1

Subiect: Probleme cu filtrul

Am si eu o problema cu filtrul. Am un filtru cascada. Treaba sta in felul urmator. L`am pus frumusel, totul ok, mergea frumos, silentios. Pana cand, din senin a inceput sa faca zgomot, da ca un fel de...rateuri sa le zic asa. Se aude cum se auzea la cel aquael cand lua aer, pana il dadea afara facea un zgomot specific. Zgomotul nu ar fi problema, problema este ca dupa acel zgomot, pe care continua sa`l faca la diverse intervale, incepe sa curga foooarte putina apa, deci, cred eu, trage prost. Stie cineva care ar putea fi problema? Metionez, ca daca il scot din acvariu, dau afara apa din el si`l pun iar, merge iarasi bine...dar nu pot face asta zilnic, nu e ok. Astept o parere macar. Multumesc :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Probleme cu filtrul

cand il scoti il si cureti? este posibil sa se fi prins ceva in elice sau sa fi intrat in lacasul in care sta rotorul si sa il blocheze.

3

Re: Probleme cu filtrul

Pai l`am pus de cand am refacut totul. Deci n`am considerat ca necesita o mare curatare...l`am tot scos ca sa`l fac sa mearga iar bine, si am scos toata apa si am pus alta iar si merge....am sa`l scot maine sa vad, dar nu`mi dau seama cum ar putea ajunge ceva la rotor, cand in capul tevii pe care trage are un burete.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Probleme cu filtrul

mizeria se depune, incearca sa-l cureti cu bete de urechi si sa vezi mizerie

Re: Probleme cu filtrul

Dar axul rotorului are capul bine bagat in acea mica garnitura de cauciuc de pe capac?

Re: Probleme cu filtrul

aceeasi problema o am si eu ce spune Cezara. daca ai rezolvat problema Cezara , da-mi si mie de veste si ce a-i facut???

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

7

Re: Probleme cu filtrul

Pai n`am rezolvat`o nici eu. Momentan, de la ultima scoatere, vad ca merge bine. Axul rotorului nu intra in capac. De fapt in capac nu intra nimic. La ce vad eu, capacul are doar rol de protectie, inchidere, dar nu are absolut nicio implicatie in functionarea filtrului.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Probleme cu filtrul

cezara gata am rezolvat-o cu filtrul uite cum: dupa ce l-am scos si l-am curatat bine, i-am invartit cu mina rotorul si am observat ca atingea de carcasa de plastic in partea de jos cu palele adica elicea, i-am scos axul si cu un cutit bine ascutit am racait fiecare pala a elicei in partea de jos si astfel am ingustat-o ca inaltime, nemai atingand, deci nemaiscotand acel zgomot. mentionez ca este eheim bafta si tie apropo aveam si vreo 3 pietricele in el cred ca de la sanitar cand a dat cu coada

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

9

Re: Probleme cu filtrul

La mine n`are cum sa intre nimic, decat doar depuneri sa fie..dar in timp atat de scurt ma indoiesc...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Probleme cu filtrul

vezi poate atinge de carcasa ce filtru este???

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

11

Re: Probleme cu filtrul

In continuare nu`mi pot explica ce are...pana ieri a mers perfect, ieri deodata, fara a face acel zgomot, a inceput sa picure, in locul cascadei. Pic pic pic, pana azi cand l`am scos iar, am scos apa, am pus alta si merge perfect. pur si simplu nu`mi explic ce are....

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Probleme cu filtrul

cere altul:)) lol  :apl

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!