21

Re: Bine v-am gasit

teby05 A scris:

brawo pentru acvariu de ciclide ,nare rost sa critit celelalt p ca wad ca esti constrans sal pastrezi si nas wrea sa aflu consecintele in cazul in care teai atinge de el tongue:P:P nu vb din experienta dar stiu cine a fost in cazul tau si sa lasat cu mult plans;)

Vereeeee...ori bați foarte repede, ori ai necazuri cu gramatica și implicit l.romana mad 
Vezi ca ai un buton de edit, citește și apoi postează :pls

22

Re: Bine v-am gasit

Te rog daca poti sa exemplicfici capacu homade

23

Re: Bine v-am gasit

sTTTk A scris:

Iti bati joc de pesti daca faci asa, parerea mea; cel mai bine pune specii compatibile si punct.

eu am experimentat si mi-a mers !
se luau de un gurami nou ! m-am suparat pe ei si i-am pus intr-un acvariu mic ! dupa un sfert de ora i-am bagat la loc ! sa ii fi vazut ca se comportau ca niste straini si de atunci nu au mai avut treaba cu acel gurami

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

24

Re: Bine v-am gasit

Asta`mi aduce aminte de tehnicile lu` taica`miu de acum cativa ani buni, pe cand acvaristica era la inceput relativ. Nu aveam atata deschidere catre informatii de aici si consecintele. Oricum ideea e ca aveam tetrazone in acvariu cu guppy si incepusera sa decimeze serios populatia "guppana", si taica`miu ca sa`i linisteasca i`a mutat in filtru. Pe atunci se purtau filtrele acelea in afara acvariului. Saraca tetrazona dupa ce a stat acolo 10 minute era alba lol  lol  deci nu, a nu se zapaci peste de pomana.

Etiamsi omnes, sed non ego.

25

Re: Bine v-am gasit

Capacul acvariului este facut dintr-o placa de material plastic ce se foloseste pentru panouri publicitare ( noi aveam la munca facute indicatoare de directie din ele ). Nu stiu daca este komatex ...
Ca sa-mi iasa cat mai drept am apelat la o firma de termopane care mi-au taiat capacul la dimensiunile dorite. Laturile capaclui au fost lipite cu silicon de acvariu Bison ( ala il aveam in casa )
Capacul a fost bricolat pe exterior cu folie autocolanta neagra iar pe interior pentru reflexia luminii am folosit folie autocolanta "oglinda"
Neoanele din interiorul capacului sunt Phillips 865 T5 39W ( montate 3 dar in functiune doar doua  si mai am loc sa bag inca cel putin 3)
Balast electronic made in RPC 20-40 W - care din 5 cumparate s-au ars deja 2( la repezeala nu am gasit altceva dar vreau sa iau osram 2 x 24-39W in curand)
Balastul electronic al neoanelor a fost montat pe spatele capacului si nu in interiorul acestuia.

26

Re: Bine v-am gasit

aqua A scris:
sTTTk A scris:

Iti bati joc de pesti daca faci asa, parerea mea; cel mai bine pune specii compatibile si punct.

eu am experimentat si mi-a mers !
se luau de un gurami nou ! m-am suparat pe ei si i-am pus intr-un acvariu mic ! dupa un sfert de ora i-am bagat la loc ! sa ii fi vazut ca se comportau ca niste straini si de atunci nu au mai avut treaba cu acel gurami

vrei sa iti zic de ce terorizau gurami-ul pt ca el era singur si sigur tu aveai 2-3 tetra, ei daca stau in banc nu mai sunt asa de agresivi wink, nu ca i-ai separat 15 min ''au baut o cafea '' si gata au devenit prieteni wink, ai avut noroc tongue

Multi vad, putini cunosc !

27

Re: Bine v-am gasit

pardon ! aveam 8 tetrazona !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

28

Re: Bine v-am gasit

Si pentru ca am facut o mare prostie astazi iata-ma iarasi pe acest topic pentru o intrebare:
M-a pus ala negru si urat sa scot o piatra astazi din acvariul mare cu ciclide. Dupa 10 minute cand sa reasez pietrele in acvariu am observat ca pe o latura a pietrei erau multe multe icre.
Piatra a stat afara cca 10 minute. Mai ai vre-o sansa ca pestii sa-si recupereze icrele si sa mai iasa ceva din acestea ?
Multumesc.

29

Re: Bine v-am gasit

vvoicu A scris:

Si pentru ca am facut o mare prostie astazi iata-ma iarasi pe acest topic pentru o intrebare:
M-a pus ala negru si urat sa scot o piatra astazi din acvariul mare cu ciclide. Dupa 10 minute cand sa reasez pietrele in acvariu am observat ca pe o latura a pietrei erau multe multe icre.
Piatra a stat afara cca 10 minute. Mai ai vre-o sansa ca pestii sa-si recupereze icrele si sa mai iasa ceva din acestea ?
Multumesc.

Ce pesti au depus icrele pe piatra?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de vvoicu (2010-12-03 15:12)

Re: Bine v-am gasit

Lifalili au depus
Stiu de incompatibilitatea lifalili cu ciclidele de malawi dar aveam nevoie de o pata de culoare rosie in acvariu si pana gasesc alte ciclide cu niste culori mai deosebite o sa-i pastrez pe acestia.
De cand au depus acestia s-au retras intr-un colt de 20/20 cm si acolo isi faceau veacul dar nu au avut treaba cu ceilalti colocatari

31 Editat de Baracuda (2010-12-03 16:10)

Re: Bine v-am gasit

vvoicu A scris:

Lifalili au depus
Stiu de incompatibilitatea lifalili cu ciclidele de malawi dar aveam nevoie de o pata de culoare rosie in acvariu si pana gasesc alte ciclide cu niste culori mai deosebite o sa-i pastrez pe acestia.
De cand au depus acestia s-au retras intr-un colt de 20/20 cm si acolo isi faceau veacul dar nu au avut treaba cu ceilalti colocatari

Acum am inteles, credeam ca te referi la ciclide Malawi care au depus pe piatra...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Bine v-am gasit

aqua A scris:

se luau de un gurami nou ! m-am suparat pe ei si i-am pus intr-un acvariu mic ! dupa un sfert de ora i-am bagat la loc ! sa ii fi vazut ca se comportau ca niste straini si de atunci nu au mai avut treaba cu acel gurami

Ce pot sa zic esti foarte dibaci eu i-am ''fugarit'' cred ca o ora ca sa prind 3 tetrazoni ca imi fugareau crevetii (da, acum stiu NU SUNT COMPATIBILI) si eu cu minciogul cu jumatate din plante scoase din nisip si afurisitul cu un crevete in gura si cu ochii dupa altul.  :fcry

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

33 Editat de vvoicu (2011-02-06 02:08)

Re: Bine v-am gasit

Revin cu noutati
Buna dimineata.
Dupa o lunga perioada revin cu  acvariul meu cu ciclide africane ( cam ciorbita dar frumos rau ... )
Acvariul : 225 L, dimensiuni 100x45x50
Lumina 2x39w phillips 865, moonlight home made ( banda de leduri de la piese auto 15 lei- 60 cm + sursa 12v - 10 lei. Am taiat banda in doua si mi-a mai ramas pentru inca un moonlight)
Filtrare: 1xJBL e900 + filtru intern Resun SP 2500
Pietre : Sinaia
Nisip fin alb 0.5-1 mm
Fauna : Ciorbita cu de toate
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8HliP2VJQng[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2SsItgysaUM[/youtube]

Pe aceasta cale vreau sa le multumesc colegilor nostrii de forum care m-au ajutat enorm : Catalin Cristea, Leica Bogdan, Chello, Razvan Radu ( el este cel care m-a aprovizionat cu ciclide) si nu in ultimul timp lui relu_ag ( care mi-a trimis ciclide din Timisoara si au ajuns in Constanta intr-o stare perfecta si perfect sanatoase )
Acvariul maternitate v-a urma intr-un post viitor ( este la servici si trebuie sa ajung sa-i fac poze ).

34 Editat de vvoicu (2011-02-07 00:31)

Re: Bine v-am gasit

Deci Doamnelor si Domnilor pentru autografe ma gasiti la telefon  898989189
Chiar asa niciun sut in dos ? Chiar este atat de perfect acvariul ??? Are o gramada de defecte , asta stiu si eu dar niciunu care sa-mi mai sugereze vre-o idee ??
Ms.

Hai ca incep tot esu sa va dau un imbold :
    Scoate lifalili de acolo !!! Aia nu au ce cauta acolo, sunt cu totul din alta poveste .... ( lifalili i-am bagat pentru frumoasa lor culoare - rosii. Dupa cum vedeti mai am si Firefish care sunt inca micuti si mai au mult pana sa ajunga la culorile lor )

35

Re: Bine v-am gasit

"cam ciorbita dar frumos rau ... )"
Pai dacă este frumos rău de ce sa-ți stricam plăcerea?  :noroc

36

Re: Bine v-am gasit

Pai este frumos pentru mine bre dar asta nu inseamn ca nu accept critici sau eventual pareri care mi-ar putea imbunatatii imaginea si calitatea acvariului si sa-l faca SI MAI FRUMOS tongue

37

Re: Bine v-am gasit

vvoicu A scris:

Pai este frumos pentru mine bre dar asta nu inseamn ca nu accept critici sau eventual pareri care mi-ar putea imbunatatii imaginea si calitatea acvariului si sa-l faca SI MAI FRUMOS tongue

De regula la un acvariu cu ciclide "frumosul" sau "și mai frumosul" consta în splendoarea peștilor pe care ii ai. Tu la acest capitol stai stai foarte bine!
Altceva.....pietrele, nisipul etc. sunt tipice acestor tipuri de acvarii.
Astea sunt acvariile cu ciclide....simple și pline de efect! :sok

38

Re: Bine v-am gasit

Multumeeeesc  :noroc