1 Editat de ng3rsh (2010-12-19 22:57)

Subiect: Nevertebrate:D

Va salut cu respect smile

Am de gand sa imi mai fac un nou acvariu pentru creveti si pesti mai deosebiti care merg impreuna cu crevetii....
Un acvariu 50/40/40 zic eu... cu pietris negru si ceva radacini pentru decor..
Intrebarea mea e ce plante sa folosesc... mai speciale pt un acv ca asta... sa pun pe radacinile alea..ceva Microsorum sau da-timi niste sugetii... si m-ar interesa si niste creveri.. dar inafara de red cherry si tigre ca deja am big_smile altceva...ma gandeam la 15-20 de Boraras brigittae pesti din imagine , 3 Otocinclus si ceva melci.. de substrat si Tylomelania sp poate si Neritina Zebra ,  Melci Spiral Horn , si ma gandeam la 1 Sturisoma Foerschi daca ar merge.....
Buturuga va fi cea din imagine.. joi trebuie sa ajunga la mine...

..................................

2

Re: Nevertebrate:D

Suna promitator.
Ca plante depinde cat de mult vrei sa investesti, daca va fi un low tech poti merge pe anubiasi si microsorium in toate variantele lui, bolbitis si ceva willow moss.

3

Re: Nevertebrate:D

Nu e vb de investitie..ca pana la urma.. bag in el...poate nu din prima dar asa pe parcurs....eu zic ca nu e o avere niste plante... mai scump sa fie cu creveti si nu prea gasesc...asta e prob..si la plante va inteb pentru ca nu stiu ce sa bag in el.... adik nu vreau sa mai bag orice asa in el ca sa fie.. vreau sa iasa frumos... de exp  Microsorum si anubias au o culoare inchisa asa altela mai deschisa.. ma gandeam sa fie toate cam la fel.. si ceva care nu creste peste masura....ceva des si frumos sau ma gandeam la ceva gazon pe langa buturuga dar.. e cu dus si intors.. nu stiu daca va bate bine lumina.. pe labga buturuga asa...deasta va interb.. si cu lumina.. o sa imi fac un capac.. ce lumina sa pun la un acvariu ca cel mentionat de mine mai sus???

..................................

4 Editat de ng3rsh (2010-12-20 12:52)

Re: Nevertebrate:D

Am sa pun niste poze cand imi vine acvariu..
Si inca ceva fundalul .. ce culoare sa fie eu ma gandeam tot la negru.. nuc red ca da mai bine altceva..

..................................

5 Editat de ng3rsh (2010-12-20 13:00)

Re: Nevertebrate:D

Uite aici  ,sebacka,
Sunt cam asa... decat ca sunt mai transparenti...si mai micuti putin sunt mai pui....si am un tabel... in care imi arata ca sunt compatibili  tigre cu red cherry uite si tabelul.

..................................

6

Re: Nevertebrate:D

unde gasesc si eu fissidens fontanus ??

..................................

Re: Nevertebrate:D

ng3rsh A scris:

Va salut cu respect smile

Am de gand sa imi mai fac un nou acvariu pentru creveti si pesti mai deosebiti care merg impreuna cu crevetii....
Un acvariu 50/40/40 zic eu... cu pietris negru si ceva radacini pentru decor..
Intrebarea mea e ce plante sa folosesc... mai speciale pt un acv ca asta... sa pun pe radacinile alea..ceva Microsorum sau da-timi niste sugetii... si m-ar interesa si niste creveri.. dar inafara de red cherry si tigre ca deja am big_smile altceva...ma gandeam la 15-20 de Boraras brigittae pesti din imagine , 3 Otocinclus si ceva melci.. de substrat si Tylomelania sp poate si Neritina Zebra ,  Melci Spiral Horn , si ma gandeam la 1 Sturisoma Foerschi daca ar merge.....
Buturuga va fi cea din imagine.. joi trebuie sa ajunga la mine...

  Oare Otocinclus sunt compatibili cu red cherry?

Nimeni nu e nascut invatat !

8

Re: Nevertebrate:D

pana la urma ti.ai gasit creveti?un astfel de acvariu vreau sa.mi fac si eu.doar putin mai mare.dar crevetii tiger sunt usor de crescut,inmultit?

ignoranta doare cel mai tare:)