1

Subiect: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Salutare tuturor as vrea sa imi spuneti si mie ce pesti mai maricei ca dimensiune si cu un colorit frumusel sunt compatibili cu creveti red chery
Multumesc frumos o zi buna sa aveti  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

2

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Microrasbora Galaxy, Pseudomugil Gertrudae, toate speciile de neoni.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Dar nu sunt prea maricei aia andi..
sincer specii mai mari nu am testat nici eu.
daca ar fi sa incerc as incerca cu niste colisa chuna totusi, sau specii de melanotea (rainbow fish)

4

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

ma bag si eu si intreb..cu ramirezii ar merge?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

nu.. asta clar nu, oricat de mult mi-as dori eu.. :fcry

6

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

si eu  :fcry  :fcry rele ciclide, rele  :stupid

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Salut!Poate te pot ajuta cu schema asta.Sper sa-ti fie de ajutor atat tie cat si celorlalti useri(in cazul in care nu ati descoperit-o)sau partea mai experimentala dai un search pe youtube ''aquarium shrimps tank'' si vezi ce pesti mai au prin acvariul cu crevetii.Bafta!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

8

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Va multumesc tuturor dar Merlin a pus punctul pe i specii mici stiu si am deja as fi vrut ceva mai maricel pentru a da bine in acvariu insa nu prea am idee ce as putea baga . Si tot Merlin a mai spus melatonea chiar imi plac foarte tare si nici nu stiam de acesti pesti pana acum insa dupa ce am citit asta mi-a cam disparut cheful sa ii pun in acvariu '' Pestii curcubeu sunt omnivori, hranindu-se cu viemi, purici de apa sau creveti, dar si cu hrana vegetala. In cazul in care sunt tinuti in acvariu, este recomandat sa li se asigure o dieta consistenta (hrana vie sau congelata) ,, 
Astept in continuare pareri multumesc frumos  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

9

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Revin si intreb unde pot gasi melanotea  pentru ca tocmai am vorbit cu cineva care are red chery si melanotea  in acvariu si din cate mi-a explicat pericolul nu exista decat pentru puii de red chery ceea ce nu ma afecteaza foarte tare .
Va multumesc frumos si astept sa imi spuneti unde gasesc un pet shop in care sa ii aiba spre vanzare sau daca are vre-un user de pe forum de vanzare ar fi si mai bine
O seara buna tuturor  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

10

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

cred au la coralis.
am vazut acolo mai multe specii..

11

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Multumesc frumos

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

12

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

buna am o buteli co2...10 kg....12 litri...pret 300 leii astept oferte

13

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

eh.. hai.. asta este dovada de nesimtire, ai 3 posturi si in toate 3 spui acelasi lucru, ca sa nu mai spun ca nu ai trecut pe la introducere, cum era civilizat.

14 Editat de MARCO555 (2011-01-06 16:09)

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Leii pe care ii vrei pe aceea butelie sa fie salbatici sau  domestici nu de alta dar daca gasesti la cineva  as vrea si eu 1 bucata pentru fimiu  big_smile

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

15

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

MARCO555 A scris:

Salutare tuturor as vrea sa imi spuneti si mie ce pesti mai maricei ca dimensiune si cu un colorit frumusel sunt compatibili cu creveti red chery
Multumesc frumos o zi buna sa aveti  :fok

   Marco, simplist vorbind cred ca se aplica principul "crevetii nu trebuie sa incapa in gura pestilor", altfel orice peste, inferent de hrana preferata, ii va vina.
   Exceptie fac citeva specii (ciclide in special), care oricit de mici ar fi (nu pot inghiti un crevete), prin natura lor, vor incerca in permanenta sa vineze crevetii.
   In privinta eventualilor pui de creveti, nu cred ca exista peste care sa nu fie tentat sa-i inghita.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Domnul Radu va multumesc pentru sfat dar cred ca m-am hotarat deja asupra pestiilor din specia melanotea deoarece ii gasesc niste  exemplare foarte interesantesi sper sa ii gasesc la coralis, zilele astea am sa dau o fuga pana acolo

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

17

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

MARCO555 A scris:

Domnul Radu va multumesc pentru sfat dar cred ca m-am hotarat deja asupra pestiilor din specia melanotea deoarece ii gasesc niste  exemplare foarte interesantesi sper sa ii gasesc la coralis, zilele astea am sa dau o fuga pana acolo

   Foarte bine faci! Pestii sunt "Melanotaenia", familia "Melanotaeniidae". Nu de alta dar mai citeste vreunul, de pe alt forum de fitze, si ride de noi... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Vreau sfat compatibilitate pesti red chery

Multumesc si pentru aceasta informatie , eu am aflat de acesti pesti abia ieri spre rusinea mea   :fcry

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu