Subiect: trebuie sa citesti!

Dragi acvaristi, sunt si eu unu de-al vostru si va impartasesc dragostea pentru pesti insa vreau sa va intreb si sa va spun ceva foarte important. Ce faceti cand un peste creste foarte mult, peste posibilitatile voastre de intretinere? il vindeti? il donati? sau il eliberati? Despre a 3a posibilitate vreau sa va vorbesc. Cand eliberati un peste (sau mai multi) nu ii (le) faceti neaparat un bine sau daca le faceti lor un bine s-ar putea sa distrugeti mai mult decat credeti. Adica majoritatea speciilor din acvarii sunt exotice (deci din start nu isi au locul intrun lac) si ar putea muri din varii motive, dar daca specia este o specie foarte rezistenta si nepretentioasa la hrana atunci apare o alta problema MAJORA- specia ar putea fii invaziva. Asta inseamna ca se adapteaza usor noului mediu, concureaza cu speciile autohtone, si poate le "papa". Cei interesati pot vedea cazul bibanului de Nil introdus in Lacul Victoria, Crapul Novac in MIssissippi, "somoteiul" in .... lacurile din apropiere, aceata regula nu se aplica numai pestilor ci tuturor speciilor de animale/plante (banala testoasa cu tample rosii este specie invaziva!)
Eliberarea nu este cea mai buna solutie, daca vreti totusi sa scapati de un peste va puteti informa (chiar si aici pe site) si poate cineva il adopta si ii ofera conditiile necesare. Evitati pe cat posibil sa eliberati specii exotice!
MUltumesc celor care au avut rabdare sa citeasca!

Gott mit uns!

2 Editat de Baracuda (2011-01-07 14:36)

Re: trebuie sa citesti!

pigeon mov A scris:

Dragi acvaristi, sunt si eu unu de-al vostru si va impartasesc dragostea pentru pesti insa vreau sa va intreb si sa va spun ceva foarte important. Ce faceti cand un peste creste foarte mult, peste posibilitatile voastre de intretinere? il vindeti? il donati? sau il eliberati? Despre a 3a posibilitate vreau sa va vorbesc. Cand eliberati un peste (sau mai multi) nu ii (le) faceti neaparat un bine sau daca le faceti lor un bine s-ar putea sa distrugeti mai mult decat credeti. Adica majoritatea speciilor din acvarii sunt exotice (deci din start nu isi au locul intrun lac) si ar putea muri din varii motive, dar daca specia este o specie foarte rezistenta si nepretentioasa la hrana atunci apare o alta problema MAJORA- specia ar putea fii invaziva. Asta inseamna ca se adapteaza usor noului mediu, concureaza cu speciile autohtone, si poate le "papa". Cei interesati pot vedea cazul bibanului de Nil introdus in Lacul Victoria, Crapul Novac in MIssissippi, "somoteiul" in .... lacurile din apropiere, aceata regula nu se aplica numai pestilor ci tuturor speciilor de animale/plante (banala testoasa cu tample rosii este specie invaziva!)
Eliberarea nu este cea mai buna solutie, daca vreti totusi sa scapati de un peste va puteti informa (chiar si aici pe site) si poate cineva il adopta si ii ofera conditiile necesare. Evitati pe cat posibil sa eliberati specii exotice!
MUltumesc celor care au avut rabdare sa citeasca!

   Excelenta atentionarea si deosebit de importanta!  :apl Ma intreb cind vom observa in Romania astfel de fenomene, in urma eliberarii vietuitoarelor din acvariile noastre.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: trebuie sa citesti!

credema k sunt ingrijorator de multe specii invazive, k sa iti dau numai cateva exemple care imi vin acum in minte: Rapana venosa, Trachaemia scripta scripta, Pseudorasbora parva, Gambusia affinis, Ameiurus nebulosus, (fiecare din ele afecteaza economia sau fauna autohtona)si multe alte specii...... din pacate

Gott mit uns!

4

Re: trebuie sa citesti!

pigeon mov A scris:

credema k sunt ingrijorator de multe specii invazive, k sa iti dau numai cateva exemple care imi vin acum in minte: Rapana venosa, Trachaemia scripta scripta, Pseudorasbora parva, Gambusia affinis, Ameiurus nebulosus, (fiecare din ele afecteaza economia sau fauna autohtona)si multe alte specii...... din pacate

   Cred ca ai dreptate, nu cunosc aceste date, insa Gambusia affinis populeaza de zeci de ani niste lacuri din vecinatatea Mangaliei, este unicul peste vivipar, considerat exotic, care traieste in Romania.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: trebuie sa citesti!

sa stii k avem si guppy si xipho prin oradea pe la apele termale...;) cat despre gambusia in mangalia....poate le faci si u cateva poze si imi dai si mie un PM cu mai multe detalii wink mar ajuta foarte mult informatia

Gott mit uns!

6 Editat de Baracuda (2011-01-07 19:31)

Re: trebuie sa citesti!

pigeon mov A scris:

sa stii k avem si guppy si xipho prin oradea pe la apele termale...;) cat despre gambusia in mangalia....poate le faci si u cateva poze si imi dai si mie un PM cu mai multe detalii wink mar ajuta foarte mult informatia

   
   Adica sa ma duc la Mangalia sa ma afund prin namoluri, numai ca sa fac poze cu Gambusia? lol  Doamne fereste-ma! Aaaa, imi platesti un sejur la un hotel de lux acolo, se schimba situatia, fac si poze cu turistele la namol! lol  lol
   Serios: gasesti poze cu acesti pesti pe net si mentiunea ca pot fi gasiti si in citeva lacuri din vecinatatea Mangaliei. Eu stiu acest lucru de citeva zeci de ani, inainte sa se nasca internetul. I-am vazut cu ochii mei, intr-un iaz, linga hotel Vulturul, din capatul sudic al statiunii Venus. Ii prindeam la undita, fir de 0,08, cirlig nr. 22 si cocolos de piine de marimea gamaliei de ac.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: trebuie sa citesti!

poi credeam k ai ceva poze gata facute, sau ca iti e usor de facut.... nu sa te complici... orikum miai dat suficiente informatii. Ms mult !

Gott mit uns!

8

Re: trebuie sa citesti!

Gambusia affinis am prins cu plasa in lacul pantelimon
si testoase cu timple rosii la undita/lanseta tot pe lacul pantelimon
am crezut ca aiurez insa vad ca am avut dreptate  :omfg

Re: trebuie sa citesti!

pasi_une A scris:

Gambusia affinis am prins cu plasa in lacul pantelimon
si testoase cu timple rosii la undita/lanseta tot pe lacul pantelimon
am crezut ca aiurez insa vad ca am avut dreptate  :omfg

cu plasa mare? sau mica gen mincioc?

Gott mit uns!

10

Re: trebuie sa citesti!

mare, in halau mai exact  big_smile