1 Editat de liviu_112 (2010-12-10 15:00)

Subiect: incepator 350l

salut
nu ma repet cu ce am scris in titlu, dar accept orice fel de observatii.

acvariul este unul homemade, inceput mai mult din gluma dar zic eu finalizat destul de bineȘ

-dimensiuni L 140, l 40, H 60 grosime sticla 10 mm, volum apa aprox. 350 l
-iluminare JBL Solar Tropic T5 Ultra 55W,BL Solar Color T5 55w
- filtru extern JBL 1500
- incalzitor JBL 300W
- UV JBL aqua cristal
- JBL Top Clean
- termometru
- substrat plante JBL ....
- pietris granulatie 0,3-0,5

LocatariȘ

5 gupy
8 silver shark
1 ancitrus
12 neon
4 moly
4 silver dollar
4 scalari
4 sae
4 botia

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

2 Editat de Horia (2010-11-28 13:49)

Re: incepator 350l

Salut! Frumos acvariul tau deocamdata cam slab plantat dar cred ca e la inceput. Am si eu o corabie in acvariu si m-au sfatuit sa o scot (colegii de pe forum) ca nu e naturala. Poti sa intorci buturuga aia si legi cu niste relon niste java moss (gasesti la shopul ala de pe Crisana langa banca Italiana) si o sa arate super, o sa zici ca e un bonsai iar alte plante frumoase mai gaesesti duminica la Brick sau de la colegii constanteni de pe forum.  Hardware-ul vad ca e ok, neoanele sunt T5 sau T8 nu T3 (daca le ai subtiri sunt T5). Referitor la pesti ''ventuzele'' sunt pleco sau ancistrus, ''sanitari'' sunt coridoras iar tetrazoni +scalari asociere gresita

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

3

Re: incepator 350l

combinatia de pesti nu prea merge scalari -guppy --molyy trio asta dupa ce or sa creasca scalarii wa fi cam urat ,mai ales ca scalarii dewin foarte teritoriali
In legatura cu acvariu in afara de corabie care si pe mine miau recomandat colegii sa o scot (la mine era o casutza) arata promitator daca ii mai pui niste plante ,din cate wad acvariu tau este wazut din 2 parti asa ca te sfatuiesc sa pui plantele pe mijloc .in rest multa bafta in ale acvaristicii

4

Re: incepator 350l

Gupi, moli si xifo sunt buni pentru scalari fac pui si reprezinta papa bun pentru scalari  :sbr  Am avut si eu combinatia mentionata si faceau exact ce am scris big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

5

Re: incepator 350l

Salutare si bine ai venit!
Decorul este frumos pentru un acvariu cu ciclide africane, exceptand acea epava de vapor, care nu are ce cauta acolo si eventual buturuga cred ca o poti intoarce invers si zic eu ca ar arata mai bine. Chiar si neoanele le ai dedicate pentru ciclide, spui ca ai unul pentru plante si unul pentru a scoate in evidenta culoarea pestilor, granulatia pietrisului fiind singurul element care nu se portiveste cu biotopul ciclidelor.
In privinta pestilor eu zic sa te mai gandesti si daca te decizi la ciclide africane ar mai fi foarte putin de modificat in acvariu. Pana atunci multa bafta si sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

6

Re: incepator 350l

Bine ai venit Liviu !
Acvariul tau are toate echipamentele necesare, insa : corabia nu are ce cauta acolo, iar amestecul de pesti nu este tocmai inspirat; incearca sa pastrezi ceva gen : scalari-neoni-sanitari (este doar parerea mea) !
Ape limpezi !

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: incepator 350l

Este doar parerea ta ca l-ai terminat cu bine...de fapt l-ai terminat cum l-ai inceput , ca o gluma!
Ce  trebuie schimbat:
1.corăbii , sau alte chestii ce sunt asimilate genului kitsch
2. jumătate din pietrele tale sunt de origine calcaroasa, cu predilecție cele din dreapta
3. speciile de pești introduse în acvariu nu sunt compatibile
4. acvariul este slab plantat și duce mai mult cu unul de ciclide
5. T3 ....la iluminare , sunt tare curios cum arata?
6.pune un fundal negru...sau ce culoare vrei tu. Ori ne uitam la pești ...ori la bucătărie.

Așadar ai ce face în viitor :sok

Re: incepator 350l

ma bag si eu,acvariul este facut cu 2 fete,vazut si din bucatarie si din sufragerie"cred",deci nu pune autocolant

9

Re: incepator 350l

bitanu A scris:
pelly67 A scris:

Este doar parerea ta ca l-ai terminat cu bine...de fapt l-ai terminat cum l-ai inceput , ca o gluma!pune un fundal negru...sau ce culoare vrei tu. Ori ne uitam la pești ...ori la bucătărie.
Așadar ai ce face în viitor :sok


lol  lol  lol I-auzi la el ,,bucatarie"?!  lol  lol  lol

lol  lol  lol ...la voi cum se zice ? lol  lol  lol

10 Editat de mirceajifcu (2010-11-28 17:12)

Re: incepator 350l

Salut si bine ai venit. Daca ridici mingea la fileu , vei primi atacuri gen "l-ai terminat cum ai inceput, ca o gluma"  cool. s-a grabit putin colegul cu sfatul legat de autocolant, mai ales daca acvariul este facut cu ideea de a fi vazut si din bucataria aia care il deranjeaza pe pelly big_smile si din sufragerie. 
Io inca nu inteleg ce au colegii cu corabiile si chestiile artificiale in acvariu (in afara celor care lasa substante nocive in apa, care fara indoiala nu au ce cauta in acvariu), care tin de gust si daca omului ii place , nu vad care ar fi problema cu corabia...
Si acvariul meu arata la inceput asa chel, dar cu timp si vointa si ascultand sfaturile colegilor cu experienta (bradraqua, merlin, pelly s.a.) ai sa il umplii cu plante si ai sa realizezi ceva frumos.
Si sa-mi spui si mie mai incolo cand mai cresc, daca silver shark aia is agresivi sau nu te rog ca am o placere deosebita pentru mini sharks astia (sau poate vreunu din colegii care i-au avut). . .
Succes si ape limpezi

11

Re: incepator 350l

"nu ma repet cu ce am scris in titlu, dar accept orice fel de observatii."

Mircea, fiecare este liber sa-și mobileze casa cum vrea...dacă vrea pianul pe tavan...acolo sa-l pună! Sa îmi arați și mie unde ai mai văzut tu acvarii cu pretenții poziționate cu una din laturi spre locul unde se gătește și se servește masa...în afara de restaurante?
Aaaaa...intre pereții despărțitori  living și hol, etc merge dar în situația data.......
Oricum erau doar părerile mele personale, omu' face cum vrea inimioara lui :sok

12

Re: incepator 350l

pelly67 A scris:

Este doar parerea ta ca l-ai terminat cu bine...de fapt l-ai terminat cum l-ai inceput , ca o gluma!
Ce  trebuie schimbat:
1.corăbii , sau alte chestii ce sunt asimilate genului kitsch
2. jumătate din pietrele tale sunt de origine calcaroasa, cu predilecție cele din dreapta
3. speciile de pești introduse în acvariu nu sunt compatibile
4. acvariul este slab plantat și duce mai mult cu unul de ciclide
5. T3 ....la iluminare , sunt tare curios cum arata?
6.pune un fundal negru...sau ce culoare vrei tu. Ori ne uitam la pești ...ori la bucătărie.

Așadar ai ce face în viitor :sok

Parerea mea ca l-am terminat cu bine se referea la faptul ca nu curge, nu a murit nici un peste in aprox 9 zile, si daca am zis ca l-am "terminat" nu inseamna k va arata asa in continuare, voi experimenta mai departe cu ajutorul colegilor de pe forum, tuburile sunt T5, dupa cum vedeti am editat postul, iar in ceea ce priveste fundalul acel acvariu desparte bucataria, dinning-ul, locul de servit masa sau cum vreti voi sa-i spuneti de sufragerie, mie unul mi sa- parut mai frumos decata un perete.
In ceea ce priveste corabia nu inteleg de ce vi se pare un kitsch, nu exista in natura??, o sa iti trimit niste poze de la scufundarile din vara sa vezi ce exista in natura(in afara de gunoaiele noastre)

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

13 Editat de liviu_112 (2010-11-29 19:40)

Re: incepator 350l

mirceajifcu A scris:

Si sa-mi spui si mie mai incolo cand mai cresc, daca silver shark aia is agresivi sau nu te rog ca am o placere deosebita pentru mini sharks astia (sau poate vreunu din colegii care i-au avut). . .
Succes si ape limpezi

in momentul de fata au aprox 6-7 cm pana acum nu au fost agresivi, chiar destul de retrasi as putea spune, doar unul care cred k era ruda cu Houdini a disparut complet de 2 zile nu este nici pe jos nici in filtru nici pe sub decor am rascolit tot acvariul :stupid si este de negasit

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

14

Re: incepator 350l

E de inteles nerabdarea de a amenaja si a prezenta un acvariu, fiecare din noi am trecut prin asta. Diferenta apare in momentul in care, incepatorul se documenteaza serios, inaintea acestui moment, cel putin din dorinta de a nu primi prea multe observatii negative. Acest acvariu se afla la limita acceptarii lui pe un forum de acvaristica. Spun asta pentru ca, daca ar fi fost prezentat unor neavizati, probabil primea calificative mult mai bune.
   Observatiile facute de colegi sunt indreptatite, ramine de vazut unde isi doreste noul coleg sa ajunga in ierarhia acestui hobby.
   Prezenta corabiilor scufundate tinde sa devina o greseala ridicata la rang de realizare estetica. Ma intreb care o fi frecventa scufundarii unor astfel de nave in ape dulci, in asa fel incit sa devina determinanta in set-up-ul unui acvariu.
   In ceea ce priveste marirea numarului de plante, ma tem ca nu va fi posibil in prezenta acelor Silver Dollar.
   Urarea "bine ai venit!" ti-o adresez la sfirsit, in speranta ca nu te vei supara pentru criticile mele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de liviu_112 (2010-11-29 19:47)

Re: incepator 350l

bradraqua nu ma deranjeaza criticile nimanui atat timp cat sunt constructive in ceea ce priveste estetica, gusturile sunt discutabile, multumesc ptr informatia in legatura cu silver dollar. Motivul ptr. care cei mai putin in cunostinta de cauza se aboneaza pe un astfel de forum este tocmai acela de a primi critici si sfaturi constructive

P.S. Multumesc de urare

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

16

Re: incepator 350l

buna am vazut ca ti-ai facut foarte bine si foarte frumos acvariul singur bravo dar te rog imi poti spune si mie cum sa fac rost de acea sticla se face la comanda sau cum

17

Re: incepator 350l

acvariul inca este in lucru probabil ca va fi definitivat in aprox 1-2 luni

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

18

Re: incepator 350l

bradraqua A scris:

E de inteles nerabdarea de a amenaja si a prezenta un acvariu, fiecare din noi am trecut prin asta. Diferenta apare in momentul in care, incepatorul se documenteaza serios, inaintea acestui moment, cel putin din dorinta de a nu primi prea multe observatii negative.
   Prezenta corabiilor scufundate tinde sa devina o greseala ridicata la rang de realizare estetica. Ma intreb care o fi frecventa scufundarii unor astfel de nave in ape dulci, in asa fel incit sa devina determinanta in set-up-ul unui acvariu.

Exact asa am facut si eu. Manat de dorinta de a avea un acvariu cat mai repede si frumos dar fara sa ma documentez am achizitionat un Distrugator la vreamea aia reprezentand o frumusete de nava pentru mine dar dupa mai multa documentare am vazut ca a fost o alegere neinspirata. Acum e folosita de ''colonia de creveti'' sa isi creasca familia in nava dar cand puii vor creste si se vor insura/marita voi organiza o actiune de ramfulare a epavei big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic