1 Editat de kukov (2011-01-16 21:57)

Subiect: filtru cu carbune

Folositi  filtru cu carbune? La o cautare pe google am gasit ca nu este bun pentru plante. Este adevarat sau nu? Filtrul se cumpara numai de la firma producatoare sau se poate face si DIY?
Filtrul in cauza este un tetratec ex600.
Multumesc.
Sursa nelamuriri:http://forum.acvarist.ro/archive/index.php/t-3806.html
Sau pe scurt absoarbe micro si macro nutrienti?
Cand trebuiesc pusi micro si macro nutrienti ? Sunt luati dupa forum.

Re: filtru cu carbune

kukov A scris:

Folositi  filtru cu carbune? La o cautare pe google am gasit ca nu este bun pentru plante. Este adevarat sau nu? Filtrul se cumpara numai de la firma producatoare sau se poate face si DIY?
Filtrul in cauza este un tetratec ex600.
Multumesc.
Sursa nelamuriri:http://forum.acvarist.ro/archive/index.php/t-3806.html
Sau pe scurt absoarbe micro si macro nutrienti?
Cand trebuiesc pusi micro si macro nutrienti ? Sunt luati dupa forum.

Eu am renuntat la filtru de carbune dupa ce l-am tinut o saptamana , asa mi-sa recomandat, (carbunele se foloseste pentru a scoate medicamentele din apa) si am pus burete in loc de carbune, acum mai asteapta si alte pareri  :frogp

Satul de Romania !!!

3

Re: filtru cu carbune

mersi edi! o sa astept  :fbr

Re: filtru cu carbune

Carbunele se foloseste doar in acvarii sterile.
Nu se foloseste in acvariile plantate deoarece are proprietatea de a absorbi substantele pe care se gasesc in apa, inclusiv cele pe care ar trebuii sa le consume plantele, si cum a zis si colegul nostru mai sus si medicamentatia pe care o folosesti uneori.
In modul asta, daca vrei sa fertilizezi in coloana de apa, acesta anuleaza tot, absorbint fertilizantul.
Scoate carbunele ci inlocuieste-l cu ceramica sau burete.

5 Editat de kukov (2011-01-17 13:52)

Re: filtru cu carbune

de la cine l-am luat nu avea carbune :sbr. ma gandeam sa ii aiu eu. mersi pentru info

6

Re: filtru cu carbune

ady vladutz A scris:

Carbunele se foloseste doar in acvarii sterile.
Nu se foloseste in acvariile plantate deoarece are proprietatea de a absorbi substantele pe care se gasesc in apa, inclusiv cele pe care ar trebuii sa le consume plantele, si cum a zis si colegul nostru mai sus si medicamentatia pe care o folosesti uneori.
In modul asta, daca vrei sa fertilizezi in coloana de apa, acesta anuleaza tot, absorbint fertilizantul.
Scoate carbunele ci inlocuieste-l cu ceramica sau burete.

   Carbunele activ se foloseste in acvariile sterile permanent sau tot in conditiile in care se foloseste si in acvariile de alt tip?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de ady vladutz (2011-01-17 15:41)

Re: filtru cu carbune

din cate stiu eu in acvariile sterile se foloseste permanent.
eu nu am folosit niciodata. asa am invatat de la altii si asa am facut, l-am scos din filtru cand l-am cumparat.

8

Re: filtru cu carbune

ady vladutz A scris:

din cate stiu eu in acvariile sterile se foloseste permanent.
eu nu am folosit niciodata. asa am invatat de la altii si asa am facut, l-am scos din filtru cand l-am cumparat.

   Care ar fi motivul pentru care se foloseste permanent? O luam din aproape in aproape, vom afla pina la urma adevarul...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: filtru cu carbune

Imi cer scuze ca nu am mai raspns, nu am vazut continuarea.
Cred ca m-am exprimat gresit...am vrut sa zic ca se poate folosii permanent. Din moment ce producatorul l-a inclus in componenta filtrului, presupun ca nu l-a pus degeaba.
Am gresit cu ceva? Poate am fost informat gresit.
Daca da, spune-mi si mie cu ce ma deranjeaza carbunele intr-un acvariu steril?
De aia suntem aici sa invatam unii de la altii.
Chiar este ultima oara cand mai dau un sfat cuiva pe vre-un forum. Nu vreau sa mai fac gafe.

Re: filtru cu carbune

Nu stiu daca in acvarile sterile trebuie folosit sau nu un filtru cu carbune, tot ce pot spune din experienta este ca nu e bun deloc la acvarile plantate. Am luat in urma cu 2 luni un Hailea HA Filtru ACV intern HL BT 1000, cu cartus cu carbune si burete (2 medii filtrante) si de atunci toate plantele din acvariu au avut de suferit (sau ingalbenit, au inceput sa cada frunze). Singura explicatie este noul filtru, pus in paralel cu un Resum SP 1100l mai vechi, pentru ca altceva nu s-a modificat in acvariu. Intradevar apa este mai curata si mai clara dar flora a avut de suferit

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

11 Editat de ady vladutz (2011-01-25 20:16)

Re: filtru cu carbune

De la ideea ca nu se foloseste carbunele activ in avariu plantat am ajuns la chestia asta. Se pare ca am deficiente de exprimare, deci o sa incetez sa mai dau vre-un sfat.
Si asa multi nu stiu decat sa sara cu gura. Am deschis un jurnal acum 2 zile si am cerut parerea celorlalti da nimeni nu are nimic de zis. Ma indoiesc ca acvariul meu de incepator este perfect, dar nimeni nu zice macar: da si tu planta 2 cm mai incolo ca nu sta bine acolo sau nu stiu ce.

12 Editat de Baracuda (2011-01-28 12:16)

Re: filtru cu carbune

ady vladutz A scris:

Imi cer scuze ca nu am mai raspns, nu am vazut continuarea.
Cred ca m-am exprimat gresit...am vrut sa zic ca se poate folosii permanent. Din moment ce producatorul l-a inclus in componenta filtrului, presupun ca nu l-a pus degeaba.
Am gresit cu ceva? Poate am fost informat gresit.
Daca da, spune-mi si mie cu ce ma deranjeaza carbunele intr-un acvariu steril?
De aia suntem aici sa invatam unii de la altii.
Chiar este ultima oara cand mai dau un sfat cuiva pe vre-un forum. Nu vreau sa mai fac gafe.

   
   Nu trebuie sa te abtii de la a da sfaturi, atita timp cit ele sunt sustinute de argumente. Te-ai lasat indus in eroare de faptul ca, producatorii filtrelor externe (dar si interne) includ in mediile de filtrare si carbunele activ. Explicatia ar fi ca acest carbune activ poate fi folosit in caz de nevoie, fabricantul iti lasa libertatea de a hotari cind si daca il folosesti.
   Experienta intinsa pe multi ani a multor acvaristi spune ca nu este indicat a se folosi carbune activ non-stop.
   Poate te-ai gindit ca, fiind vorba de un acvariu steril, deci fara plante, carbunele activ nu poate fi daunator, dar prezenta permanenta a carbunelui activ intr-un filtru pentru un acvariu steril nu este indicata pentru ca, in cazul declansarii unei boli (acvariile sterile nu sunt ferite), carbunele stocheaza microorganismele responsabile cu imbolnavirea pestilor. La fel si intr-un acvariu plantat, unde se adauga neajunsul stocarii microelementelor necesare dezvoltarii plantelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: filtru cu carbune

Multumesc de explicatie. pana acum nu mi-a spus nimeni chestia asta.

14

Re: filtru cu carbune

ady vladutz A scris:

De la ideea ca nu se foloseste carbunele activ in avariu plantat am ajuns la chestia asta. Se pare ca am deficiente de exprimare, deci o sa incetez sa mai dau vre-un sfat.
Si asa multi nu stiu decat sa sara cu gura. Am deschis un jurnal acum 2 zile si am cerut parerea celorlalti da nimeni nu are nimic de zis. Ma indoiesc ca acvariul meu de incepator este perfect, dar nimeni nu zice macar: da si tu planta 2 cm mai incolo ca nu sta bine acolo sau nu stiu ce.

   1. Intre "a sari cu gura" si observatiile justificate pe care le primesti este o mare diferenta.
   2. Lipsa comentariilor legate de acvariul tau, poate avea multe motive...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de Baracuda (2011-01-25 20:23)

Re: filtru cu carbune

ady vladutz A scris:

Multumesc de explicatie. pana acum nu mi-a spus nimeni chestia asta.

   Nici mie, am considerat ca trebuie sa ma informez... nu sa sper ca cineva imi va cunoaste nevoile si se va oferi sa mi le rezolve.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: filtru cu carbune

Astea sunt informatiile pe care le-am acaparat de la diversi acvaristi, si dupa cum se vede, mai primim si informatii aiurea , in plus de asta fiecare sfatuieste pe altul sa faca asa cum i-a fost lui mai bine.

17

Re: filtru cu carbune

Un raspuns complet despre stratul de carbune activ din filtru ar fi:
"Cel mai important strat, cel de carbune activ ar trebui sa existe in orice filtru. Carbunele activ elimina in apa acid humic, o substanta coloidala care este necesara cresterii in bune conditii a plantelor. In acelasi timp carbunele retine si deci elimina din apa rezidurile organice, in principal nitratii care sunt unul din principalele cauze ale murdaririi apei si, in cazul aglomerarii excesive, ale mortii pestilor. Un calcul simplu pentru determinarea cantitatii de carbune necesar foloseste regula 1 litru carbune la 50 litri apa in acvariu dar cantitatea folosita poate fi mai mica decat cea rezultata din calcul. Din pacate in ultimul timp carbunele activ a devenit destul de greu de gasit si a ajuns la magazinele de specialitate la preturi prohibitive. Capacitatea de a retine materii organice a carbunelui scade pe masura ce este folosit, astfel ca dupa o perioada el trebuie reconditionat prin scoaterea din filtru, spalare, uscare. Se poate usca intr-un cuptor incins, degajand astfel impuritatile acumulate. Totusi este bine ca dupa cateva luni de folosire sa se inlocuiasca o parte din el cu carbune nou. "

18

Re: filtru cu carbune

adyyy7 A scris:

Un raspuns complet despre stratul de carbune activ din filtru ar fi:
"Cel mai important strat, cel de carbune activ ar trebui sa existe in orice filtru. Carbunele activ elimina in apa acid humic, o substanta coloidala care este necesara cresterii in bune conditii a plantelor. In acelasi timp carbunele retine si deci elimina din apa rezidurile organice, in principal nitratii care sunt unul din principalele cauze ale murdaririi apei si, in cazul aglomerarii excesive, ale mortii pestilor. Un calcul simplu pentru determinarea cantitatii de carbune necesar foloseste regula 1 litru carbune la 50 litri apa in acvariu dar cantitatea folosita poate fi mai mica decat cea rezultata din calcul. Din pacate in ultimul timp carbunele activ a devenit destul de greu de gasit si a ajuns la magazinele de specialitate la preturi prohibitive. Capacitatea de a retine materii organice a carbunelui scade pe masura ce este folosit, astfel ca dupa o perioada el trebuie reconditionat prin scoaterea din filtru, spalare, uscare. Se poate usca intr-un cuptor incins, degajand astfel impuritatile acumulate. Totusi este bine ca dupa cateva luni de folosire sa se inlocuiasca o parte din el cu carbune nou. "

Este primul tau post pe acest site, dar scuza-ma, toata informatia pe care o dai tu in acel citat este falsa! Si mai mult decat atat, FOARTE PERICULOASA!!!!!!!
Carbunele activ NU are nicio treaba cu NITRATII! Retine medicamentele , coloranti, etc, dar nu nitrati!
Carbunele activ se foloseste DOAR in anumite cazuri si pentru perioade limitate!
NU trebuie sa fie o permanenta in filtre! Din contra!
NU reprezinta o necesitate pt plante!!! Nici carbunele si nic ceea ce produce el!

Colmateaza si elimina tot ce a acumulat! Ne spui tu cand a ajuns sa fie saturat?!

Dozare data de tine este aberanta! Pt un acvariu de 500L mi-ar trebui o galeata de carbune activ...!

Filtreaza-ti informatia, atat cea primita cat si cea oferita!