1

Subiect: difuzor co2 pentru bomba

dat fiind ca difuzorul creat din filtrul de tigara este o prostie, dau o avere pe tigari la cat de des trebuie sa il schimb, imi puteti recomanda un difuzor pentru o bomba? nu stiu daca merge luat unul din comert, ma gandesc ca nu are bomba destula forta.

dar am pierderi mari din cauza filtrului de tigara si caut o solutie mai buna, altfel nu fac decat sa ma umplu de alge si sa nu am nici un rezultat

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: difuzor co2 pentru bomba

allexya A scris:

dat fiind ca difuzorul creat din filtrul de tigara este o prostie, dau o avere pe tigari la cat de des trebuie sa il schimb, imi puteti recomanda un difuzor pentru o bomba? nu stiu daca merge luat unul din comert, ma gandesc ca nu are bomba destula forta.

dar am pierderi mari din cauza filtrului de tigara si caut o solutie mai buna, altfel nu fac decat sa ma umplu de alge si sa nu am nici un rezultat

poti cumpara difuzor ceramic
ai garantie pe cuvantul meu
daca nu va avea putere il cumpar eu
eu am bomba cu difuzor ceramic si merge destul de bine  :sok

3

Re: difuzor co2 pentru bomba

ai vreunul de la o firma anume sau nu conteaza asta? ca oferte sunt multe...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4 Editat de pasi_une (2010-11-10 02:26)

Re: difuzor co2 pentru bomba

allexya A scris:

ai vreunul de la o firma anume sau nu conteaza asta? ca oferte sunt multe...

nu conteaza firma
ceramica e una
incearca cu ce gasesti mai ieftin
eu am ceva asemanator dar fara valva anti retur(ce vezi cu rosu) ce poti vedea in link
http://www.happypets.ro/difuzor-ceramic-co2-cu-valva-p-2370.html

Re: difuzor co2 pentru bomba

Buna, cica difuzorul de la minunatia asta(Ferplast Kit CO2 Energy Classic) ar face treaba

6 Editat de pasi_une (2010-11-10 02:29)

Re: difuzor co2 pentru bomba

maimutica A scris:

Buna, cica difuzorul de la minunatia asta(Ferplast Kit CO2 Energy Classic) ar face treaba

asta e un set
are nevoie doar de difuzor....
nu desface nimeni setul asta sa vinda separat
numai daca e cineva pe forum care detine asa ceva

Re: difuzor co2 pentru bomba

Sal, nu i-am spus sa cumpere tot setul, poate gaseste undeva doar pompa. A fost o parere big_smile

Re: difuzor co2 pentru bomba

In masura in care ai presiune in acea bomba, ti-as sugera un difuzor din limewood, de genul acelor aeratoare din skimerele pentru apa sarata.
Daca nu sti ce este acel limewood (un ultraprezent arbore traitor si pe teritoriul tarii noastre) utilizeaza wiki, vei gasi tot ce iti trebuie acolo.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

9

Re: difuzor co2 pentru bomba

asta a vrut sa fie un fel de test, cat de bine ma descurc cu google? nu inteleg de ce a trebuit sa fie folosita denumirea de "limewood" in loc de "tei" erau si mai putine litere..
si da, stiu si de tipul acesta de difuzor, insa nu stiu cum ajung eu la un tei rupt/taiat ca sa ii iau coaja  taiata perpendicular cu fibra lemnului pentru a-l indesa intr-un suport sa zicem o seringa fara piston.
am citit despre sistem doar ca nu am de unde sa scot lemnul, daca ma duc la strada, caut un tei si incep sa tai mi-e ca ma ia si cineva la bataie ca distrug flora orasului lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10 Editat de A. Normal (2010-11-10 14:04)

Re: difuzor co2 pentru bomba

wink Orice post poate fi un test, oricum sunt uimit si in acelas timp extrem de bucuros atunci cind un post care pare relativ criptic, este inteles pina in cel mai mic amanunt.  ^:)^ Personal am folosit google pentru a determina ce este acel lemn, relativele cunostinte de engleza, nepermitindu-mi sa pricep din prima.

Unde poti gasi tei ? Pai incep sau continua toaletarile de toamna prin parcuri, daca ai norocul sa prinzi o echipa la lucru, nu cred ca te-ar refuza. O gaura, presupun ca ai cu ce sa-i dai acasa.

Iti multumesc pentru oportunitatea acestui dialog !

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

11 Editat de Baracuda (2010-11-10 14:37)

Re: difuzor co2 pentru bomba

A. Normal A scris:

In masura in care ai presiune in acea bomba, ti-as sugera un difuzor din limewood, de genul acelor aeratoare din skimerele pentru apa sarata.
Daca nu sti ce este acel limewood (un ultraprezent arbore traitor si pe teritoriul tarii noastre) utilizeaza wiki, vei gasi tot ce iti trebuie acolo.

As fi interesat sa afllu daca acest lemn pulverizeaza mai fin decit un difuzor ceramic. Tocmai imi amenajez un acvariu nano si as fi bucuros sa pot adopta metoda. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: difuzor co2 pentru bomba

bradraqua A scris:
A. Normal A scris:

In masura in care ai presiune in acea bomba, ti-as sugera un difuzor din limewood, de genul acelor aeratoare din skimerele pentru apa sarata.
Daca nu sti ce este acel limewood (un ultraprezent arbore traitor si pe teritoriul tarii noastre) utilizeaza wiki, vei gasi tot ce iti trebuie acolo.

As fi interesat sa afllu daca acest lemn pulverizeaza mai fin decit un difuzor ceramic. Tocmai imi amenajez un acvariu nano si as fi bucuros sa pot adopta metoda. Multumesc!


Buna ziua,

Chiar "nano", doriti sa va faceti? :fp

13

Re: difuzor co2 pentru bomba

maimutica A scris:
bradraqua A scris:
A. Normal A scris:

In masura in care ai presiune in acea bomba, ti-as sugera un difuzor din limewood, de genul acelor aeratoare din skimerele pentru apa sarata.
Daca nu sti ce este acel limewood (un ultraprezent arbore traitor si pe teritoriul tarii noastre) utilizeaza wiki, vei gasi tot ce iti trebuie acolo.

As fi interesat sa afllu daca acest lemn pulverizeaza mai fin decit un difuzor ceramic. Tocmai imi amenajez un acvariu nano si as fi bucuros sa pot adopta metoda. Multumesc!


Buna ziua,

Chiar "nano", doriti sa va faceti? :fp

Da, dar deviem de la subiect, vom avea ocazia sa vorbim despre asta altadata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: difuzor co2 pentru bomba

Intrucit nu am vazut un difuzor ceramic la lucru, nu am cum sa fac comparatia, skimmer insa, da. Avind in vedere ca nu implica costuri pentru bricolarea unuia din lemn, incearca, si daca te multumeste sau constati ca se incadreaza in parametrii buni din punctul tau de vedere, GO FOR IT!

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

15

Re: difuzor co2 pentru bomba

A. Normal A scris:

Intrucit nu am vazut un difuzor ceramic la lucru, nu am cum sa fac comparatia, skimmer insa, da. Avind in vedere ca nu implica costuri pentru bricolarea unuia din lemn, incearca, si daca te multumeste sau constati ca se incadreaza in parametrii buni din punctul tau de vedere, GO FOR IT!

Multumesc, credeam ca ai vazut ambele variante "la lucru" si de aceea recomanzi lemnul. Nu-mi ramine decit sa ma conving pe cont propriu. smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!