1 Editat de allexya (2010-11-12 23:59)

Subiect: sex scalari

Stiu ca dimorfismul sexual la scalari este mai dificil de observat, eu am vaga impresie ca am 2 masculi. va pun niste poze cu ei, cel galben de vreo luna este foarte timid, nici la mancare nu mai iese asa ca nu am poze recente, dar parca i s-a bombat fruntea dand spre mascul. la cel negru sunt in dubiu... ca varsta au vreo intre 7 si 8 luni
macar sa stiu sa dau pe unul din ei si sa iau o femela

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: sex scalari

Nu vei stii niciodata sigur decat atunci cand, sau daca se vor imperechea.
La discusi daca pun 2 de sexe diferite se imperecheaza pana la urma! La scalari e foarte posibil sa fie de sexe diferite dar sa nu se imperecheze daca...nu se plac!

3

Re: sex scalari

pai atunci..nu se plac  lol ii am de 6 luni si n-au schitat un gest, doar ca unul din ei a devenit foarte retras si timid. in rest... mananca si isi duc zilele impreuna, platonic vorbind big_smile
daca aveam acvariu mai mare luam mai multi si ii lasam sa se aleaga dar asa..mai mult i-as chinui

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: sex scalari

Cel galben zic ca este mascul după părerea mea la celalalt negru numi dau seama încă.Dacă vrei sa se aleagă perechi mai introdu cel puțin doi în acvariu cam de aceeași mărime.Poți săi urmărești vreo doua trei zile sa vezi dacă încep sa se sărute iar dacă încep sa se sărute se vor alege pereche.Sper sa se aleagă pereche ca sunt foarte frumoși.Sa ai noroc de ei.

5

Re: sex scalari

exact asa gandeam si eu, ca e mascul... sau poate sunt prea tineri inca, eu ii am din iulie cand cel negru era pui mic si celalalt era putin mai maricel. de aceea nu or vrea sa depuna.

merge sa se aleaga pereche desi sunt culori diferite? as mai introduce vreo 2 dar e micut acvariul, mi-e sa nu ii ingramadesc prea mult
am vazut astazi unii superbi la hornbach, se si pupau, erau divini, voiam sa ii iau, dar era acvariul cu mortaciuni si 2 gurami fara coada. cand m-am luat de vanzator de  ce lasa saracul peste sa se chinuie cica "eh e bolnav" ok si vrei sa iti cumpar ? lol din acvariul ala? lol bun plan!

deci caut scalari de inchiriat lol cine are scalari de inchiriat pentru monta? lol

mersi mult lup cosmin, dar-ar domnul sa se placa intre ei.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: sex scalari

I-ai luat de mici sau deja erau mărișori?
Scalarii sunt monogami și o dată stabilită o pereche, ei vor rămâne împreună pe viață. Odată ce scalarul și-a ales partenerul de viață, separarea perechii pentru orice motiv, inclusiv moartea, va conduce la un refuz de aș-i găsi alt partener de viață.
Scalarii ajung la maturitate sexuală între șase și douăsprezece luni de viață.

7

Re: sex scalari

ala alb era marisor, cel negru era pui. erau din crescatorie, acvariu imens cu muuulti scalari. mai luasem inca unul dar acela a fost omorat la mine de catre un ramirez.

cata fidelitate, cat devotament  :flove  :flove de ar fi si oamenii asa....
oo deci posibil sa mai am de asteptat pana ajung la maturitate. am citit ca ochii devin rosii cand sunt activi sexual. poate da, poate nu... cel negru mereu i-a avut rosii

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: sex scalari

"am citit ca ochii devin rosii cand sunt activi sexual."  lol  lol  lol
....asta este o chestie generala  :sok

9

Re: sex scalari

lol  lol valabila si la alte specii si creaturi ale pamantului?  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: sex scalari

allexya A scris:

lol  lol valabila si la alte specii si creaturi ale pamantului?  lol

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  :noroc

Re: sex scalari

Chestia cu ochii roși ma dat gata  lol.Am sa ai urmăresc și eu pe ai mei sa vad dacă nu li se înroșesc ochii când depun.S-ai vezi când încep sa se iubească ce interesant este.Sper sa fie pereche totuși,dar dacă vrei totuși o pereche mai introdu cel puțin doua bucăți de aceeași mărime. :sok

Re: sex scalari

http://www.youtube.com/watch?v=BBF4CfUCVpY

13

Re: sex scalari

Excelent documentarul :sok  :apl

Re: sex scalari

e si o parte a doua pt cei interesati