21

Re: acvariu me

teby05 A scris:

imi poate spune cinewa ce am io ii anubias in acvariu???si daca da o pot lega de buturuga la noul setup ???fara ca aradacina sai fie in substrat
?

Dupa parerea mea, plantele care crezi tu ca sunt Anubias, sunt de fapt Cryptocoryne pontederiifolia, eu nu am identificat niciun Anubias in acvariul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: acvariu me

ok mersi mult nu eram sigur.azi am facut noul setup sambata dupa ce se limpezesc apele pun poza.Incodata multumesc celor care cunosc mai experimentati in acvaristica

23

Re: acvariu me

ma poate ajuta cinewa cu o problema hardware ???ieri cand am facut noul setut am inlocuit in filtru extern(tetratec ex700)carbunele cu turba si am puso intrun ciorap de nailon si sunetul filtrului parca sa intensificA
Acuma intrebarea este de la turba sau axu este descentrat???(mentionez ca acum wreo catewa luni am folosit un ax de inox timp de 1 sapt pana a wenit axu de ceramica nou pe cel wechi il rupsesem) in timpu folosiri celuilat ax parca rotoru are mi2 mici urme de ciobitura oare de acolo sa fie problema???oare ar trebuii alt rotor ???nu stiu poate ma lamuriti voi.mentionez ca turba bagata este sera cu o granulatie destul de mare mam gandit ca ar putea suna si ea cand trece apa peste ea .va multumesc anticipat

24

Re: acvariu me

teby05 A scris:

ma poate ajuta cinewa cu o problema hardware ???ieri cand am facut noul setut am inlocuit in filtru extern(tetratec ex700)carbunele cu turba si am puso intrun ciorap de nailon si sunetul filtrului parca sa intensificA
Acuma intrebarea este de la turba sau axu este descentrat???(mentionez ca acum wreo catewa luni am folosit un ax de inox timp de 1 sapt pana a wenit axu de ceramica nou pe cel wechi il rupsesem) in timpu folosiri celuilat ax parca rotoru are mi2 mici urme de ciobitura oare de acolo sa fie problema???oare ar trebuii alt rotor ???nu stiu poate ma lamuriti voi.mentionez ca turba bagata este sera cu o granulatie destul de mare mam gandit ca ar putea suna si ea cand trece apa peste ea .va multumesc anticipat

Filtrul face zgomot mai puternic ca cel normal numai daca piesele sunt defecte sau sunt montate necorespunzator.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: acvariu me

Si ce solutie ai awea sami dai
???

26

Re: acvariu me

teby05 A scris:

Si ce solutie ai awea sami dai
???

Controleaza fiecare piesa, mai ales piesele aflate in miscare, verifica daca filtrul este montat corect, determina cauza zgomotului si... inlatur-o! Esti singurul in masura sa faci operatiile respective, nu cred ca exista cineva care poate sa-ti dea solutia providentiala, atita timp cit filtrul se afla in folosinta ta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: acvariu me

bradraqua A scris:
teby05 A scris:

Si ce solutie ai awea sami dai
???

Controleaza fiecare piesa, mai ales piesele aflate in miscare, verifica daca filtrul este montat corect, determina cauza zgomotului si... inlatur-o! Esti singurul in masura sa faci operatiile respective, nu cred ca exista cineva care poate sa-ti dea solutia providentiala, atita timp cit filtrul se afla in folosinta ta.

:sok  smile

28

Re: acvariu me

mai am o intrebare acvariu este de 2 ani dar mie si in ziua de azi mi se pare umpic cam periculos chiar daca pb nu sunt sticla din care este facut este de 6 iar fundu acvariului de 10 woi ce parere aweti,mentionez ca sub mine am un cuafor deci nu chiar wreau sai spal pe clienti cu apa din acvariu

29

Re: acvariu me

noul setup, urmeaza pe saptamana viitoare cewa gazon mia fost promis de un pet shop
Astept pareri sa vedem daca am facut ce ati zis

30

Re: acvariu me

furtunele nu sunt de la aerare le mai las pt ca sunt legate la o bomba cu drojdie

31

Re: acvariu me

Salut! Frumos acvariul imi place la el doua lucruri: frumusetea ta de echinodorus si acei scalari (imi aduc aminte de cei pe care i-am avut) si ca remarca de ce nu incerci cu niste moss sa imbraci acea mini buturuga o sa arate super iar investitia e minima (10-12lei)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic