Subiect: adevar sau babism?

adevar sau babism?

    Salut am o mare problema,anul trecut in vara am izolat peretii interiori ai camerei si acum sunt umezi peretii?stiti cauza?am un acvariu in camera de 300l cu capac,este inchis destul de ermetic poate fi din cauza asta?Si intrebarea care ma nelinisteste,pe 28.11.10 sotia a nascut un baietel,pe 31 au venit acasa,copilul a mai plans precum toti copii dar ieri nu " a bagal limba n gura" pana astazi dimineata deci a plans 24 ore,poate fi din cauza acvariului?adevar sau mosofilisme?as dori niste raspunsuri cat mai sigure nu pareri,a mai avut cineva probleme cu copii din cauza acvariului?sper ca nu v am plictisit si astept raspunsurile voastre cat mai repede ,
    PS-daca o mai tine asa il dau afara(glumita)

Re: adevar sau babism?

salut!imi pare rau sa aud asta!tot ceea ce pot s aiti spun este ca am auzit ca mancarea de pesti,mai exact puricii uscati ar fii cancerigeni.am vazut un documentar.un alt caz a fost la maicamea,care este balneofizioterapeut si acum cativa ani a avut un caz de alergiedestul de urat de la un acvariu...cica de la mancarea pestilor.Acum detalii nu mai stiu si nici nu are rost sa imi dau cu parerea.Dar este bine sa nu tii acvariul in camera copilasului sau cel mai bine sa vorbesti cu un medic care trateaza alergii.Poate a mai avut un caz sau auzit de astfel de cazuri.Oricum nu cred ca sunt des intalnite astfelde cazuri si orice ar fii o sa se rezolve.Iti urez mult succes

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: adevar sau babism?

dan.matei26 A scris:

salut!imi pare rau sa aud asta!tot ceea ce pot s aiti spun este ca am auzit ca mancarea de pesti,mai exact puricii uscati ar fii cancerigeni.am vazut un documentar.un alt caz a fost la maicamea,care este balneofizioterapeut si acum cativa ani a avut un caz de alergiedestul de urat de la un acvariu...cica de la mancarea pestilor.Acum detalii nu mai stiu si nici nu are rost sa imi dau cu parerea.Dar este bine sa nu tii acvariul in camera copilasului sau cel mai bine sa vorbesti cu un medic care trateaza alergii.Poate a mai avut un caz sau auzit de astfel de cazuri.Oricum nu cred ca sunt des intalnite astfelde cazuri si orice ar fii o sa se rezolve.Iti urez mult succes

casa in care stai e cancerigena ?
hainele pe care le porti(unele) sunt cancerigene ?
daca mergem pe stilul asta cam tot e cancerigen, pina la urma traim in mediu cancerigen

Re: adevar sau babism?

mda!ai perfecta dreptate!asa e!mai ales daca ne gandim la mancare!am vazut cateva emisiuni si am inteles ca daca ar fii sa mancam sanatos ne rezumam la coaja de copac,cateva plante si nu mai stiu eu ce.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: adevar sau babism?

faza e ca noi rezistam ca suntem ''mai caliti'' ca sa zic asa.cu copii tre sa fim mai atenti.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: adevar sau babism?

multumesc de raspunsuri,asistenta care a venit sa l vada pe cel mic a spus tot de macarea pestilor,sa nu fie capacul desfacut si sa nu fie in preajma copilului,de acvariu nu a spus nimic,mancarea nu este in aceeasi camera

Re: adevar sau babism?

atunci cred ca totul s e va rezolva.insanatosire grabnica micului acvarist smile :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8

Re: adevar sau babism?

e ceva nou pt tine si sotia ta un bebe tot o sa mai planga multe nopti de acum incolo ,oricum acvariu nare nici o treaba ..scoate acvariu din camera si ai sa vezi ca tot va plange asta e pana se face mai mare ceva nou in viata ta colici sant de vina

Re: adevar sau babism?

stiu de colici,am luat colief(100 ron) ce mai bun,asta am vrut sa scot in evidenta,am si dezumificator in camera,cu peretii am inteles care este treaba,referitor la copil si acvariu inca nu,parerile sunt impartite,mai astept si alte pareri

10

Re: adevar sau babism?

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2713/salutare/page/5/
s-a mai discutat pe tema acvariu- copil
parerile "este impartite" ca sa zic asa
Foarte importanta este aerisirea camerei copilului pe care parintii proaspeti o cam neglijeaza de frica sa nu raceasca puradelul.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

11

Re: adevar sau babism?

tu dai de mancare la pesti purici de balta uscati?

12 Editat de radu_dragan (2011-01-11 18:51)

Re: adevar sau babism?

nu,am ,ciclide si sunt bilute nu purici si hrana congelata

Re: adevar sau babism?

Stai linistit ca nu e de la acvariu, despre mancare nu pot da detalii prea multe, cat despre siropurile pentru colici sant maimult pentru calmarea parintilor (adica ca tu ai facut tot ce e posibil pentru ala mic) si asta ti-o spun din experienta

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

14

Re: adevar sau babism?

b37dra A scris:

stiu de colici,am luat colief(100 ron) ce mai bun,asta am vrut sa scot in evidenta,am si dezumificator in camera,cu peretii am inteles care este treaba,referitor la copil si acvariu inca nu,parerile sunt impartite,mai astept si alte pareri

Scoate dezumificator-ul, usuca aerul si nu e bine.
Izolatia, trebuie de 10 cm ca sa faca rupere termica, deci sa aiba efect.
Colicii sunt de vina pana la trei luni, pe urma dintii(primii) samd. pana pe la vreun an si un pic

15 Editat de radu_dragan (2011-01-11 22:22)

Re: adevar sau babism?

colici pana la 3 luni,dupa 3 luni dintii,par la fund,par pe piept  si tot asa incepem sa i intelegem pe partinti si sa le dam dreptate
deci izolat interior 3 cm si daca fac si afara de 10 o sa mai am probleme?

16

Re: adevar sau babism?

1 - Pentru colici, o metoda babeasca wink este ceaiul de chimen si/sau de anason. Sunt bune si "solutiile speciale", dar cum mai toate contin cite un ingredient secret special, parca mai bine o fiertura in care sti ce pui.
2 - Umiditatea aerului, in general, este recomandabil sa fie in plaja 60-65% (un umidometru in camera copilului ar fi ideal). Ce este peste, este "rau" intrucit favorizeaza aparitia egrasiei, ce este sub, tot "rau" este, intrucit aerul prea uscat nu este indicat pentru copii.
3 - In ceeace priveste mancarea pentru pesti, asa cum s-a scris si mai sus, pe vremuri, era o problema cu purecii uscati, un puternic si potential factor alergen.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

17

Re: adevar sau babism?

b37dra A scris:

colici pana la 3 luni,dupa 3 luni dintii,par la fund,par pe piept  si tot asa incepem sa i intelegem pe partinti si sa le dam dreptate
deci izolat interior 3 cm si daca fac si afara de 10 o sa mai am probleme?

nu mai ai probleme(chiar este recomandat), prin astea am trecut eu nu de mult timp :pp

Re: adevar sau babism?

b37dra A scris:

deci izolat interior 3 cm si daca fac si afara de 10 o sa mai am probleme?

Asa cum ai scris mai sus este perfect cu izolatia.
Daca ai umiditate foarte mare in casa iti recomand sa falosesti un dezumificator, dar atentie mare sa nu usuci prea mult aerul.
Daca vorbim vis a vis de mancare aveai o problema daca foloseai purecii de balta uscati, mancare ce se gaseste acum in comert nu dauneaza asa cum se mai exagereaza pe ici pe colo.
Eu unul am crescut cu mii de litri de apa in casa si cu o gramada de mancare pt. pesti, de cand eram mic si paradoxal inca traiesc. big_smile  big_smile  Cred ca mult mai cancerigene sunt produsele McDonald's

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

19 Editat de pasi_une (2011-01-12 03:43)

Re: adevar sau babism?

pe linga cele spuse prin pm, ai nevoie de 2 lucruri
un aparat(ceasul de care spuneam) care sa indice nivelul de umezeala in camera
si un dezumificator pe care le vei folosi incit sa ai o valoare normala(60-65%)
asta pina la primavara cind poti izola si pe afara  wink
daca ai tun de aer cald te poti apuca si acum de placat  :fok
ps. pe interior se placheaza normal cu 5..6 pe afara cu 10 (dimensiunea o faci prin comanda)

20

Re: adevar sau babism?

Daca plachezi pe afara cu 10, nu o sa mai ai probleme. Eu am placat casa acum, inainte de iarna, cu polistiren de 10 cm. Pana sa o plachez, se facea destul de des mucegai pe pereti, dar dupa placare, nicio problema. smile Succes.  :sok