1

Subiect: pesti speriati

salutare!!am o problema si sper sa ma ajutati in gasirea unui raspuns, am cautat pe internet si nu am gasit nimic.
problema sta in felul urmator: cam in decursul unei saptamani am observat de doua ori cum scalari mei, 3 la numar, se comporta ciudat. Se comporta ca si cum s-ar fi speriat de ceva si incep sa se agite foarte tare, se lovesc de tot ce gasesc in acvariu,se inghesuie in colt, daca ar putea cred ca sar ascunde si sub pietris. toata asta nu dureaza mai mult de 20 de secunde dupa care se grupeaza toti 3 intr-o parte a acvariului si stau acolo o mica perioada dupa care incep sa inoate linistiti. care sa fie problema oare??? si sa nu uit un detaliu care poate fi important. am avut 4 scalari 2 negri si 2 cu dungi, nu mai conteaza de care, ideea e ca erau 2 cu 2. am dat unul din cei negri si asa am ramas cu 3. dupa ce lam dat celalti 2 "albi" il cam fugaresc pe acesta negru, iar daca se ascunde se alearga intre ei cei"albi" dar se calmeaza f repede. sunt stresati pestii mei???
Avand in vedere comportamentul pestilor nu am stiut unde sa postez acest thread.daca nu este locul lui aici rog moderatorii sa il mute unde ii este locul si vor primi scuzele de rigoare.
astept parerile voastre si va multumesc mult!!

Re: pesti speriati

Detalii legat de acvariu, volum de apa, echipamente, filtrare, medii, debit, materiale filtrante folosite, rutina de intretinere a acvariului, ce plante ai, pesti, fertilizezi, daca da cu ce si cantitati. Ca nu prea avem cum sa ghicim din stele sa identificam din posibilele cauze.

3

Re: pesti speriati

am un acvariu de 130l,iluminat cu 3x18w osram865 si un 18w aqua glo. fertilizant nu folosesc dar am substrat de la jbl, iar ca plante detin urmatoarele...hydrocotile leucocephala, rotala rotundifolia, vallisneria, si inca 2 specii care nu le cunosc numele. ca si pesti detin 4scalati, aceia 3 de care vam povestit in varsta de peste un an jumate si unu micut cam de 2 - 3 luni, 4 cory si 2 ancitrusi.
ca si filtrate am un aquael turbo 650 caruia iam pus un burete bolborositor dublu decat era cel original si in containerul acestuiaam pus siporax.
alte detalii nu stiu ce as mai putea spune, temparatura apei este de 25 grade, iar apa o schimb cam 10-15% pe saptamana.

4

Re: pesti speriati

acuma iar au inceput sa se agite ca nebunii..de ce oare, le-am facut ieri schimb de apa si tot asa se comporta. daca pana akuma iam vazut asa de 2 ori intr-o saptamana, de ieri pana azi este a doua oara, sper sa nu inceapa din ce in ce mai des, cand se comporta asa se ascund pe unde apuca, dupa plante, intre buretele filtrului si sticla acvariului... ce sa aiba oare???

Re: pesti speriati

Daca ai o pereche, cuplul devine agresiv fata de ceilalti pesti.
Cuplul isi alege un colt unde sa-si depuna ouale si nu lasa alti pesti sa se apropie.
Este posibil sa se intample si la tine treaba asta. In concluzie este posibil ca cei doi care il ataca pe cel negru sa fie cuplu (se pregatesc sa depuna) si sa-l vada ca pe o amenintare pe cel negru.

6

Re: pesti speriati

dar problema este ca toti 3 se agita foarte tare, intradevar cel negru mai accentuat, dar dupa ce termina "criza" se aduna toti 3 intrun colt si stau acolo zeci  de minute

7

Re: pesti speriati

Uneori se pot speria daca in aproperea acvariului ai un bec s-au un spot si la aprinderea acestuia bate lumina pe acvariu

8

Re: pesti speriati

Sau, se afla cumva in preajma unui loc foarte circulat, gen hol...?

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: pesti speriati

pesti sunt la mine in camera, in lateral de birou unde am calculatorul, sa fie oare de la muzica....asc cam tare si de aia

10

Re: pesti speriati

nu are legatura cu muzica

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C-f9yABzfqE&feature=related[/youtube]

desi poate ar fi mai bine sa asculti mai incet.. macar pt vecini.