Subiect: Caluti de mare

Am gasit clipul de  mai jos si m am gandit sa vi l arat si voua. Este cineva in Romania care are experienta cu calutii de mare?
http://www.youtube.com/watch?v=4-YyEEfxxhE

Re: Caluti de mare

am avut o tentativa de a avea caluti de mare. am avut pui de o zi care nu au supravietuit. este destul de dificl sa fie tinuti. daca sunt adusi din salbaticie mor, de cele mai multe ori, in cateva luni datorita inanitiei. nu accepta decat rar hrana oferita si in majoritatea cazurilor trebuie sa fie vie. apoi nu avem posib sa le asiguram toate elementele necesare dezvoltarii normale.\
daca sunt luati din ferme, din captivitate, de cele mai multe ori accepta mancarea. dar cum nu sunt dispusi sa alerge dupa ea, trebuie sa le treaca pe sub nas. asta inseamna multa mancare pt cativa caluti. ce ramane, strica apa....
concluzia mea a fost ca daca vrei caluti si vrei sa iti si traiasca, nu mai poti face altceva toata ziua decat sa stai dupa ei...

Re: Caluti de mare

Ciprian de unde i ai cumparat? Mai ai si acum? Banuiesc ca ce ai avut tu erau din cei crescuti in captivitate. Stiu ca la un moment dat aveau de vanzare la reef parca.

Re: Caluti de mare

un prieten a primit un mascul. masculul a eliminat puii in punga de transport. m-a sunat si m-a intrebat daca vreau sa ii iau. i-am luat si au behait pana a doua zi. am avut o vreme, in cap, sa imi iau caluti si sa ii bag in refugium, dar nu stiu inca daca este o idee prea buna! mai studiez...!

Re: Caluti de mare

oricum, daca vrem caluti, trebuie sa insistam pe langa florin...! poate se indura....! smile
si daca vrem stoc de marine...tot pe el trebuie sa il bocanim! trebuie insistenta, dar poate rezolvam cumva...!

Re: Caluti de mare

Ma tenteaza si pe mine sa incerc sa i tin si poate daca o fi sa am nororc si sa i reproduc dar  sunt in faza de documentare inca. Am citit posturile lui rostov, tipul  care avea bazinele cu caluti din clip  si se pare ca problema cea mai dificila cu ei nu este sa obtii pui ci sa reusesti sa i cresti. Oricum mi se pare remarcabila realizarea lui.

Re: Caluti de mare

daca ai mancare potrivita, ii ridici. daca nu ai...!
noi deocamdata in romania gasim greu mancare. sau nu gasim deloc. gandeste-te ca trebuie sa le dai zoo si phitoplancton. asta se creste cu alge (cultura) algele trebuie hranite (mancare speciala). noi nu avem de niciunele...! Iar de rezistat in frigidre, rotiferii nu rezista! Asa ca...

8 Editat de Old fisherman (2010-11-18 23:21)

Re: Caluti de mare

Da, ai dreptate... Cam greu  sa nu zic imposibil de gasit  deocamdata pe la noi.  O sa mai citesc, cine stie poate nu e dracu' chiar atat de negru.
Stii site ul asta: http://www.seahorse.org/  ?

Re: Caluti de mare

il stiu! smile
mancarea se poate comanda de afara. dar sa tot comanzi...!

Re: Caluti de mare

Poate aflam cum se fac culturile alea intr o maniera practica mai simplista fara sa dam faliment cu investitiile smile

11

Re: Caluti de mare

nu ai ce sa faci la ele. trebuie cumparate. cultura, hrana pt cultura si apoi hrana pt hrana pt cultura.
bine...mai trebuie ceva...! calutii! smile
presing la Florin! smile

Re: Caluti de mare

La mine, probabil spre deosebire de tine, mai este inca o problema: momentan nu am acvariu marin   big_smile
Sunt inca setat pe acvarii de de apa dulce.

13

Re: Caluti de mare

fa un marin! nu neaparat mai mare de 70-80L!

14 Editat de Old fisherman (2010-11-19 01:56)

Re: Caluti de mare

ciprian01 A scris:

fa un marin! nu neaparat mai mare de 70-80L!

70-80 L nu este cam mic pt un marin? Nu am mai avut niciodata acvarii marine dar banuiesc ca sunt mult mai ,,sensibile", pretentioase si costisitoare decat cele de apa dulce. Cam la ce investitie s ar ridica  achizitionarea numai a instalatiilor necesare fara sa mai vb de decor si stocul viu?

15

Re: Caluti de mare

Florin te poate ajuta cel mai bine cu preturile estimative.
dar nu sunt in niciun caz de speriat la acel volum! si se poate face ceva fain!
Scrie-i un PM.
Dar inainte gandeste-te ce anume ai vrea sa ai in el!
Dc nu stii, arunca un ochi pe net.

Re: Caluti de mare

Deocamdata mai astept cu marinul, am ceva discusi  si parca nu mi da mana sa renunt inca la ei. Mai asteptam si strangem resurse.

17

Re: Caluti de mare

pai nu trebuie sa renunti la discusi!

Re: Caluti de mare

Nu am de gand sa renunt la ei pt ca si cu discusii e boala grea si nu prea exista vindecare. smile)

19 Editat de mirceajifcu (2010-11-28 19:34)

Re: Caluti de mare

Io is mai norocos ca am de unde sa cumpar tot ce ma taie capul, dar am invatat din experienta cu acvariul actual ca nu e bine sa te apuci de o treaba fara o documentare serioasa in prealabil. Vreau sa imi fac un acvariu marin cu 1 sau doi "Nemo". Au loc sau e prea mic?