1

Subiect: salut

Salut nou pe acest forum dar mai vechi in ale acvaristicii, acvariul meu de acum este cel din imagine, 180 L, contine 10 neoni negri, 10 neoni rosii, 10 rasbore si creveti RCS. toate bune si ape limpezi

2

Re: salut

abeboy A scris:

Salut nou pe acest forum dar mai vechi in ale acvaristicii, acvariul meu de acum este cel din imagine, 180 L, contine 10 neoni negri, 10 neoni rosii, 10 rasbore si creveti RCS. toate bune si ape limpezi

Bine ai venit! Daca ai urmarit obtinerea unui aspect "jungla", ti-a reusit, daca-ti si place si vrei sa-l pastrezi asa, nu are nimeni ce sa-ti reproseze. Dupa parerea mea insa, este un pic cam dezodornat si nu este suficient spatiu in partea din fata. Echinodorusul este sufocat de celelalte plante si din cauza asta nu este pus in valoare. Culoarea si cresterea prea mult pe verticala a Acicularisului din partea dreapta indica ceva probleme pentru aceasta planta. Combinatia celor doua tipuri de substrat nu este tocmai fericita si granulatia pietrisului mi se pare cam mare. In rest, asteptam mai multe detalii despre dotarea acvariului si, cu permisiunea ta, vom comenta in consecinta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: salut

ios curios, cum il sifonezi ???

Re: salut

Incearca te rog si fai ceva, este pacat de frumusetea plantelor sa nu fie pusa in evidenta de un aranjament cat de cat mai ingrijit.
Acuma totusi gusturile omului nu se discuta, dar se poate si mai bine. :sok

Re: salut

A ... si sa nu uit " :hug  :sok Bun venit! :sok  :hug "
Iti doresc numai bine si ape limpezi!

6

Re: salut

cam dezordonat. lol parca sunt eu la inceputuri.

bun venit si bafta in continuare!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: salut

ok sa incerc sa raspund sau mai bine spus sa lamuresc, da este o jungla deocamdata, cam asta am vrut. restul partea cu pietrisul si manado-ul sunt asa pentru ca acvariul a fost initial, ani buni unul cu plante putine si carasi. manado-ul este de test inainte de reamenajare ( mai dificil de realizat ). da in dreapta este un eleocaris acicularis deabia cumparat ( pot-ul era crscut pe inaltime ) se acomodeaza.
nu il sifonez e ok asa se inlocuieste cantitate de apa
comentariile sunt binevenite si luate ca atare  smile de retinut ca nu urmaresc ordine, jungla e cuvantul potrivit

8

Re: salut

abeboy A scris:

ok sa incerc sa raspund sau mai bine spus sa lamuresc, da este o jungla deocamdata, cam asta am vrut. restul partea cu pietrisul si manado-ul sunt asa pentru ca acvariul a fost initial, ani buni unul cu plante putine si carasi. manado-ul este de test inainte de reamenajare ( mai dificil de realizat ). da in dreapta este un eleocaris acicularis deabia cumparat ( pot-ul era crscut pe inaltime ) se acomodeaza.
nu il sifonez e ok asa se inlocuieste cantitate de apa
comentariile sunt binevenite si luate ca atare  smile de retinut ca nu urmaresc ordine, jungla e cuvantul potrivit

Conteaza pe noi, am retinut totul! In schimb nu am inteles "nu il sifonez e ok asa se inlocuieste cantitate de apa". Se poate un pic mai explicit? smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: salut

Pai nu sifonez substratul, crevetii si melcii fac treaba buna cu surplusurile, mai sunt si bacteriile ..., plus ca prin sifonare consider ca scot din pietris fosfati, nitriti ... in masa apei. inlocuiesc cantitate de apa periodic cam asta este

10

Re: salut

nu crezi ca ar arata mai frumos sa ai plante grupate in tufe de citeva fire si bine delimitate intre ele?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

11

Re: salut

poate ca ar fi mai frumos, dar ar fi ordine si asta nu e bine, incerc sa intervin cat mai putin ( nici nu am timp ), las jungla sa evolueze de la sine. mai simplu, nu are legatura cu acvariul dar sa se inteleaga ce urmaresc, imi place sa vad ce a creat natura nu aranjamente de spatii verzi. nu ca aranjamentele nu arata frumos dar se vede interventia OMULUI.

la inceput a fost ordine, cu trecerea timpului acvariul a evoluat ( aproape ) cum a vrut el smile

12

Re: salut

nu compara natura cu ceva totusi, artificial si fortat, cum este un peisaj acvaristic. noi creem totul fortat pentru ca in natura, apa nu are niciodata 60 ppm co2, dau un exemplu, ca sa creasca plantele. ca sa ma explic o sa iti dau si un exemplu:
citeam zilele trecute pe un forum american un experiment facut de un tip tom barr, care zicea asa: 4 acvarii cu iluminare si filtrare diferite in care nu exista pic de fertilizare, doar schimb de 150% pe zi de apa. rezultatul a fost ca plantele au crescut mult mai incet, chiar de 4 ori mai incet, dar foarte sanatos.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: salut

salut, si bine ai venit, eu iti respect decizia de a nu intervenii dar daca chiar nu o faci deloc la un moment dat pestii tai nu vor mai avea loc de miscare in acvariu. e frumoasa jungla ta, dar cred ca tot ar trebui ingrijita putin. In rest numai de bine si pesti sanatosi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: salut

bun venit!
putin cam dezordonat si salbatic dar cred ca e ok.

15

Re: salut

Bine ai venit si mult succes   :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

16 Editat de bondo (2010-12-04 19:44)

Re: salut

Bine ai venit!
In sfarsit ceva pe gustul meu smile
Imi place mult ca il lasi cat mai natural.
Felicitari!!!

17

Re: salut

Bine ai venit printre noi!  :sok Sunt multe stiluri îmbrățișate de acvaristica, acum fiecare cu gustul sau. Stilul adoptat de tine este la limita aquascaping-ului cu Jungle Green.

18

Re: salut

multumesc de aprecieri, sa incerc sa raspund pe cat posibil la ce ati postat de la ultima mea interventie.
Da intervin sunt de acord ca pesti mei desi sunt mici au sanse sa ramana intepeniti, dar interventia este minima si pe cat posibil sa nu se vada.

Nu este articial nimic in acvariul meu sau fortat, ceea ce se adauga in acvariu,este tocmai pentru a aduce apa de la robinet ( filtrata si cu toate cele in ea smile ) la ceea ce exista in natura sau ce ar trebui sa fie. din exemplul tau inteleg acelasi lucru, nu adaugi ce este deficit in apa schimbi apa des in compensatie.
Asa este, acvariul este un peisaj din care nu vreau sa se vada ordine ( in natura exista echilibru, ordinea ... ) imaginea sa fie cat mai naturala.

una peste alta ma bucur de interesul vostru si respect parerile ( pana incepeti sa mi le impune-ti smile )