1

Subiect: Aquael MiniKani 120

Salut. Am vazut acest filtru  http://www.nevertebrate.ro/Filtrare-Filtre-externe/c31_32/p1515/Filtru-Aquael-MiniKani/product_info.html?osCsid=d9d39712364d8731554bdf0187265470  si, din specificatii, mi se pare ca ar fi bun, mai ales ca pret. Mai sunt si mediile de filtrare cu care vine echipat. Momentan am un filtru intern si vreau sa iau unul extern, dar,desi am tot cautat pe net nu m-am putut decide. Intrebarile mele sunt: are cineva, e bun, face fata la un acvariu de aprox 110 l (128 brut), e silentios? Oare e in regula cu pompa aceea scufundata in acvariu?
Mersi pentru orice informatie. O zi buna.

Re: Aquael MiniKani 120

ma indoiesc sa-ti faca fata la 120 de litrii...avand pompa de 350l/h...sincer , eu am avut un filtru intern de 400l/h si nu prea facea fata...a trebuit sa-mi iau un e900 jbl...cu 4 randuri de filtru puse ma pune pe ganduri 350l/h sa faca fata unui acvariu bine plantat si ceva pestisori in el...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

3

Re: Aquael MiniKani 120

Capacitatea de filtrare recomandata (sau minima) este de cca. 5 ori mai mare decât netul de apa al acvariului, deci la 120l ai tai iți cam trebuie un filtru ce poată sa filtreze cam 600l/h

4

Re: Aquael MiniKani 120

M-am uitat si eu la filmulet, nu stiu ce sa zic. Personal mi se pare cam la limita si mai e un aspect, de ce in prima faza a reclamei este intrebuintat intr-un terariu amenajat in acel acvariu de 120l. Nu stiu ce sa zic, reclamele nu prea sunt elocvente intotdeauna, de obicei calitatea vorbeste de la sine. Din cate stiu eu volumul de apa recirculat ar trebui sa fie de minim 3 ori mai mare decat cel din acvariu, dar aici mai intervin si alti factori intr-un acvariu bine plantat si populat.
Sigur vor mai fi si alte comentarii....sper sa te decizi dupa ce cantaresti bine toate aspectele.
Multa bafta !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Aquael MiniKani 120

Adevarul este ca pana ieri-alaltaieri eram aproape hotarat la un JBL e 700 (e900 cred ca e prea puternic, ma tem sa nu-mi scoata plantele ca am substrat Manado si m-am chinuit ceva pana sa le fac sa stea  smile ). Diferenta de pret fiind destul de mare ar trebui sa mai astept o luna ca sa adun restul, nu asta m-a "descurajat" ci faptul ca am citit pe alte forumuri ca multi colegi se plangeau de problemele avute cu acest filtru, in special cu e700. Probleme gen zgomot mare,rotor defect,necalibrat,demagnetizat sau ceva de genul (foarte multe cazuri),unele nu se mai amorseaza daca se intrerupe curentul etc, plus ca are doar acele bile ceramice si o gramada de bureti care, inlocuiti cu alte medii de filtrare, genereaza un cost suplimentar. Bineinteles ca cei multumiti de acest filtru sunt in numar la fel de mare, sau poate mai mare, dar......m-a pus pe ganduri.
De grabit nu ma grabesc, mai caut, mai astept sfaturi. Tot ce vreau e sa gasesc unul care sa-si indeplineasca misiunea, sa nu fie foarte scump, sa fie silentios si sa nu curga (de aceea nici nu iau in calcul Tetratec,prea multe plangeri).
Probabil sunt si sarac si cu pretentii  smile .

Re: Aquael MiniKani 120

120 de ;itrii am si eu si nu-ti scoate plantele in nici un caz!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

7

Re: Aquael MiniKani 120

Poți alege și un filtru intern la fel de bun ca randament cu cel extern. :sok
Avantaje: Mai ieftin, silențios.....și sigur nu va curge  wink

8 Editat de Andi66 (2010-10-19 23:39)

Re: Aquael MiniKani 120

Daca ai dubii vis-a-vis de filtrele externe si te decizi sa-ti iei unul intern, asa cum a spus si Paul, merita de luat in seama si Aquael Internal UNI+UV avand o gama de la 500, 750 si 1000. Uite aici:

http://i1011.photobucket.com/albums/af233/gheorghiu_andi/uni1000.jpg

http://www.tropheus.ro/shop/filtre-inte … v-500.html

Caracteristici:
•filtru intern ce contine in camera rotorului diode cu UV
•debit reglabil
•pentru acvarii intre 100-200 litri
•debit 500 l/h
•2 compartimente de filtrare cu burete

http://www.tropheus.ro/shop/filtre-inte … v-750.html

Caracteristici:
•filtru intern ce contine in camera rotorului diode cu UV
•debit reglabil
•pentru acvarii intre 200-300 litri
•debit 750 l/h
•2 compartimente de filtrare cu burete

http://www.tropheus.ro/shop/filtre-inte … -1000.html

Caracteristici:
•filtru intern ce contine in camera rotorului diode cu UV
•debit reglabil
•pentru acvarii intre 250-300 litri
•debit 1000 l/h
•2 compartimente de filtrare cu burete

Bafta in alegere !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Aquael MiniKani 120

Mersi mult de sfaturi. Optez pentru unul extern, doar ca inca nu stiu care. Momentan am un Tetratec in600, dar nu sunt multumit de el. Se colmateaza repede, dupa cateva zile ii scade debitul foarte mult, il curat la fiecare schimb de apa si e dezastru inauntru (in primul compartiment unde sunt buretii). Volumul mediilor filtrante mi se pare mult prea mic fata de unul extern.
Inca odata, mersi. Mai studiez.

10 Editat de Avatar (2010-12-04 05:21)

Re: Aquael MiniKani 120

Salut !

Ceva noutati in privinta acestui filtru mini kani 120 ? M-ar tenta si pe mine, asta in conditiile in care indeplineste tot ce s-a amintit mai sus de maxell.

11 Editat de cheloo (2010-12-04 06:03)

Re: Aquael MiniKani 120

Am un prieten care are un minikani 80 la un nano de 25L net si pot sa spun ca merge perfect. Il tine destul de mult redus ca volum sa nu ii faca furtuna in bazin.
Pompa aia nu trebuie sa fie submersa .. .se poate oriunde pe furtun (in bazin / lipita de bazin afara / in dulap sub acvariu) .. sincer nu conteaza. Este foarte silentioasa si ca debit chiar arata ca ar scoate cat scrie producatorul.

Ca medii de filtrare nu sta rau deloc. Sunt destul de mari si chiar pot spune ca are in total mai multe medii defiltrare (cantitativ) decat un EX600 care cica ar fi de 600L/h deci multi l-ar cumpara chiar si pentru un bazin de 120L. Tineti minte ca vb. aici de minikani 80 .. cel 120 este ceva mai mare dar nu este cu mult.

Prietenul meu are filtrul montat la acvariul acela de 1 an! si tot de atunci nu l-a desfacut niciodata si inca merge perfect iar debitul nu a scazut foarte mult. Are in bazin cred ca undeva la 50-60 de red cherry deci daca ar fi probleme cu filtrarea biologica din cauza colmatarii ar fi observat. As vrea sa vad un e700 sau un ex600/700 dupa un an .. sa vedem comparativ ce debite au.

Conexiunea furtunelor la canistra este chiar interesanta. Cu o simpla rasucire desfaci canistra de la furtune si o poti lua foarte comod sa o cureti. Pina acum nu i-a curs niciodata si sincer la o prima vedere eu unu nu am reusit sa vad nici un lucru care ar putea ceda cu usurinta la el.
Adica de exemplu la tetra nu prea ma incanta cum sunt robinetii par fragili si parca ti-e si frica sa strangi tare conexiunile pe canistra.
La JBL iar parca nu e chiar ok partea aia cu prefiltrarea (bureteii mici de pe laterale) daca ai ceva incarcatura organica mare tind sa se colmateze foarte repede si ajungi sa pui un e900 la un acvariu de 100L ca sa faca fata in timp.

Eu unu as compara calitativ filtrele minikani cu filtrele jebo care desi aparent sunt niste chinezarii destul de multi oameni le apreciaza pentru ca sunt durabile iar la componente se cam potrivesc cu alte firme (exemplu rotoare JBL).

In ceea ce priveste volumul de apa circulat eu unu am sa imi inlocuiesc EX700-le meu cu un minikani120 cat mai curand deoarece din punctul meu de vedere este mult peste EX-uri cand vine vorba de folosinta pe timp indelungat (si nu ma refer aici la faptul ca POATE canistrele tetra curg).

12

Re: Aquael MiniKani 120

Va supun analizei 2 situatii de filtrare. Pe care o considerati "mai buna" pentru un acvariu?
- un filtru intern cu debitul de 3X din volumul acvariului si cu un volum al masei filtrante de 5X5X15 cm
- un filtru cu debitul de 1X din volumul acvariului si cu un volum al masei filtrante de 10X10X20 cm

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13 Editat de Paul Hencz (2010-12-04 12:43)

Re: Aquael MiniKani 120

Salut Maxell, imi pare bine sa vad inca un clujean pe aici. Despre filtru nu pot sa-ti dau sfaturi dar ma documentez si eu in acest sens pentru ca ma tenteaza acest filtru.  Daca cumva l-ai luat deja spune-mi si mie cum este.Toate cele bune.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

14

Re: Aquael MiniKani 120

A. Normal A scris:

Va supun analizei 2 situatii de filtrare. Pe care o considerati "mai buna" pentru un acvariu?
- un filtru intern cu debitul de 3X din volumul acvariului si cu un volum al masei filtrante de 5X5X15 cm
- un filtru cu debitul de 1X din volumul acvariului si cu un volum al masei filtrante de 10X10X20 cm



Daca si al doilea filtru este unul intern, as merge pe prima varianta, debitul de 3x din volumul net si o masa filtranta 5x5x15 care nu sunt sigur ce inseamna. Mai multe compartimente sau unul singur dar cu dimensiunile astea ?

15 Editat de Avatar (2010-12-04 14:49)

Re: Aquael MiniKani 120

cheloo, bune argumente. Acum nu ramane decat sa ma conving singur si sa testez un mini kani 80...

16

Re: Aquael MiniKani 120

debitul de 3x din volumul net si o masa filtranta 5x5x15 care nu sunt sigur ce inseamna

Daca tot ai citat ce am scris, era bine sa fi citat tot wink am scris 5X5X15 cm (prescurtarea de la centimetrii ) si reprezinta asa cum pesupun ca vei intelege dupa precizari, volumul buretelui (masei filtrante) instalatiei de filtrare in discutie.

Am pus intrebarea pentru lamurirea unei situatii impamintenite in gindire si anume, fuga dupa debite vehiculate cit mai mari, fara sa se lua in consideratie/calcul si dimensiunea faptica a masei filtrante pe care pompa de apa, o deserveste.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

17 Editat de cheloo (2010-12-04 17:50)

Re: Aquael MiniKani 120

A.Normal depinde foarte mult de ce anume vrei sa faci cu acvariul respectiv la care folosesti una din optiunile alea de filtrare.

Eu unu as merge pe 3x volumul net chiar daca masa filtranta este de 5.3 ori mai mica decat cel care are doar 1x volumul acvariului.
De ce ? Simplu fara o circulare bunicica a apei in acvariu risti sa ai niste probleme mari la un moment dat.
Printre cele mai comune ar fi :
- nutrientii nu vor fi amestecati la fel in toata masa apei
- lipsa unui curent de apa va duce la scaderea suprafetei de contact cu aerul si vei ajunge la situatia in care apa de la suprafata este cat de cat oxigenata iar la fund vei avea lipsa de oxigen.
- din lipsa de curenti in apa vei da in alge gen Fuzz / Staghorn sau alte minunatii

Intr-adevar ai volum mic de filtrare mecanica si bio dar asta se poate rezolva daca ingrijesti acvariul cat de cat. Adica nu hranesti pestii prea mult / cureti acvariul periodic / schimburi de apa decente.

Bineinteles asta este parerea mea altii vor avea alte opinii tongue

18

Re: Aquael MiniKani 120

A. Normal A scris:

debitul de 3x din volumul net si o masa filtranta 5x5x15 care nu sunt sigur ce inseamna

Daca tot ai citat ce am scris, era bine sa fi citat tot wink am scris 5X5X15 cm (prescurtarea de la centimetrii ) si reprezinta asa cum pesupun ca vei intelege dupa precizari, volumul buretelui (masei filtrante) instalatiei de filtrare in discutie.


Imi cer scuze, nu stiam de la ce vine "cm", dar acum ca m-am lamurit tin sa-ti multumesc. Stii foarte bine la ce ma refeream, nu e nevoie sa faci pe desteptul si cu mine cum o faci cu altii de pe acest forum :noroc


P.S: vezi ca exista buton special pentru citat  :sok




@ cheloo tocmai am instalat un mini kani 80, pana acum nu pot spune decat ca este foarte silentios, de fapt nu se aude niciun fel de zgomot.  :sok

19

Re: Aquael MiniKani 120

:apl  :sok

20

Re: Aquael MiniKani 120

Paul Hencz A scris:

Salut Maxell, imi pare bine sa vad inca un clujean pe aici. Despre filtru nu pot sa-ti dau sfaturi dar ma documentez si eu in acest sens pentru ca ma tenteaza acest filtru.  Daca cumva l-ai luat deja spune-mi si mie cum este.Toate cele bune.

Salut. Scuze pentru intarzierea raspunsului, dar n-am mai urmarit acest topic. In urma sfaturilor primite de la colegi si pentru ca n-am gasit nici in alte parti pareri ale posesorilor acestui filtru mi-am luat gandul de la el.
Desi au trecut aproape doua luni inca nu am facut nici o achizitie, intr-o anumita masura din motive financiare, dar si pentru ca nu am reusit sa ma hotarasc. Avand in vedere ca e o achizitie pe termen lung, e mai greu sa ma hotarasc.

Acum am observat postul colegului Avatar. Poate este el amabil sa ne spuna mai multe.