1

Subiect: Ajutor, caras bolnav!

Cum pot trata un caras care are abdomenul umflat, firicele de sange pe coada si zolzii departati? Mentionez ca pentru ochii exoftalmici si pentru abdomenul umflat l-am tratat cu baktopur direct, dar si-a revenit doar partial. Inca mai este putin umflat, iar excrementele sunt subtiri , filamentoase si albe, cateodata putin inchise spre maro (foarte diferite de cele normale) . Este vioi si mananca, se comporta la fel ca inainte cand era sanator dar simptomele astea m-au speriat . Am nevoie de ajutor cat mai repede posibil. Multumesc.

2 Editat de KillerWhale (2010-12-21 03:07)

Re: Ajutor, caras bolnav!

Carasii se umfla deseori de la mancare, eu am mers pe mancare granulata si se umflau, apoi pe perle de la JBL si tot se umflau, la fulgi e ok. Se bombau de stateau cu burtile in sus.

Incearca sa nu ii mai dai de mancare...

3

Re: Ajutor, caras bolnav!

Nu i-am mai dat de vreo 4 zile ca am facut tratamentul cu baktopur. Si da, ii hranesc cu fulgi dar acum voi incerca sa le dau mazare. Cel mai mult ma sperie solzii departati si firicelele de sange.

4

Re: Ajutor, caras bolnav!

firicelele de sange arata in general o calitate proasta a apei. mazarea ai grija sa nu devina hrana obisnuita a lor, ii poti omori. doar o data pe saptamana.
Boala ar fi hidropizie. dar ar putea sa fie si flagelate intestinale.

nu ii mai hrani cu fulgi, cea mai recomandata medota de hranire a carasilor este prin pelete care se scufunda. fulgii au mult aer in ei pe care carasii il inghit, astfel se umfla si ajung la probleme cu vezica inotatoare

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: Ajutor, caras bolnav!

Cu pot imbunatati apa, cu albastru de metilen? si cam ce tip de mancare, ceva de la sera tetra? Hidropizie nu cred ca este pentru ca s-a desumflat acum si daca era ar fi murit de mult.

6

Re: Ajutor, caras bolnav!

allexya A scris:

firicelele de sange arata in general o calitate proasta a apei. mazarea ai grija sa nu devina hrana obisnuita a lor, ii poti omori. doar o data pe saptamana.
Boala ar fi hidropizie. dar ar putea sa fie si flagelate intestinale.

nu ii mai hrani cu fulgi, cea mai recomandata medota de hranire a carasilor este prin pelete care se scufunda. fulgii au mult aer in ei pe care carasii il inghit, astfel se umfla si ajung la probleme cu vezica inotatoare

Cu pot imbunatati apa, cu albastru de metilen? si cam ce tip de mancare, ceva de la sera tetra? Hidropizie nu cred ca este pentru ca s-a desumflat acum si daca era ar fi murit de mult.

7

Re: Ajutor, caras bolnav!

apa se imbunatateste prin schimburi de apa. albastrul de metilen este un dezinfectant usor.
fa schimburi mai dese si mici de apa
mancare Lucia recomanda de la Hikari niste pelete care se scufunda, scrie pe ele "sinking".
iti dau un link care ce mi s-a recomandat si mie
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/67530/#p67530

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: Ajutor, caras bolnav!

allexya A scris:

apa se imbunatateste prin schimburi de apa. albastrul de metilen este un dezinfectant usor.
fa schimburi mai dese si mici de apa
mancare Lucia recomanda de la Hikari niste pelete care se scufunda, scrie pe ele "sinking".
iti dau un link care ce mi s-a recomandat si mie
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/67530/#p67530


Multumesc mult! Inca o precizare, in acvariu mai sunt 2 sanitari Corydoras. Daca incep sa ii dau carasului aceste pelete, pe sanitari nu-i afecteaza? Adica pot manca acelasi lucru? Tin sa mentionez ca nu prea fac curat si inainte mancau din mancarea de la tetramin pe care le-o dadeam. Si imi poti spune la ce este utila adaugarea de sare neiodata in acvariu?

9

Re: Ajutor, caras bolnav!

sarea nu o poti adauga daca ai corydoras, sanitarii sunt foarte sensibili la sare si ii poti omori.
pe cory ii poti hrani separat, iei fulgi ii tii in apa pana se inmoaie sa ajunga direct pe fund, sau le poti da mancare mai fina, tot asa inumiata sa ajunga pe fund, fina cat sa poata manca si ei

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: Ajutor, caras bolnav!

Offfff si aici este deschis un topic pe aceasta tema...
Acum, am gasit piesele din puzzle...

Pestisorul este umflat, tocmai fiindca nu faci curat!
Cati litri are acvariul?

Adica, apa trebuie schimbata partial saptamanal.
Odata cu schimbul de apa, se sifoneaza/aspira tot ce este pe fundul acvariului:excremente, resturi de hrana, depuneri, etc.

Acei coridoras, evident ca mananca hrana pentru carasei!
Este chiar ultra recomandata hrana care se scufunda.

Sunt in comert pastile speciale pentru pestii de fund. Le manaca si caraselul daca le rupi in bucatele cat sa-i intre si lui in gurita.

Chiar de la Hikari, au aparut Algae Wafers (pachetel verde) si Sinking Wafers (pachetel portocaliu).
Sunt exceptionale pentru Cory, iar caraselului ii va face bine sa pape si el din cand in cand, o bombonica.

Asa.... dupa tratamentul cu Baktopur Direct pestisorul trebuie sa-si revina.
Este obligatia ta sa schimbi apa saptamanal!
Imagineaza-ti un om bolnav lasat in mizerie, hranit prost si tinut intr-o cocina.
Crezi ca se va face bine?

Internetul este la indemana tuturor.
Macar minimum de informatii despre ingrijirea unui acvariu tot gasesti acolo.
Nu poti tine un acvariu si vietuitoare acvatice fara apa proaspata!

Iar ca detinator de acvariu, este obligatia ta sa te informezi si sa te stradui sa le oferi acelor fiinte minimum de atentie si ingrijire.

Sper sa nu te superi, dar este foarte important sa intelegi ca trebuie sa depui un anumit efort ca lor sa le fie bine, si tu sa ai satisfactia de a detine niste pesti/acvariu sanatos/i.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Ajutor, caras bolnav!

Lucia A scris:

Offfff si aici este deschis un topic pe aceasta tema...
Acum, am gasit piesele din puzzle...

Pestisorul este umflat, tocmai fiindca nu faci curat!
Cati litri are acvariul?

Adica, apa trebuie schimbata partial saptamanal.
Odata cu schimbul de apa, se sifoneaza/aspira tot ce este pe fundul acvariului:excremente, resturi de hrana, depuneri, etc.

Acei coridoras, evident ca mananca hrana pentru carasei!
Este chiar ultra recomandata hrana care se scufunda.

Sunt in comert pastile speciale pentru pestii de fund. Le manaca si caraselul daca le rupi in bucatele cat sa-i intre si lui in gurita.

Chiar de la Hikari, au aparut Algae Wafers (pachetel verde) si Sinking Wafers (pachetel portocaliu).
Sunt exceptionale pentru Cory, iar caraselului ii va face bine sa pape si el din cand in cand, o bombonica.

Asa.... dupa tratamentul cu Baktopur Direct pestisorul trebuie sa-si revina.
Este obligatia ta sa schimbi apa saptamanal!
Imagineaza-ti un om bolnav lasat in mizerie, hranit prost si tinut intr-o cocina.
Crezi ca se va face bine?

Internetul este la indemana tuturor.
Macar minimum de informatii despre ingrijirea unui acvariu tot gasesti acolo.
Nu poti tine un acvariu si vietuitoare acvatice fara apa proaspata!

Iar ca detinator de acvariu, este obligatia ta sa te informezi si sa te stradui sa le oferi acelor fiinte minimum de atentie si ingrijire.

Sper sa nu te superi, dar este foarte important sa intelegi ca trebuie sa depui un anumit efort ca lor sa le fie bine, si tu sa ai satisfactia de a detine niste pesti/acvariu sanatos/i.

Sa nu ma intelegi gresit chiar am citit si carti si subiecte de pe forumuri aproape in fiecare zi si stiu cum sta treaba. Dar nu mi se parea corecta ideea de a nu schimba apa total macar la 3 saptamani ci doar saptamanal 50 % sau mai stiu eu cat. Si da imi asum vina ca nu schimbam apa mai des; iar despre simptomele pe care le avea nu gaseam niciun corespondent ca boala, un veterinar si inca o alta persoana imi spusesera ca sigur moare si ca nu exista niciun remediu. M-am incapatanat si stiam totusi ca nu este asa. Baktopur abia am gasit si totsi locuiesc in Timisoara. Farmaciile veterinare sunt praf si nu au nicio idee despre boli mai complicate ale pestilor ci doar despre gris sau mai stiu eu ce.
Oricum iti multumesc pentru informatii si incerc sa-i diversific hrana,sa am o zi de post pt el si sa-i dau :of  o data pe saptamana fie mazare,  fie frucre, fie alte legume.  :of