1 Editat de guppymaster (2010-12-16 22:18)

Subiect: apa tulbure

Am si eu o mica intrebare:
Dece am apa tulbure? Am un filtru intern Resun Magi 380
Schimb de apa 1 pe saptamana
Saptamana aceasta am schimbat 50% din apa deoarece am facut un tratament pt alge cu apa oxigenata dar fara rezultat. Filtrul il clatesc in apa scoasa din acvariu
Mancare la pesti le dau de 2x pe zi Tetra Discus(nu am discusi dar cu aceasta mancare pestii se dezvolta foarte repede si zic eu ca le place)
Dar cu toate acestea apa este plina de impuritati...
Poate fi de la alge? Dar si cand nu aveam alge apa era lafel de tulbure..

2

Re: apa tulbure

cred ca ai nevoie de filtru mai bun.. sau cel putin buretele de la filtru mult mai fin.

never say never

Re: apa tulbure

Arata-ne o poza ca sa putem vedea și noi.Daca apa este în ceata în acvariul tău înseamna ca ți sa de-ciclat acvariul.Daca este tulbure după cum spune și colegul este posibilitatea sa nu facă fata filtrul.

4 Editat de guppymaster (2010-12-16 23:05)

Re: apa tulbure

Nu este chiar ca o ceata dar sunt vizibile unele impuritati sunt nemultumit doar ca apa nu este "cristal" asa cum imi imaginam ca trebuie sa fie
Filtrul zic eu ca este bun.Il am de 3 saptamani.am vazut si unele frunze atrase si bagate in filtru (380L/h la 50L de apa) este posibil ca buretele sa fie prea mic..dar nu este nici o posibilitate sa il schimb(am scos carbunele activ )
Nu cred ca se va observa in poze dar o sa incerc. voi pune poze maine  Daca s-a deciclat acvariul cu toate ca nu are motive..nu stiu ce sa zic neutral

5

Re: apa tulbure

Acvariul tău are 60l, filtrul folosit de tine este recomandat ptr. acvarii de pana la 80l cu o filtrare de 380 l/ora. Teoretic ar merge...practic iți trebuie ceva mai puternic sau trebuie curățat mai des. Resun ca filtru se colmatează destul de repede având și o cantitate mica de material filtrant.

Re: apa tulbure

acvariul este de 60L dar are 53 cu apa(70*25*30) si da cred si eu ca este din cauza filtrului...este un burete foarte mic ..am facut cateva poze nu se vad impuritatile..Nu cred ca am vreo solutie..de montat inca un filtru ar fi cel borborositor dar nu voi mai putea sa bag co2 deci nu e bine.. :fmad

Re: apa tulbure

Am lasat o zi pestii fara mancare...maine o sa spal filtrul si fac un schimb de 25% din apa..sper sa se mai limpezeasca

Re: apa tulbure

Din punctul meu de vedere ți sa de-ciclat acvariul asa am pățit și eu după un anumit timp de la startare.trebuie doar sa ai răbdare și tutun  :smoke .Gindestete ca asa am stat și eu cu el timp de o săptămâna.Eram distrus pentru ca vedeam în fiecare zi ca nu se limpezește.Va trebui sa ai multa răbdare.Multa bafta și succes  :sok

Re: apa tulbure

pai am obstervat ca apa este tulbure dupa cateva zile de cand am pus pestii..
bine ca am bagat si mana in acvariu (mai iesea cate o planta)
Mai am o intrebare..in locul recipientului cu carbune activ pe care l-am scos as putea pune o bucata de iltru de hota?(vata de perlon nu am gasit nicaieri) si e un recipient foarte mic..

Re: apa tulbure

Da se poate pune.Dar ți se va colmata mai repede filtrul.Mai poți folosi Tetra Bactozym.Eu am folosit la mine în acvariu asa ceva pentru ciclare.

Re: apa tulbure

OK multumesc de TetraBactozym am auzit dar nu am gazit la petshop..sa incerc cu TetraCrystalWater?

Re: apa tulbure

Nu am folosit și nu știu ce sa zic.Mai încearcă sa vorbești și cu alte persoane de pe acest forum.Multa bafta  :sok

13

Re: apa tulbure

Parerea mea e sa nu pui asemenea substante in apa. Si daca au vre`un efect, este de scurta durata. Trebuie sa inlaturi cauza, atfel degeaba, mai si cheltui bani aiurea.

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: apa tulbure

crystal este egal cu 0. si eu banuiesc ca este deciclat, alt motiv pentru apa tulbure nu vad

bactozym este pentru reciclarea acvariului, pe ala da il poti incerca.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15 Editat de guppymaster (2010-12-18 22:45)

Re: apa tulbure

Teste nu am...Nici nu am de gand sa cumpar si nici deunde..
Deciclare:hmm...nu ar avea nici un motiv..dar nu garantez.Doar cat am scos filtrul si l-am clatit in apa scoasa din acvariu. Dupa ce pun apa(direct de la robinet) pun cateva picaturi de Tetra Aquasafe.Motivul poate fi aparitia algelor?Dar o sa pun ceva vata de la filtrul de hota si sa vedem...Motivul poate fi buretele de la filtru care este mic si cu porii destul de mari
Data viitoare cand mai schimb apa o voi lasa la declorinat 24h

Re: apa tulbure

Dar daca il las asa? Nu se recicleaza de unul singur fara nici un tratament?

Re: apa tulbure

Părerea mea este sa ți apa la declorinat doua,trei zile după care sa faci un schimb de apa.Daca ai posibilitate sa  iei Tetra Bactozym folosestel.Tiam spus trebuie sa ai răbdare se vor rezolva problemele.Nu de la alge ai probleme,când faci schimbul de apa curata foarte bine substratul acvariului.Parerea mea personala ar fi sa ne arați niște poze ca sa te putem ajuta.

Re: apa tulbure

am spus si mai sus ..impuritatile sunt mici..si nu se pot observa cu telefonul mobil(nu am aparat:D din pacate)
Substratul il sifonez cat pot de bine..folosesc  un aspirator de substrat chinezesc si isi face treaba destul de bine..
Zilele astea poate reusesc sa ajung la petshop in Carrefour si sper sa gasesc TetraBactozym

Re: apa tulbure

^:)^  ^:)^  ^:)^ Acest post chiar mi-a scapat...Mersi mult :sok  :sok  :sok

20 Editat de guppymaster (2010-12-24 12:36)

Re: apa tulbure

Dupa ce am schimbat 10L de apa lasata 3 zile la declorinat si am mai adaugat un burete la filtru, am bagat o capsula de tetrabactozymin filtru si o doza de algol in apa
Acum apa nu e doar tulbure..E si albicioasa, azi dimineata am observat..si am inteles ca, daca apa e albicioasa atunci acvariul e deciclat..ce sa cred? ce sa fac? mai fac un schimb de apa?Adaug si poze facute chiar acum :fcry  :fcry  :fcry
Stiu ca nu e cea mai favorabila zi de stat pe forum dar va rog..macar un sfat :pls  :pls