1 Editat de Horia (2010-11-17 14:10)

Subiect: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Am un acvariu Rio 180 dotari stock si apelez si eu la experienta voastra in ale acvaristicii.  M-am interesat pentru un reactor si multi mi-au zis ca este mult mai indicat unul EXTERN dar si pretul e pe masura. Eu am gasit unul intern Proflora Taifun de la JBL plus extensie la 100 lei. Voi ce spuneti. MERSI

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

2

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Horia A scris:

M-am interesat pentru un reactor si multi mi-au zis ca este mult mai indicat unul EXTERN dar si pretul e pe masura. Eu am gasit unul intern Proflora taifun de la JBL plus extensie la 100 lei. Voi ce spuneti. MERSI

Raportul calitate/pret in cazul acestui reactor este foarte bun! Pina sa-ti permiti sa cumperi unul mai performant, merita banii, eu am fost multumit de el, cind l-am folosit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Am primit de la un coleg de-al nostru de pe forum adresa pentru unul extern Aquatic Nature Tornado CO2 - O3 Reactor la pretul de 130 lei fata de celalat nu e mult si de asta stau in dubii, 30 de lei pot sacrifica big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

4 Editat de Baracuda (2010-11-17 14:38)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Horia A scris:

Am primit de la un coleg de-al nostru de pe forum adresa pentru unul extern Aquatic Nature Tornado CO2 - O3 Reactor la pretul de 130 lei fata de celalat nu e mult si de asta stau in dubii, 30 de lei pot sacrifica big_smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

bradraqua A scris:
Horia A scris:

Am primit de la un coleg de-al nostru de pe forum adresa pentru unul extern Aquatic Nature Tornado CO2 - O3 Reactor la pretul de 130 lei fata de celalat nu e mult si de asta stau in dubii, 30 de lei pot sacrifica big_smile

Am folosit si Tornado Aquatic Nature dar in interiorul acvariului, nu in exterior, mi s-a parut ca sistemul de racordare al furtunelor nu este tocmai sigur. Oricum este mai bun decit Taifunul de la JBL. Pentru Tornado iti trebuie o pompa, sau il racordezi la returul filtrului extern.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de Horia (2010-11-17 14:49)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Deci momentan un vot pentru Tornado plus inca unu de la Biatanu Daniel (pe care il apreciez foarte mult omul face minuni in acvariu, am vazut poze si am ramas  :omfg )deci am doua. Mersi Brad, Salutare!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

7 Editat de Horia (2010-11-17 16:07)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Astea sunt reactorele despre vorbesc. Tornado 130 lei iar JBL+EXTENSIA 100 lei Mie mi-a fost recomandat primul. Tin sa precizez ca nu urmaresc sa am un acvariu de expozitii dar nici sa stiu ca am cumparat reactorul si nu e bun de nimic. Multumesc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8 Editat de Baracuda (2010-11-17 16:30)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Horia A scris:

Astea sunt reactorele despre vorbesc. Tornado 130 lei iar JBL+EXTENSIA 100 lei Mie mi-a fost recomandat primul. Tin sa precizez ca nu urmaresc sa am un acvariu de expozitii dar nici sa stiu ca am cumparat reactorul si nu e bun de nimic. Multumesc

Cite pareri pro Tornado iti mai trebuie! Imi mai fac eu citeva conturi pe forum si... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Horia (2010-11-17 16:37)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Pai dupa ce cumpar prefer sa :noroc decat sa :fcry  :stupid. Pentru asta ma informez big_smile Apropo tu ce reactor folosesti, daca esti amabil :sok

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Tornado are o rata mult mai buna de dizolvare a CO2 decat Taifunul dar asa cum a spus si dl. bradraqua partea de racordare a furtunelor este putin mai slabut realizat.

Unui coleg de aici de pe forum i sa rupt stutul acela in care intra furtunul de CO2 si asta cand era reactorul afara. Nu este nevoie sa spun ca a stat ceva omu cu mopul la 3 dimineata prin casa .. sa nu vada nevasta ce isprava facuse  :stupid

Ah si inca ceva .. la Tornado trebuie sa ai grija sa il cureti din cand in cand .. mai temeinic si sa gresezi axul cu niste glicerina pentru ca daca nu va incepe sa faca un sunet destul de deranjant. Tin sa mentionez ca aceasta colmatare este mai pronuntata daca reactorul va fi folosit pe returul unui filtru. Daca se foloseste powerhead si il tii in bazin ar trebuii sa fie ok si sa necesite curatare mai rara.

11

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Mersi Cheloo. Daca voi aveti alta obtiune pentru reactor eventual ce ati cumparat voi si v-a lasat placut impresionat nu ''fleasca'' cum a zis colegul cheloo ca a patit un prietenen de al lui sa adune apa seara tarziu. Nu de alta dar ar fi o bila neagra in plus pentru acvariul meu pe lista deja kilometrica a sotiei (nu am zis eu tastatura a scris singurica :- ) big_smile .

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

12

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Nu nu .. .m-ai inteles gresit. Reactorul ala Tornado e ok doar ca trebuie sa ai grija cu el ca poate ceda plasticul destul de usor.

dar daca il pui in bazin nu prea are ce sa pateasca .. chiar si daca s-ar rupe v-un stut asta este .. e in apa nu curge pe jos.

Alte optiuni ar fi ceva gen Glass Pipe. Astea le gasesti destul de acceptabil ca bani .. undeva de la 40 Ron in sus ... Dar si astea au dezavantajele lor.
Astea au o pastila ceramica prin care CO2-ul iese in bule foarte foarte fine in masa apei. Daca il pozitionezi in asa fel incat bulele respective cand ies spre suprafata sa treaca prin jetul de apa de la filtru dizolvarea dioxidului va fi chiar foarte buna.. in conditia in care ai 1-3 bule pe secunda max.
Dezavantajul unui astfel de pipe este ca pe pastila de ceramica in timp se depun alge ... care ca sa le cureti trebuie sa scoti pipa si sa o bagi in solutie de Clor (1 unitate de clor la 10 unitati de apa)... cel putin eu asa o curat. O lasi 5-10 minute si e ca noua dar dupa aia trebuie sa o speli bine ca sa nu bagi clor in acvariu wink
Ah si un alt dezavantaj este ca sticla din care sunt facute este foarte subtire si daca nu esti atent le spargi usor. Eu de exemplu saptamana trecuta cand infigeam pipa la loc in furtun am reusit sa o sparg in mana .. si mi-am infipt tija de sticla in palma ... si nu este prea placut.

Acum majoritatea acvaristilor mai experimentati si cu acvarii "grele" folosesc reactoare externe in-line pe filtrul de la acvariu.
Astea sunt practic niste tevi din PVC sau alte materiale inerte in apa ... umplute cu bioballs sau medii asemanatoare. Pe la un capat al reactorului intra apa de la returul filtrului si CO2-ul printr-un stut mic ... iar prin capatul celalalt iese apa si pleaca in acvariu. Asta din punctul meu de vedere este cea mai eficienta metoda de a dizolva CO2 in apa .. dar si relativ mai scumpicica .. pentru ca nu e usor sa gasesti un astfel de reactor .. iar daca il gasesti e undeva  la 2-4 mil.
In plus reactoarele astea din cauza bioballs sau ce au prin ele mai reduc si debitul filtrului .. uneori chiar considerabil.

13

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Horia nu zice nimeni ca un reactor extern sau intern nu este bun , dar tu fiind la început de ca nu optezi pentru un difuzor ceramic care este mult mai ieftin și aproape la fel de practic.

14

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Dap .. asa cum zice si Pelly (si nu pentru ca si eu folosesc) la inceput m-as duce pe un pipe (difuzor ceramic) si in timp sa trec pe ceva mai pro daca se poate d.p.d.v. financiar.

15 Editat de Baracuda (2010-11-17 19:17)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Din cite am inteles eu, amicul isi doreste un reactor nu un difuzor cu membrana ceramica. Daca isi dorea un difuzor ii recomandam si eu pe cel de la Aqua Medic (intre 20-30 ron).
Parerea mea este ca daca isi permite, sa cumpere un Tornado, pe care sa-l foloseasca in interiorul acvariului, deservit de o pompa (se gaseste tot de la Aquatic Nature, special pentru el). Spre deosebire de Taifun, se curata si mult mai usor, iar in comparatie cu acesta si difuzoarele ceramice, are randament net superior. Gata nu mai zic nimic!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Horia (2010-11-17 19:57)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Multumesc din nou. Dupa cum spunea si Brad caut un reactor treaba cu difuzorul mi s-a parut un pic mai slaba fata de reactor ca m-am interesat si de difuzor stati linistiti long live google si forumurile :apl si am vazut care sunt avantajele si dezavantajele si momentan ma pot orienta la ceva pana in max max 150lei si de asta am intrebt de cele doua din poza si v-am intrebat si pe voi ce folositi. Cred ca o sa imi iau un Tornado (desi imi place mai mult cel de la JBL mai ale ca are si extinderea aia imi vine fix cat acvariu) si o sa vad ce ii pun la stuturi ca sa nu il foiesc prea des, probabil il prelungesc cu o bucatica de furtun apoi in continuarea furtunului mai pun un capat mic de teava la care sa se fixeze furtunul de la butelie. Ma mai gandesc sa il am in mana si vad ce e de el. Multumesc de sfaturi, imi sunt de mare folos.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

17

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Horia A scris:

Multumesc din nou. Dupa cum spunea si Brad caut un reactor treaba cu difuzorul mi s-a parut un pic mai slaba fata de reactor ca m-am interesat si de difuzor stati linistiti long live google si forumurile :apl si am vazut care sunt avantajele si dezavantajele si momentan ma pot orienta la ceva pana in max max 150lei si de asta am intrebt de cele doua din poza si v-am intrebat si pe voi ce folositi. Cred ca o sa imi iau un Tornado (desi imi place mai mult cel de la JBL mai ale ca are si extinderea aia imi vine fix cat acvariu) si o sa vad ce ii pun la stuturi ca sa nu il foiesc prea des, probabil il prelungesc cu o bucatica de furtun apoi in continuarea furtunului mai pun un capat mic de teava la care sa se fixeze furtunul de la butelie. Ma mai gandesc sa il am in mana si vad ce e de el. Multumesc de sfaturi, imi sunt de mare folos.

Ai adaugat ultimul meu comentariu la voturi pro Tornado? lol  Daca nu, te rog s-o faci, sa nu fi scris degeaba! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

And the winner in green box with long nuzle is Tornado 3-0 :fp  :sok

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

19

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Ohooo. Varianta XXL.  :apl Te cred ca dizolva 100% co2 ca am vazut dovada in plantele tale ce ai tu e profesional si la cum arata pun pariu ca se intretine si f usor. E o varianta de luat in calcul dar, zic eu, mai intai sa ma initiez putin nu mi-a aparut nici macar puful dar sa mai zic de pene.  big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

20

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

hahaha dl. bradraqua a castigat in cursa Tornado vs. glass pipe  :noroc Glumeam ofc smile

Oricum e bine ca ai intrebat si sincer asa cum am mai spus-o .. reactorul e reactor nu are cum sa fie batut nici de pipe nici de "reactorul" JBL .. niciodata.

Si dap ce are bitanu acolo e sfant. Cu ala l-a imbolnavit pe alt coleg de al nostru de aici de pe forum .. si ce credeti ca faceam eu cu el acum 2 zile la 2 noaptea smile
Reactor "model bitanu" numai ca de dimensiune mai mare.

Exista la Bricostore pe linga recipientul de filtru pe care il are bitanu unul mai mare iar ala +toate acaretele necesare l-a ajuns undeva la 170 ron (inclusiv bioballs) ca el a vrut balls in loc de buretele pe care il are bitanu.