Subiect: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

'Neata!

Am doua nano-uri. Am primit in urma cu ceva vreme o bomba de CO2, treaba merge bine dar am tot incercat in ultima perioada sa o adaptez la amandoua acvariile mele. Faza e ca acvariile le am pe masa cu calculatorul, de aici rezulta foarte multe cabluri catre priza pe sub masa si implicit loc putin pentru picioarele mele  neutral Deci, vreau sa fac o instalatie care sa ocupe cat mai putin spatiu.
Prima varianta incercata a fost cam asa: furtunul cu "codoi" l-am splituit cu un "T", de acolo fiecare capat a intrat in cate un acvariu, difuzia gazului facandu-se cu pietre poroase mici. Problema a fost legata de inaltimea coloanei de apa. Adica deasupra pietrelor poroase trebuia sa fie exact aceeasi coloana de apa, altfel gazul se repartiza inegal. Trebuia sa vina cu presiune mare din bomba ca sa fie bule in fiecare acvariu. Si nu e prea ok pentru crevetii mei sa intre in apa o cantitate mare de CO2 intr-un timp scurt, ca se modifica parametrii apei... Cateva zile, cat am mai stat la calculator, am mai ajustat presiunea gazului ba din robinet, ba mai ridicam cate un furtunas de ala cand era nevoie. (Am avut la un moment dat si o supapa proasta si am gasit intr-o dimineata prin camera vreo 17L de apa...)
Acum am cuplat bomba la cele doua filtre AquaEl. Pe fiecare capat al tubului cu CO2 am pus cate o supapa de sens, doar ca una din ele este "mai supapa decat cealalta", adica e mai rigida... prin urmare, gazul se duce doar intr-un acvariu. Coloana de apa e la fel deasupra ambelor filtre. Ma gandesc sa schimb supapele, sa fie amandoua la fel de "tzepene"... In acelasi timp, trebuie sa fac un amestec care sa elimine putin CO2, ca am acvarii micute.
Si in sfarsit vin intrebarile mele:
1. A mai reusit cineva ce incerc eu? Ma chinui degeaba?
2. Sa abandonez proiectul si sa confectionez doua bombe mai mici, sa fie fiecare nano cu bomba lui? Sa folosesc pe post de recipienti niste sticle de 0.5L si cantitati mai mici de zahar si drojdie?

2

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Tu vrei sa bagi o bomba de co2 la doua acvarii?! Cand abia abia misca la unul. Mai bine confectioneaza 2, parerea mea

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Nu e vorba ca de-abia functioneaza la unul, este gaz destul, presiune destula. Dar nu merge... deci fac doua si gata.

4

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

la bomba cu cat cablurile sunt mai lungi, cu atat se pierde mai mult co2. decat sa te complici aiurea, sa risti sa mai si piarda co2 pe la imbinari, mai bine fa 2 si scapi de griji.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Adica deasupra pietrelor poroase trebuia sa fie exact aceeasi coloana de apa, altfel gazul se repartiza inegal.

Pai nu este normal? ro*g*h, iti spune ceva, in conditiile in care ro=litera greceasca ce semnifica greutatea specifica, g=acceleratia gravitationala (9.81), iar h=inaltimea coloanei de apa. Nu stiu cum ii zice acum ca se tot schimba terminologia, dar daca o sa cauti prin manualele mai vechi de fizica, prin memoratoare, ii zice presiune hidrostatica wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

6 Editat de Baracuda (2010-12-29 19:36)

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

takawachinchila A scris:

'Neata!

Am doua nano-uri. Am primit in urma cu ceva vreme o bomba de CO2, treaba merge bine dar am tot incercat in ultima perioada sa o adaptez la amandoua acvariile mele. Faza e ca acvariile le am pe masa cu calculatorul, de aici rezulta foarte multe cabluri catre priza pe sub masa si implicit loc putin pentru picioarele mele  neutral Deci, vreau sa fac o instalatie care sa ocupe cat mai putin spatiu.
Prima varianta incercata a fost cam asa: furtunul cu "codoi" l-am splituit cu un "T", de acolo fiecare capat a intrat in cate un acvariu, difuzia gazului facandu-se cu pietre poroase mici. Problema a fost legata de inaltimea coloanei de apa. Adica deasupra pietrelor poroase trebuia sa fie exact aceeasi coloana de apa, altfel gazul se repartiza inegal. Trebuia sa vina cu presiune mare din bomba ca sa fie bule in fiecare acvariu. Si nu e prea ok pentru crevetii mei sa intre in apa o cantitate mare de CO2 intr-un timp scurt, ca se modifica parametrii apei... Cateva zile, cat am mai stat la calculator, am mai ajustat presiunea gazului ba din robinet, ba mai ridicam cate un furtunas de ala cand era nevoie. (Am avut la un moment dat si o supapa proasta si am gasit intr-o dimineata prin camera vreo 17L de apa...)
Acum am cuplat bomba la cele doua filtre AquaEl. Pe fiecare capat al tubului cu CO2 am pus cate o supapa de sens, doar ca una din ele este "mai supapa decat cealalta", adica e mai rigida... prin urmare, gazul se duce doar intr-un acvariu. Coloana de apa e la fel deasupra ambelor filtre. Ma gandesc sa schimb supapele, sa fie amandoua la fel de "tzepene"... In acelasi timp, trebuie sa fac un amestec care sa elimine putin CO2, ca am acvarii micute.
Si in sfarsit vin intrebarile mele:
1. A mai reusit cineva ce incerc eu? Ma chinui degeaba?
2. Sa abandonez proiectul si sa confectionez doua bombe mai mici, sa fie fiecare nano cu bomba lui? Sa folosesc pe post de recipienti niste sticle de 0.5L si cantitati mai mici de zahar si drojdie?

Din cele descrise de tine, logic ar fi sa rezolvi problema cu cite un robinet amplasat pe fiecare din cele doua furtune care pleaca spre cele doua acvarii, dupa separarea furtunului principal cu ajutorul T-ului. In felul asta, diferenta dintre cele doua supape ar trebui sa poata fi reglata, si diferenta inaltimii eventual diferita a coloanelor de apa, din cele doua acvarii, sa nu mai aiba importanta. Poate gresesc, dar procedeul cred ca este asemanator celui prin care introducem aer, in mai multe acvarii, cu ajutorul aceleiasi pompe.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Din cele descrise de tine, logic ar fi sa rezolvi problema cu cite un robinet amplasat pe fiecare din cele doua furtune care pleaca spre cele doua acvarii, dupa separarea furtunului principal cu ajotorul T-ului.

logic asa ar fi, numai ca practic, cu ajutorul robinetilor poti sa controlezi doar debite wink nu si presiuni. Vei veni si vei spune ca la regulatoarele de presiune de la butelii se folosesc o gramada de robineti. DA ! sunt o gramada de robineti, dar ei sunt montati pe un "ceas" (denumire populara) in fapt, un detentor (denumire cit de cit tehnica)

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

8 Editat de Baracuda (2010-12-29 19:27)

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

A. Normal A scris:

Din cele descrise de tine, logic ar fi sa rezolvi problema cu cite un robinet amplasat pe fiecare din cele doua furtune care pleaca spre cele doua acvarii, dupa separarea furtunului principal cu ajotorul T-ului.

logic asa ar fi, numai ca practic, cu ajutorul robinetilor poti sa controlezi doar debite wink nu si presiuni. Vei veni si vei spune ca la regulatoarele de presiune de la butelii se folosesc o gramada de robineti. DA ! sunt o gramada de robineti, dar ei sunt montati pe un "ceas" (denumire populara) in fapt, un detentor (denumire cit de cit tehnica)

   1. Am spus "logic", si mi-am asumat situatia in care ideea mea este gresita, nu am dat solutii providentiale.
   2. Nu voi veni sa spun nimic.
   3. Recunostinta vesnica pentru traducerea cuvintului "ceas", in contextul subiectului!
   4. Pentru ca vreau sa-mi fac un cadou de sarbatori, te rog sa ma ajuti: evita sa ma mai provoci la dialog!!! Nu voi putea niciodata sa ma ridic la nivelul cunostintelor tale si nu faci decit sa ma complexezi. Apeleaza la discursuri impersonale, adresate maselor largi!!!
   P.S. Sper sa te intrebe cineva ce inseamna: "cu ajutorul robinetilor poti sa controlezi doar debite nu si presiuni". Sa nu te obosesti sa-mi raspunzi mie, raspunde numai in cazul in care, altcineva intreaba!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Colegu' ANormal , sotia mea "a facut" Facultatea de Instalatii (la stat) , dar imi vine greu sa o intreb care-i treaba cu " robinetul "...Asadar lumineaza-ma , te rog .
Eu stiu,doar,ca provine din lb.franceza si ca la plural are doua variante : robineti/robinete.
Spune-mi , te rog , ce poti si ( mai ales ) ce nu poti controla cu un robinet ?

P.S.Scuze de off-topic

10

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

Spune-mi , te rog , ce poti si ( mai ales ) ce nu poti controla cu un robinet ?

Scoasa din context, asa cum este pusa intrebarea, cu un robinet nu se pot controla destul de multe.
Insa, on topic si strict la ce se discuta, cu UN robinet, nu se poate controla  (cred ca si mai la obiect ar fi sa spunem egaliza la gura de isire) presiunea in 2 coloane de gaz, scufundate la adincimi inegale, totul datorita acelei pirdalnice de formule pe care am amintit-o un pic mai sus.

Intreaba-ti totusi sotia, inginera de instalatii fiind, poate ar putea sa gaseasca mici inadvertente in cele scrise de mine, insa in mare cam asta este fenomenul.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

11

Re: Bomba CO2 adaptata la doua acvarii

sper ca ai inteles Aurelian   :stupid
intreaba-ti mai bine sotia lol  lol  lol