1

Subiect: scalari cu neoni

Eu am 2 scalari maricei si 7 neoni, 2 rosii 5 normali. as vrea sa mai iau niste neoni, sunt prea de izbeliste ceilalti, macar la 15 sa ajung. dar mi-e frica sa nu ii haleasca scalarii. asa ei se inteleg bine pentru ca neonii erau mari cand am adus scalarii si scalarii erau pui.
daca as putea gasi neoni maturi, maricei ar fi bine, dar peste tot nu sunt decat mici ca o gamaie de ac.
am vreo sansa sa mai adaug noi locatari sau sa ma las pagubasa? ma gandeam sa ii pun dupa ce hranesc scalarii (insa tare mai sunt fomisti), pe intuneric.. dar la ce mici sunt. sa scot scalarii, nu m-as incumeta, cred ca ar distruge flora lol
am sanse sau..?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: scalari cu neoni

Hai profesorii cu raspunsuri ca si eu vreau aceeasi combinatie tongue 3 scalari 15 neoni :fbr

never say never

3

Re: scalari cu neoni

kanabyss A scris:

Hai profesorii cu raspunsuri ca si eu vreau aceeasi combinatie tongue 3 scalari 15 neoni :fbr

PAREREA MEA este ca:
1. Daca neonii sunt suficient de mari, incit sa nu poata fi inghititi de scalari;
2. Scalarii sunt hraniti corespunzator (hrana vie sau congelata de origine animala);
3. Acvariul este suficient plantat, incit sa ofere refugii neonilor, in caz de... urgenta;
4. Hranirea celor doua grupe de pesti se face in locuri situate la distanta;
                                            Asocierea este posibila, avind in vedere si originea geografica comuna a celor doua specii de pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: scalari cu neoni

ok multumesc. scuze allexya ca am scris pe postul tau dar ai deschis subiectul cu o intrebare care cautam si eu un raspuns:D

never say never

5

Re: scalari cu neoni

Deci trebuie sa gasesc neoni maricei, nu ca cei din pet shop=uri care sunt prea mici, ar putea fi mancati imediat.
Scalarii sunt niste pofticiosi, sunt hraniti cu hrana congelata o data pe zi (larve rosii). Insa se baga si in portia de fulgi a neonilor fara probleme.
Norocul meu a fost ca aveam neoni rosii (au 4cm) inainte sa vina puii de scalar. traiesc toti in pace si armonie.
Sa iau neoni, sa iti tin separat la cura de ingrasare si cand sunt mari sa ii adaug? lol am sa ma risc pana la urma..ce o fi o fi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: scalari cu neoni

kanabyss A scris:

ok multumesc. scuze allexya ca am scris pe postul tau dar ai deschis subiectul cu o intrebare care cautam si eu un raspuns:D

Atentie, este parerea mea, bazata pe experienta proprie! Bine ar fi sa asteptam si parerile altora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: scalari cu neoni

nu ma supar kanabyss, este un forum public si intrebarile sunt menite sa ajute pe toata lumea, nu doar pe cel care intreaba smile

Si eu sunt de parere ca pot convientui, doar de jumatate de an ii tin impreuna, doar ca la introducerea de pesti noi trebuie sa fii mai atent, totusi sunt ciclide doritoare sa fugareasca un nou venit. Am avut 1 ramirez, o piticanie, care mi-a nimicit un scalar, un ramirez si 2 neoni doar pentru ca erau noi.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: scalari cu neoni

Eu ma gandeam sa`i introduc pe toti odata si neoni si scalari (pui toti) sa creasca impreuna de mici.

never say never

9

Re: scalari cu neoni

daca neonii sunt destul de mici incat sa le incapa in gura, risti sa ramai fara. ideal este ca neonii sa fie stapani in acvariu si apoi sa introduci pui de scalari ca sa se afle intr-un mediu nou si sa nu puna stapanire pe el. fiind ciclide au in instinct teritorial bine dezvoltat, mi-e ca daca ii pui in acelasi timp vor pune stapanire pe tot acvariul si neonii vor fi pranzul.
daca tot o iei de la 0, mai bine ia neonii primii si ulterior adauga scalarii

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10 Editat de kanabyss (2010-11-11 15:02)

Re: scalari cu neoni

Sa stii ca ai dreptate la asta nu m-am gandit. o sa iau neonii mai maricei apoi o sa pun scalarii (cat mai mici) dupa vreo saptamana. Acum ca m-am hotarat ce pesti vreau in acvariu o sa am timp cat tine ciclarea sa ma mai documentez despre ei.

never say never

11

Re: scalari cu neoni

allexya A scris:

Deci trebuie sa gasesc neoni maricei, nu ca cei din pet shop=uri care sunt prea mici, ar putea fi mancati imediat.
Scalarii sunt niste pofticiosi, sunt hraniti cu hrana congelata o data pe zi (larve rosii). Insa se baga si in portia de fulgi a neonilor fara probleme.
Norocul meu a fost ca aveam neoni rosii (au 4cm) inainte sa vina puii de scalar. traiesc toti in pace si armonie.
Sa iau neoni, sa iti tin separat la cura de ingrasare si cand sunt mari sa ii adaug? lol am sa ma risc pana la urma..ce o fi o fi

sunt ok si cei din pet shop daca nu ai scalarii mari incat sai devoreze  :fok
cele spuse de domnu radu..
scalarii sunt foarte agresivi cand depun in acvariu
in rest mai rar sa devina canibali  big_smile

12

Re: scalari cu neoni

eu cred ca sunt norocoasa posesoare a 2 masculi lol stiu ca se determina foarte greu sexul la scalari si mai mult in perioada depunerii, dar la cum arata au fruntea mai bombata amandoi. ii am din iunie cand erau puiuti si inca sunt puri si inocenti, fara ganduri de joaca lol
ce bine big_smile atunci maine o sa maresc clar populatia de neoni

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: scalari cu neoni

Buna allexya eu țin 25 de neonii cu 2 perechi mature de scalari care mi-au depus de foarte multe ori și nu am avut probleme cu aceștia.Chiar de multe ori neonii leau papat icrele.Dupa parerea mea eu zic ca poti inceca.

14

Re: scalari cu neoni

eu voi incerca, astazi iau 5 oto si vreo 10 neoni, nu mi-era frica ca nu vor merge impreuna, doar ca neonii fiind mici vor fi pranzul scalarilor.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: scalari cu neoni

Salutare.Eu sunt noua pe aici.Am si eu o intrebare daca aveti idee.Pentru inslarea unui acvariu cat timp trebuie sa stea apa cu AquaSafe si EasyBalance si fara pesti,am pus 5 ml la 10 l apa.Acvariu este de 60 l.Ma intreb daca scot jumatate din cantitatea de apa si pun pestii oare fac bine,am uitat sa zic ca apa din acvariu este doar de 5 zile.Mersi mult.

16

Re: scalari cu neoni

1. fa-ti un topic al tau. nu inteleg de ce toti se lipesc de topicurile mele..??
2. discutam in topicul tau, vad ca ai destule lacune in cunostinte, ai face bine sa citesti despre ciclul azotului
studiaza linkurile de mai jos si ne auzim dupa wink

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2947/sfaturi-pentru-cei-nou-veniti-si-nu-numai/

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: scalari cu neoni

:sevil Ce rea si directa mai esti.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

18

Re: scalari cu neoni

pasi_une A scris:

in rest mai rar sa devina canibali  big_smile

(varinta 1) Baga niste scalari maturi, intr-un acvariu mediu plantat cu o puzderie de guppy maturi, dar dotati de la natura mama cu coada rosie. Peste 2-3 zile, mai discutam.
Atentie! Daca ti se pare ca incepi sa auzi cum trozneste acvariul, nu te speria. Acvariul nu are nimic wink fi doar atent la gura scalarilor.

(varianta 2) Iti depun scalarii. Fatzaie-te putin pe linga acvariul in care au depus, fa citeva miscari bruste, sa te vada proaspetii parinti. Daca in 10 minute nu incepi sa te intrebi unde au disparut icrele e lucru mare.

In ceeace priveste coabitarea scalari-neoni, varianta castigatoare a fost deja expusa si anume, neoni maturi-scalari puiandrii, la citeva saptamani dupa neoni, sa apuce cei dintai sa cunoasca acvariul.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

19

Re: scalari cu neoni

marian4232 A scris:

:sevil Ce rea si directa mai esti.

lol  lol cateodata trebuie folosita si asa o abordare lol


oameni buni, povestea celor mai timide si fricoase ciclide posibile lol aduc acasa puii de neoni, maaricei insa, nu le intra in gura. hranesc frumos cu hrana congelata scalarii si neonii, intre timp las punga cu cei noi la acomodat in apa.

scalarul mare si alb s-a bagat in spatele acvariului, cel negru intr-un colt ciugulea timid cate un vierme.
dau drumul pestilor (5 oto si 9 neoni) care cum ajung in apa se pun toti cerc in jurul scalarului. asta inlemneste si dupa 10 secunde o rupe la fuga langa celalat, in spatele unei tufe mari si a incalzitorului :lol a trecut jumatate de ora, tot acolo sunt lol a mai iesit timid unul din ei pe afara, dar fricos lol
nu ma asteptam la asa reactie, acum sa vad cum o sa stau sa numar 16 neoni in fiecare zi lol sa vad cati dispar si DACA dispar lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: scalari cu neoni

...dacă mai și lătrau...făceau și pe ei de frica! lol  lol  lol  lol