1

Subiect: Re-re amenajare acvariu

Sa va arat si o poza cu acvariul cu lumina proasta, substrat no name (ceva gasit la repezeala, am uitat cum se cheama) si fara co2. Am acolo si un caras mic, e temporar, o sa plece. In rest, 9 neoni, 4 cory, 2 platy, 1 xifo,1 pomacea si melci maro fara numar. A trebuit sa ma mut in 4 ore si n-am avut timp sa fac nimic, l-am dezmembrat, pestii i-am lasat in 5 l la o prietena si a doua zi dim a trebuit sa plec din bucuresti, fara sa fi gasit apartament. De asta l-am refacut in fuga cu ce am gasit si de asta o sa-l resetez cand o sa apuc sa pun lumina si co2-ul (pana pe 15 ian sper sa fie gata)

Acum e asta ca mai jos. Cand termin cu partea hardware vreau si eu sa incerc un peisaj, ceva care sa se apropie cat de cat de aquascaping. Am cateva idei (poate un pod, poate o insula plutitoare?)

2

Re: Re-re amenajare acvariu

Sunt curios ce aparat folosesti pentru pozat ? Prima poza imi place mai mult, poate pentru ca are ceva deep of field, tehnica mea preferata de fotografiere.

Re: Re-re amenajare acvariu

Vrei sa spui depth of field smile
Foloseste probabil un DSLR. Da impresia asta din cauza faptului ca focalizarea s-a facut pe radacinile plantei plutitoare.

Succes in noul proiect.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

4

Re: Re-re amenajare acvariu

Da, ai dreptate asa este corect: depth of field.

5

Re: Re-re amenajare acvariu

nikon D90, dar nu apuc deloc sa rasfoiesc cartea aia a lui. auto si gata  tongue
   Mersi, sper sa-mi iasa ce vreau eu

Re: Re-re amenajare acvariu

frumusel acvariul.sper sa-ti iasa cum doresti. bafta!

Re: Re-re amenajare acvariu

Kiya A scris:

nikon D90, dar nu apuc deloc sa rasfoiesc cartea aia a lui. auto si gata  tongue
   Mersi, sper sa-mi iasa ce vreau eu

Iti recomand sa dai de rotita ssi sa selectezi floarea, se numeste macro si pozezi mai bine de aproape, dar grija sa nu misti, eu sunt fotograf profesionist, am si studio. Ironic este faptul ca am pozat acvariul personal la care lucrez acum cu telefonul  :stupid  Nu m-am sinchisit sa scot Nikonu de la geanta  :frogp

Satul de Romania !!!

8

Re: Re-re amenajare acvariu

Edisonjohn86 A scris:

eu sunt fotograf profesionist,

in aceasta situatie nu ai face rau nici unuia dintre noi daca ai avea putin timp sa faci un articol despre cum sta treaba cu DSLR-urile astea, si sa-l postezi la " Arta fotografica "
numai bine.

9

Re: Re-re amenajare acvariu

o idee foarte buna.
multi stam cu dslr-urile cam "degeaba" prin casa..

10 Editat de Edisonjohn86 (2011-01-07 16:04)

Re: Re-re amenajare acvariu

merlin21 A scris:

o idee foarte buna.
multi stam cu dslr-urile cam "degeaba" prin casa..

Am sa fac un post universal pentru toate aparatele foto ( inclusiv DSLR) , lucrul cel mai esential este sa achizitionati un trepied.

Satul de Romania !!!

11 Editat de costi8 (2011-01-07 19:31)

Re: Re-re amenajare acvariu

Edisonjohn86 A scris:

lucrul cel mai esential este sa achizitionati un trepied.

la cat dam pe un DSLR ,  mai conteaza inca un efort in plus ?

asteptam postul tau,

spor la treba,