1

Subiect: proiect acvariu ciclide

Buna numele meu este Marius si in urma a mai multor studii de pe acest forum si nu numai,am luat decizia de a-mi face propriul meu acvariu cu ciclide de unul singur.in proiect intra:
acvriu 200l
decor 3d
capac plus iluminat
perdea de aer
nisip de granulati mica
pietre de la malul marii
Filtru extern JBL Cristal Profi e900.
populat cu 5 familii de ciclide(1M+2F)
deocamdata am realizat acvariul si sunt la finalizare cu decor
MATERIALE DE LUCRU:
sticla de 8mm de dimensiunile 850L,450l,55h
silicon negru pentru acvarii un tub
la decor am folosit 2 foi de polistiren extrudat una de 2mm si celalalt de 5mm lipite intre ele cu silicon lasat la uscat 2 zile.pntru sculptat am folosit un cuter
ciment plus nisip pentru aplicarea primului strat(1parte nisip+3parti ciment)
lasat la uscat 2 zile intre timp a fost udat cu apa
pentru aplicarea celui de al doilea strat am folosit chit de rosturi AQUASTATIC de la ceresit(chit impermeabil).
acum urmeaza 5 zile de uscare a chitului.
astept sfaturi si sugesti.

0747180488

Re: proiect acvariu ciclide

salut mare om,arata binisor in comparatie cu cele de la magazine,chiar astazi ma uitam cu JIN la ele,ma batea gandul sa-mi fac si eu unul asemanator,parerea mea ca este prea mult de munca la asa ceva si nu arata super,fara suparare,sunt dragute dar.....daca as sti ce culori folosesc cei de la magazine m-as baga si eu la unul,imaginatie am,mainile sunt drepte amandoua,asa il vei lasa?ma refer la culoare sau mai adaugi mai multe nuante?oricum arata destul de bine,bafta in continuare si sa pui poze cu el in acvariu,la gata   salutare

3

Re: proiect acvariu ciclide

nu il las asa o sa mai adaug ceva nuante.daca ai vointa poti face ceva foarte frumos dar si unicat cu un cost minim.balanta inclina tot mai mult in favoarea celor care isi fac singuri decorurile.

0747180488

Re: proiect acvariu ciclide

te astept cu poza finala   daca iese bine o sa ma bag si eu  bafta

5

Re: proiect acvariu ciclide

am mai adugat inca o poza cu decorul in proportie de 90% finalizat

0747180488

Re: proiect acvariu ciclide

te astept cu ultima poza finalizata

7

Re: proiect acvariu ciclide

big_smile  imediat e gata

0747180488

Re: proiect acvariu ciclide

Frumos, frumos...
Sa nu uiti ceea ce am patit eu...cu decoru' : dupa un timp a inceput sa se decoloreze partea de ciment si a inceput sa se vada albul polistirenului, jetul filtrului de apa trebuie sa nu fie indreptat spre decor, caci erodeaza! s-a umplut in unele zone de alge enervante imposibil de curatat de acolo. :-

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

9

Re: proiect acvariu ciclide

ce inseamna dupa un timp?
o sa fac tot posibilul sa nu fie indreptat spre decor jetul de apa

0747180488

10

Re: proiect acvariu ciclide

buna seara am si eu o mica intrebare ma apropii de final cu decorul....am citit pe ici pe colo ca se poate folosii ca o masura de protectie ptr decor,lac ecologic de la kober.....RECOMANDATI sau exista vreun risc?

0747180488

11

Re: proiect acvariu ciclide

Ai zis ceva de chit de rosturi? Merge la decor? nu este toxic?

12

Re: proiect acvariu ciclide

am folosit chit de rost AQUASTATIC impermeabil din momentul in care se usuca nu mai face nici o reactie

0747180488

13

Re: proiect acvariu ciclide

buna seara tuturor!!!!!!!! revin cu cateva poze referitoare la proiectul meu.astazi am reusit sa termin si capacul pentru acvariu si tot in acelasi timp am reusit sa liupesc si decorul de acvariu si sa il umplu cu apa.iata si cateva poze.o intrebare referitor la lumina ce fel de neon se potriveste la acest acvariu?astept pareri si sugesti!!

0747180488

14

Re: proiect acvariu ciclide

decorul lipit si bagat in apa.

0747180488

15

Re: proiect acvariu ciclide

dardanel A scris:

decorul lipit si bagat in apa.

Marius, te rog mult, nu te supara pe mine, cred ca ai investit ceva timp si efort pentru decorul asta, dar nu arata natural, scuza-ma dar arata ca briul acela de zidarie, care se face la unele case, la nivelul solului. Incearca totusi si achizitioneaza un decor frumos si natural, chiar daca asta te-ar face sa mai astepti putin. Nerabdarea de acum te va aduce cu siguranta, cit de curind, in situatia de a regreta si de a relua amenajarea acvariului. Daca totusi tie iti place ce a iesit, asta este, mergi mai departe! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: proiect acvariu ciclide

mai mie unul imi place...imaginea nu e destul de clara cand se limpezeste apa sper sa se vada mai bine

0747180488

17

Re: proiect acvariu ciclide

apropo ar mai fi ceva si daca vreau sa il schimb nu imi va fi usor,e foarte bine lipit de geam.la mine nu e vb de bani,imi doresc sa reusesc sa fac de unul singur.singura solutie disponibila ar fi sa-i schimb nuantele

0747180488

18

Re: proiect acvariu ciclide

update,imagine noua decor.si am si o mica intrebare desi ma repet ce fel de lumina imi recomandati pentru acest acvariu?imi puteti da ceva informatii despre sistemul de iluminat MOONLIGHT?

0747180488

19

Re: proiect acvariu ciclide

asa arata acvariul finalizat si pus la ciclat.lipsesc doar pietrele,pe carfe inca nu le-am gasit dupa placul meu.astept ceva pareri si comentarii!!!

0747180488

20

Re: proiect acvariu ciclide

Capacul arata foarte bine, decorul .... merge. Dar, o mare problema o sa ai cu dimensiunile acvariului pentru 5 familii de ciclide. E mult prea scurta lungimea.