Subiect: co2

Am facut rost de o butelie co2 de 2kg.(numai butelia incarcata)
Intrebare:ce dumnezeu imi m-ai trebuie?
Din ce am citit pe aici nu prea am inteles mare lucru.
Multumesc.

Re: co2

http://acvaristica.files.wordpress.com/2008/08/instalatia-de-co2.jpg?w=432&h=307


cam astea ti-ar trebui.


dar momentan ca sa iesi mai ieftin merge si fara ph controller, electrod ph, si electrovalva

microgeophagus ramirez maniac big_smile

3 Editat de Baracuda (2010-09-23 18:44)

Re: co2

robertino 10 A scris:

Am facut rost de o butelie co2 de 2kg.(numai butelia incarcata)
Intrebare:ce dumnezeu imi m-ai trebuie?
Din ce am citit pe aici nu prea am inteles mare lucru.
Multumesc.

Varianta 1 (simplista): regulator de presiune cu robinet pentru reglajul fin; numarator de bule; valva antiretur; difuzor/reactor pt. CO2. Informatia este asemanatoare cu a colegului dar lipseste valva antiretur si informatia ca poate fi folosit si un difuzor intern in locul reactorului, care este mai costisitor. Din aceasta varianta poate lipsi numaratorul de bule, dar reglarea debitului se va face mai dificil. In cazul achizitionarii unui numarator de bule, iti recomand ca umplerea lui cu apa s-o faci cu seringa prin orificiul destinat intrarii CO2-ului, aceasta pt. ca garnitura de etansare a capacului este foarte sensibila si prin desfacere poti avea surpriza ca se strica si capacul nu mai etanseaza corect (numaratoarele de bule de la JBL au aceasta problema, au garnitura foarte firava si se ciupeste f. usor).
Varianta 2 (completa): toate accesoriile din desenul colegului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: co2

Pot face aceasta instalatie si fara reactor ,dor cu difuzor si numarator de bule?

Re: co2

Se poate numai cu reactorul sau trebuie si difuzorul?

6

Re: co2

Se poate ori cu una ori cu alta  :sok

7

Re: co2

robertino 10 A scris:

Pot face aceasta instalatie si fara reactor ,dor cu difuzor si numarator de bule?

Nu ai fost deloc atent la ce ti-am spus! Tu ai numai butelia, am inteles, pe linga ea iti mai trebuie minim ce este trecut de mine la varianta simplista. Fara reductor cu robinet pt. reglajul fin iti va fi extrem de greu sa dozezi CO2-ul. Reactorul sau difuzorul indeplinesc aceeasi functie, deci ori unul ori celalalt. Eu am pomenit de difuzor pentru ca este mult mai ieftin decit un reactor, care are avantajul ca face si amestecul dintre apa si CO2, spre deosebire de difuzor, care numai elimina CO2 in apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: co2

Ph controlerul poate fi inlocuit si cu un test simplu, facut zilnic pana reusesti sa stabilizezi tot procesul?!

9

Re: co2

nu prea.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10 Editat de Horia (2010-12-01 02:11)

Re: co2

mirceajifcu A scris:

Ph controlerul poate fi inlocuit si cu un test simplu, facut zilnic pana reusesti sa stabilizezi tot procesul?!

Ph controlerul e un aparat in sine cu functia de a regla Ph-ul prin comandarea electrovalvei uneia dintre pozitiile on/off si astfel permite/opreste aditia de CO2 in acvariu in urma luarii datelor din apa cu sonda de ph si setarii pe display a valorii dorite.
De exemplu: setezi ph la 6,7 sonda ta ''scaneaza'' permanent valoarea si daca vede ca se modifica in plus sau minus trimite impuls la electrovalva si ii da on/off

Testele simple mentionate sunt teste comparative, pui reactivul in recipient si compari cu o culoare etalonat de exemplu cand ai putin co2 in acvariu culoarea tinde spre albastru, cand ai prea mult tinde spre un verde deschis - galben.

Teste poti face zilnic dar ai optiunea de la JBL (plus alte firme) sa iei un PH permanent si iti indica (prin compararea de culori) ph aproximativ intre 7-7,2 ca exemplu

De inlocuit nu poti inlocui ca primul e un intreg creier care controleaza un sistem intreg (aditia de co2) deci e ceva activ pe cand secundul e doar ceva sa iti arate valoarea la un moment dat, perioada limitata la un ph permanent JBL parca 1-2 saptamani deci e ceva pasiv ne putand interveni in scaderea/urcarea ph-ului

Sper ca am fost de ajutor

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

11

Re: co2

aproximativ colegul horia. cu mentiunea ca, o caracteristica importanta a ph controlerului este histereza acestuia. wink

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: co2

bobi A scris:

o caracteristica importanta a ph controlerului este histereza acestuia.

Aici te rog lumineaza-ma ca eu nu am aparatul si despre histereza stiu doar cam ce ar fi big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

13

Re: co2

histereza unui aparat electonic setat la o anumita valoare (ph, temperatura, etc) reprezinta diferenta dintre valoarea setata si valoarea la care se produce ciclul on/off.

de exemplu:

daca setez ph la 6.5 si controlerul are histereza de 0.02, aici vorbesc de cazul meu, va deschide electrovalva la 6.52 si o va inchide la 6.48, deci practic ph variaza pe o plaja de 0.04 unitati. sigur, e de preferat ca histereza sa fie cit mai mica. smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

14 Editat de Horia (2010-12-01 02:33)

Re: co2

bobi A scris:

histereza unui aparat electonic setat la o anumita valoare (ph, temperatura, etc) reprezinta diferenta dintre valoarea setata si valoarea la care se produce ciclul on/off

Deci sa inteleg ca histereza e abaterea cunoscuta in cazul tau 0,02 cea ce insemanca ca atunci cand setezi si vrei acuratete maxima trebuie sa tii cont de aceasta abatere admisibila din proiectare.

Eu am urmat cursuri de electronica, nu sunt cine stie ce ca nu profesez in domeniu si asta nu e ca mersul pe bicicleta. Ti-am zis sa ma lamuresti ca ce stiam eu de histerezis era:  ''proprietate unui sistem de a nu reveni la starea sa iniţială după ce acţiunea declansatoarea a incetat''. In capul meu era o contradictie si de asta am cerut lamurire.

Dar acest punct eu zic ca e mult mai avansat decat cerea colegul nostru, adica eu zic ca puteai adauga ca pH controllerul are o toleranta de 0,02 (cazul mentionat) de care sa ti cont pentru ca zic ca atunci cand zici histerezis e mai greu dar toleranta (abatere) parca... big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

15

Re: co2

bine oricum. intelege fiecare ce vrea. eu stiu ce am vrut sa spun.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

16

Re: co2

Perfect adevarat nu contest asta  :noroc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic