1 Editat de mirceajifcu (2010-11-19 05:23)

Subiect: O lamurire va rog

Spuneti-mi si mie va rog cum se numesc speciile de pesti din poze? (Rog adminii sa mute subiectul la intrebari)

Re: O lamurire va rog

stanga labeo bicolor
dreapta tetra black skirt   (Gymnocorymbus ternetzi)

3 Editat de Baracuda (2010-11-19 10:55)

Re: O lamurire va rog

mirceajifcu A scris:

Spuneti-mi si mie va rog cum se numesc speciile de pesti din poze? (Rog adminii sa mute subiectul la intrebari)

1. Epalzeorhynchos frenatum (Labeo frenatus)
Rainbow Shark
Redfin Shark
P.S. Labeo bicolor are numai caudala rosie, spre deosebire de frenatus care are toate inotatoarele rosii.

2. Gymnocorymbus ternetzi (Tetragonopterus ternetzi)
Black Skirt Tetra
Black Tetra
Black Widow
Skirt Tetra

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de Baracuda (2010-11-19 10:57)

Re: O lamurire va rog

bogdan666 A scris:

stanga labeo bicolor
dreapta tetra black skirt   (Gymnocorymbus ternetzi)

'Neata Bogdane, citeste raspunsul meu si spune-mi ce crezi, te rog! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O lamurire va rog

cred ca este foarte bun tongue
nu ?

6

Re: O lamurire va rog

bogdan666 A scris:

cred ca este foarte bun tongue
nu ?

:noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: O lamurire va rog

Lasand la o parte ca problema ar fi trebuit discutata la sectiunea: "Pesti"..... :omfg

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: O lamurire va rog

Andi66 A scris:

Lasand la o parte ca problema ar fi trebuit discutata la sectiunea: "Pesti"..... :omfg

Sau plante... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: O lamurire va rog

bradraqua A scris:
Andi66 A scris:

Lasand la o parte ca problema ar fi trebuit discutata la sectiunea: "Pesti"..... :omfg

Sau plante... lol

Raspunsul este: DA!  :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: O lamurire va rog

Mersi Bradraqua, am si modificat denumirile din topor smile) la prezentarea acvariului.
Andi am precizat ca rog adminii sa mute postul la alta rubrica pentru ca am gresit.

Re: O lamurire va rog

Am sa profit de ocazie ca te-am "prins" bradraqua sa ma lamuresc cu toti pestii pe care ii am in acvariu (evident asta depinde si de dispozitia ta). Din poza 2 ma intereseaza pestii cu cozile negre. Si sa imi spui te rog daca se potrivesc sau nu , si daca nu care ar trebui sa plece.

Acvariul meu : http://www.acvariidevis.ro/forum/post/60305/#p60305

12 Editat de Cezara (2010-11-21 02:47)

Re: O lamurire va rog

Pestisorii micuti cu codita neagra sunt Rasbora. Mai exact Harlequin Rasbora sau Red Rasbora.

Ps: simpatica botia :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: O lamurire va rog

mirceajifcu A scris:

Am sa profit de ocazie ca te-am "prins" bradraqua sa ma lamuresc cu toti pestii pe care ii am in acvariu (evident asta depinde si de dispozitia ta). Din poza 2 ma intereseaza pestii cu cozile negre. Si sa imi spui te rog daca se potrivesc sau nu , si daca nu care ar trebui sa plece.

Acvariul meu : http://www.acvariidevis.ro/forum/post/60305/#p60305

Raspunsul in ceea ce priveste specia, l-ai primit de la colega Cezara. Nu inteleg la ce "potrivire" te referi. Daca te referi la asocierea cu alte specii, pe care le ai in acvariu, ar trebui sa stiu care sunt acele specii. Sincer nu ti-am urmarit topicul in desfasurarea lui, am intervenit intimplator, numai sa corectez o greseala. Spre deosebire de alti colegi, care pot activa cu succes si pe alte forumuri pe linga acesta, eu nu cuprind nici macar majoritatea subiectelor de aici.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O lamurire va rog

Mersi Cezara, dar as vrea sa stiu si cum se numeste cel portocaliu!?
bradraqua am pus linkul cu acvariul meu, si daca ai vreme sa arunci un ochi, poti sa imi dai o critica doua, le accept cu placere. (dar numai doua smile) ca mai multe ma deprima)

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5464/salutare/

15 Editat de Baracuda (2010-11-29 16:44)

Re: O lamurire va rog

mirceajifcu A scris:

Mersi Cezara, dar as vrea sa stiu si cum se numeste cel portocaliu!?
bradraqua am pus linkul cu acvariul meu, si daca ai vreme sa arunci un ochi, poti sa imi dai o critica doua, le accept cu placere. (dar numai doua smile) ca mai multe ma deprima)

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5464/salutare/

   Cel "portocaliu" se numeste botia macracanthus, daca te referi la cel cu inotatoare rosii si dungi negre. Acest peste trebuie tinut in grup de cel putin 5-6 indivizi, este un peste de cird. In prezenta lui, vei ramine in curind, fara niciun melc.
   Am accesat link-ul dar sper ca intre timp ai facut modificarile recomandate de colegi, asa ca, publica o noua lista a pestilor tai, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O lamurire va rog

Mersi (am renuntat la sarumana:)) ) inca o data. Melcii sunt gratuiti la cat ii tot cumpar la individa de la shop, si sper ca vei fi multumit de noua lista de pesti. Poate ma mai ajuti cu o chestie: cum se numesc stiintific pestii ventuza ca nu ii gasesc pe net. Sunt negri punctati cu alb.

Re: O lamurire va rog

Apropo, acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/forum/post/60305/#p60305

18

Re: O lamurire va rog

mirceajifcu A scris:

Mersi (am renuntat la sarumana:)) ) inca o data. Melcii sunt gratuiti la cat ii tot cumpar la individa de la shop, si sper ca vei fi multumit de noua lista de pesti. Poate ma mai ajuti cu o chestie: cum se numesc stiintific pestii ventuza ca nu ii gasesc pe net. Sunt negri punctati cu alb.

Sper ca sunt Ancistrus Dolichopterus. Am spus sper pentru ca, la dimensiuni mici, Plecostomus sunt asemanatori dar cresc mult mai mari (20-40 cm) si de aceea sunt recomandati pentru acvarii mari si foarte mari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O lamurire va rog

Bradraqua, am cautat pe net cu poze denumirile ce mi le-ai dat si cred ca prima varianta e cea corecta. Dar inca nu sunt 100% sigur, ca , dupa cum ai zis, asemanarea e izbitoare si nu pot sa ma pun sa ii alerg prin acvariu sa ii analizez. Mersi , am sa te tin la curent smile) cu dimensiunile lor.