mi-am luat betta

Nu inteleg persoanele care tin betta in pahare, borcane, kituri sau boluri! Ok! Auzi un zvon ca ai putea tine unul intr-un astfel de obiect, dar macar 5 litrii sa aiba daca nu se poate 10!

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

11

Re: mi-am luat betta

betta sta ok si in 1,7L dar conteaza cum ii schimbi apa  wink

12

Re: mi-am luat betta

Da stiu ca ei iubesc apa curata, dar totusi se invarte in loc...

Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber

13 Editat de kanabyss (2010-11-09 01:21)

Re: mi-am luat betta

milenium A scris:

betta sta ok si in 1,7L dar conteaza cum ii schimbi apa  wink

Sta bine? Cum ti`ar fi 24/24 intr-o camera de 1m/1m? nu ai muri.. dar nici bine nu ti`ar fi nu?

Eu zic ca un 15l minim frumos amenajat ar fi cat de cat..(dar tot nu destul de bine)

never say never

14 Editat de mirceajifcu (2010-11-28 20:04)

Re: mi-am luat betta

Adevarat a grait Mazilu, pietrisul tine de estetica, daca nu lasa substante daunatoare in apa, orice pietris e bun. Dar fa un exercitiu de imaginatie si incearca sa scoti pestele in evidenta , nu faptul ca ai un punct "albastru" in casa, despre care vizitatorii te intreaba "ce e aia?!"! Fondul iar albastru nu?! Deci iti zic sincer ca m-am chinuit sa vad unde incepe pestele si unde se termina. Daca imprastii si pietrisul ala, sa pui poze de foarte buna calitate sa vedem unde e pestele.
Decat sa il ti intr-un borcan lipsit de confort, mai bine il bagi in frigider si apoi baga-l intr-un cub de sticla si e mai ok pentru el.