1

Subiect: Iluminare

Ok, mi`a mancat zilele lumina asta. Daca nu fac ceva, pot sa`mi iau adio de la plante, asa ca va solicit ajutorul. Astept orice sugestie, sau sfat realist. Am un acvariu de 35l, plantute, as vrea sa ajung la un mediu plantat, dar din pacate fara lumina nu le merge deloc. Momentan am o lampa Aquael Decolight 11w, nu este de ajuns. Initial m`am gandi sa mai adaug una, dar e imposibil de gasit, sau unde o gasesc ajung cu transportul la cat nu face. Idei, ce as putea sa fac, dar sa nu ma sara de 100ron. Multumesc...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Iluminare

daca este fa o iluminare cu leduri jumbo albe este mult mai tare ca cele de la masina daca sti?!!?

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

3

Re: Iluminare

incearca sa cauti un bec mai mare, 20..25 w

4

Re: Iluminare

http://www.reef.ro/web/reef/detalii_pro … ite_6500_k

Re: Iluminare

43 lei cred ca e doar becul.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

6 Editat de catalin_fugaru (2011-01-05 19:43)

Re: Iluminare

toata lampa este 43 de lei si este de 9 w cu putere de 6500k
da corect nu am fost eu atent este culoarea alba 6500k

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: Iluminare

Nu exista putere 6500K.
6500 este temperatura de culoare a tubului.
Este mult prea ieftin ca sa cred ca este cu tot cu lampa iar in descriere nu scrie nimic.
De aici si parerea mea.
Poate este la reducere.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

8

Re: Iluminare

Daca este cu tot cu lampa, e de ajuns sa o adaug pe langa cea de 11w?

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Iluminare

Ai putina rabdare pana mai pe seara si vorbim.
Poate gasim ceva mai bun.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

10

Re: Iluminare

Eu rabdare am, dar plantele sunt pe duca. Erio si asa era cam varza, acum e mega varza yikes  ludwigia se duce, rapid si sigur. Ammania face pui, dar plantele mama abia rezista, rotala, as zice ca se misca lent si urat,cresc frunzele ca la palmier aiurea lol iar bacopa, cum am pus`o asa e..aaaa...si mossu e semi` maro deci....

Etiamsi omnes, sed non ego.

11

Re: Iluminare

http://www.happypets.ro/blau-aquaristic … -1576.html

12

Re: Iluminare

2 philips-uri de 18w 865?

13

Re: Iluminare

Nu merge merlin,e prea mic acvariul. Numai lampi de nano daca e fara capac sau bricolaj cu fasung si bec economic 865K.Mai exista varianta un pic riscanta sa montezi acele mici corpuri de neon t5 pentru "exit"uri ce se gasesc de exemplu la Brick,foarte ieftine,cu un spectru destul de rece dar functioneaza bine,am facut unui amic un acvariu micut cu acele corpuri si merge bine,la fel nu gaseam corpuri sa montez in capac.Oricum Cezara,mai trebuie cautate si alte probleme pe langa lumina,intrucat imi pare ca nu numai asta e problema...

14

Re: Iluminare

eu ma refeream la becuri economice de 18w. de care folsesc si eu.
foarte bune.

15

Re: Iluminare

Pai pana acum am avut 2 becuri ec de 23w, doua 865`uri. Si sarea iar lumea ca nu`i buna, ca`i prea mult. Nu mai stiu ce sa cred....

Etiamsi omnes, sed non ego.

16 Editat de RaduSb (2011-01-05 21:05)

Re: Iluminare

pai daca iti mergea bine,ar trebui sa revii la cele 2 becuri de 23w

17

Re: Iluminare

Pai, momentan asta e varianta ptr care optez...acum intrebare. Doua de 865, sau un 865 cu un 827?

Etiamsi omnes, sed non ego.