Subiect: Urgent Apa rosie si o creatura

Am lasat in urma cu 3 zile o radacina de mopani in acvariu de 20 litri cu apa si doar atat, cand am ajuns acasa dupa 3 zile apa este rosiatica, si a aparut pe radacina o chestie cam gelatinoasa incolora si cu un cap gri si de dimensiunea unei boabe de porumb, am scos radacina si am pus mana pe chestia aia si sa distrus. Ma rog, radacina de mopani trebuie fiarta sau eu stiu..... :omfg

Satul de Romania !!!

2

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

roseata aia e taninul eliminat de radacina

pt a evita asemenea situatii radacina/mopan/creanga/buturuga trebuie supusa in prealabil unor tratamente.
daca ai fi  dat un search pe forum sigur ai fi  gasit articolul si astfel ai fi evitat problemele
dar niciodata nu e prea tarziu.....

catalos

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Am schimbat apa, am pus pietrisul alb spalat foarte bine, plantele si radacina de mopani si de aseara pana azi vad ca nu sa mai inrosit apa. Apropo am testat PH cu JBL si imi arata ceva gen 7.5 , si am pus si 7 ml de tetra aqua safe. La vivipari ce PH este recomandat?

Satul de Romania !!!

4

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

in continuare "iti este lene" sa stduiezi, iti este mai facil sa adresezi aici ceva intrebari, asteptand ca rezolvarea sa-ti cada din cer

catalos

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

catalos A scris:

in continuare "iti este lene" sa stduiezi, iti este mai facil sa adresezi aici ceva intrebari, asteptand ca rezolvarea sa-ti cada din cer

Eu stau toata ziua pe aici si ma uit, dar totusi sunt chestii pe care nu le inteleg, nu am vazut nicaieri raspuns la apa rosie si o creatura care nimeni nu stie nimic, si am pus si o intrebare legata de PH, am omorat pe cineva ca am intrebat? Daca te crezi destept foarte bine, chiar ma bucur, in loc sa ma ajuti (daca te pricepi) te iei de mine ca intreb. Sau nu ai ce face? :frogp

Satul de Romania !!!

6

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

viviparii stau foarte bine la 7,5 cat ai tu ph.
radacina trebuia preparata inainte.

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

merlin21 A scris:

viviparii stau foarte bine la 7,5 cat ai tu ph.
radacina trebuia preparata inainte.

Multumesc mult merlin   :apl

Satul de Romania !!!

8

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

inca nu m-am prins ce creatura ai gasit tu, insa na..
mopanul trebuie tratat inainte altfel o sa scoata taninul in continuare, va putrezi si vei avea destule probleme
daca nu gasesti aici pe forum baga pe google cum se trateaza lemnele inainte sa le bagi in acvariu, imposibil sa nu gasestu

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Momentan nu am vazut sa mai scoata culoarea rosie, daca o sa o scoata in continuare o sa il mai las sa iasa din el culoarea si pe urma cand nu o sa mai iasa o sa il pun la fiert. Inca nu am pus pesti, azi vroiam sa pun, banuiesc ca afecteaza pestii roseata aia (azi dimineata era acvariu foarte limpede , nici urma de roseata )

Satul de Romania !!!

10 Editat de Andi66 (2011-01-08 14:27)

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Dear John, I searched it for you: http://sites.google.com/site/acvariumeu … acvariului   lol
Lasand gluma la o parte, pune mana si citeste (exact ca nenea din poza), esti inca la stadiul de documentare si asta trebuie sa o faci singur. Reprezinta baza cunostintelor in domeniu si asta nu o poate face nimeni in locul tau, din pacate. Intrebarile sunt bine venite mereu, cu conditia s-a intervina doar atunci cand nu intelegi bine ceva.
Fara suparare, intentiile tuturor colegilor sunt din cele mai bune.
Multa bafta si sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11 Editat de Edisonjohn86 (2011-01-08 15:09)

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Ms mult andi, eu am apelat la ajutor pentru ca urma sa pun pestii in acvariu si nu aveam timp sa caut prea multe detalii, daca ma intelegi eram un pic disperat. Dar acum multumita voua am inteles exact ce sa fac. Multumesc pentru sfaturi !!! :noroc

Apropo banuiesca ca stii cine e nenea din poza big_smile

Satul de Romania !!!

12

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Edisonjohn86 A scris:

Ms mult andi, eu am apelat la ajutor pentru ca urma sa pun pestii in acvariu si nu aveam timp sa caut prea multe detalii, daca ma intelegi eram un pic disperat. Dar acum multumita voua am inteles exact ce sa fac. Multumesc pentru sfaturi !!! :noroc

Apropo banuiesca ca stii cine e nenea din poza big_smile

Nici nu se pune problema....Ilie Moromete interpretat de Victor Rebengiuc....parca  :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Da el este Victor Rebengiuc, Catrina Moromete din roman este strabunica mea si Ilie Moromete strabunicu

Satul de Romania !!!

14

Re: Urgent Apa rosie si o creatura

Edisonjohn86, nu ma cred destept, dar cunostintele pe care le detin nu mi le-a introdus nimeni moka in mental, ci prin studiu putin cate putin, se aprofundeaza; niciodata nu stii suficient.
Este normal sa gandesti asa cand ajungi la disperare, dar de ce sa fi nevoit sa urmezi un tratament medicamentos daca te-ai imbolnavit, cand ai putea mult mai bine preveni aparitia acelei boli, doar incercand sa te informezi despre posibile cauze si situatii.

Edisonjohn86 A scris:

    Ms mult andi, eu am apelat la ajutor pentru ca urma sa pun pestii in acvariu si nu aveam timp sa caut prea multe detalii, daca ma intelegi eram un pic disperat. Dar acum multumita voua am inteles exact ce sa fac. Multumesc pentru sfaturi !!!


http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4207/buturuga/

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2972/buturugi/

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2298/tratarea-lemnului-pt-acvarii/

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2221/tratarea-lemnelor/


si mai sunt destule, trebuie doar sa te si implici putin, nu ajuta doar daca stai pe forum si astepti

Nu este o rusine sa nu sti, nu toti ne-am nascut invatati; mai dureroasa este rusinea atunci cand nu vrei sa cunosti,

Si un aspect foarte important, materialele din care poti invata, din care poti trage concluzii, sunt distribuite gratis sub forma de informatie, sub forma de exemple concrete, situatii de care utilizatorii acestei comunitati ne-am lovit.


Bafta multa

catalos