41

Re: incerc si eu ce au facut altii

salutam pe toata lumea!
trag concluzia ca pe acest forum exista oameni cumsecade dar (si foarte bine) cu pareri diferite.
ca o "demonstratie" de problema am inteles ca buretii bolborositori sunt buni si nu prea,filtrele pe care mi le-ati recomandat ,la fel unii spuneti ca sunt bune altii ca unele da altele nu .
in fine mi-am luat-o de la Cezara care spune ca trebuie sa fiu atent si la ce necesitati trebuie sa fie confort, corect mea culpa la acest acvariu voi avea grija de acest lucru,dar momentan am sa tin cont de sfatul lui pasi_une sa observ ce se intimpla si pe parcurs ,chiar daca e mai costisitor asa sa aduc mocificari in functie de cerinte si de sfaturile voastre .
azi am terminat de aranjat si capacul,si va arat pozele sa vedeti cum a iesit ,repet in functie de necesitati voi mai aduce schimbari.
oricum ar fi eu sunt multumit de ce a iesit :hug ,mai ales ca-i facut de minuta mea.

42 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:48)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

43

Re: incerc si eu ce au facut altii

Chiar nu vreau sa fiu carcotasa, dar n`am auzit in viata mea ca de la prea multa filtrare dai in alge, cum vine asta? Probabil sunt prea incepatoare sa cunoasc asa ceva....

PS: E normal sa tii cont de cerintele acvariului in cauza, dar unele reguli sunt general valabile, cum ar fi suprapopularea.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: incerc si eu ce au facut altii

Buna sleo valisneria ar trebui grupata cumva,încălzitorul mascheazal în spate cu ceva valisneria.
Sunt puține plantele din acvariu  pentru început.
Multa bafta și ape limpezi  :acv
Ce rost mai are sa bage co 2 în acvariu dacă folosește bureți bolborositori. :fconf

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

:apl  dragut  :fok
vad ca ai mai adaugat un butere  :apl
daca bagai de acum un filtru cu pompa sunt 100% sigur ca dadeai in alge cu lumina pe care o ai acum ,poti asigura si o aditie de co2 ? macar de la o bomba facuta din set de perfuzie...
pentru asta si alte modalitati de aparate/teste diy ma gasesti pe id pasi_une

Am ramas masca atunci cand am citit ce ai scris.
Cum poti sa afirmi ca daca se introduce un filtru cu pompa in acvariu o sa apara 100% algele?
Algele se fac de la o filtrare prea buna?
Ce rost mai are sa bagi CO2 daca are filtre bolborositoare? Se stie foarte bine si cred ca toata lumea stie ca filtru bolborositor grabeste schimbul de gaze dintre apa si atmosfera.
Pe langa asta mai il mai si incurajezi pe om. Ce este dragut?

pasi_une A scris:

:apl  dragut  :fok

Valisneria se stie ca o duce bine in grupuri de 3-4 fire (merge si singura, dar mai greu) la numarul de fire pe care le are el, cred ca ar fi fost mai bine daca le grupa toate intr-o parte a acvariului. In partea unde se planta Valisneria se putea ascunde si acel incalzitor plus unul dintre filtrele bolborositoare. Celelalte plante care le are puteau fi plantate in spatele acvariului, iar in fata se lasa loc pentru pesti. Scalari, (am inteles ca cu ei vrei sa populezi) au nevoie de mult spatiu de manevra. Bun, o sa zici ca sunt putine plante si ca o sa arate golas, dar poate ca vor mai veni si alta plante, asta depinde de ce doreste propietarul.
Sincer imi pare rau sa vad ca mai exista useri care dupa atat timp si atatea mesaje scrise pe acest forum mai fac asemenea greseli enorme, care pot duce pana la renuntarea unora la aceasta "pasi_une"

P.S. Imi cer scuze ^:)^  fata de Sleo pentru poluarea topicului sau, dar aceste sfaturi eronate nu se pot admite, indiferent din partea cui ar veni ele. Imi cer scuze inca odata. ^:)^

Re: incerc si eu ce au facut altii

Si eu m-am mirat foarte tare cand am vazut spusele lui pasi_une, ca doar specificasem mai pe la inceput ca nu o sa poata face aditie de CO2 cu filtru bolborositor. Poate ca sunt eu incepator, dar astea sunt clar aberatii. Vazand numarul de posturi pe care le are, am zis ca poate pana acum am fost eu informat gresit si am bagat id-ul lui in lista sa ma lamuresc.
Dar vazand ce ati confirmat si voi, nu mai am nevoie de lamuriri.

47 Editat de Baracuda (2011-01-17 16:18)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Dragii mei colegi, poate gresesc dar in cadrul acestui topic s-au spus atitea gugumanii, cit nu s-au spus in alte zeci de topicuri.
   Nu este un secret pentru nimeni, ca in ultima vreme "ne-am inmultit" pe forum, peste asteptarile generale. Din pacate, in loc sa crestem valoarea site-ului, se intimpla invers.
   Nu sint sustinatorul ideii conform careia, aici nu au loc decit cunoscatorii, dimpotriva sint convins ca avem loc cu totii: incepatori si avansati. Singurul lucru pe care trebuie sa-l respecte insa noii veniti incepatori, este sa fie mai rezervati, atunci cind dau sfaturi, sa revada de citeva ori ceea ce au scris, sa se documenteze serios si sa lase deoparte orgoliul de a deveni interesanti cu orice pret. Sa auzim de bine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:49)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

49 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:49)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

50 Editat de Baracuda (2011-01-17 19:40)

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

rectific cele de sus spuse de mine
recomand la acvariul tau o lampa giesemann ai link mai jos
http://giesemann.co.uk/230.htm

si un filtru eheim professionel III ecco pro 300 ai link mai jos
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/429-filtre-de-apa/8033-filtru-extern-eheim-professionel-iii-ecco-pro-300-750-lh.html

   Daca recomandarea este facuta cu ironie (eu asa am dedus citind preturile), care ar fi scopul?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:49)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

52

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

eu nu am spus ca o filtrare buna(filtru extern) duce la riscul de a avea parte de o invazie de alge
eu recomand un filtru extern/intern doar celor care respecta  regula de baza a unui acvariu incepind de la acvariu pina la pesti
stiu ce inseamna un acvariu "low tech" si stiu de ce are nevoie incit sa fie stabil

daca el monteaza acum un filtru intern cu motor sunt 100% sigur ca va avea parte de
alge maronii datorita luminozitatii acvariului
care de altfel se distrug cu o lumina puternica iar de la o lumina puternica va avea parte de alge verzi care se distrug prin setarea fluxului orar de luminozitate a acvariului

Deci, tu intai spui ca n`ai spus asta, in primul paragraf, apoi o iei iarasi pe campii cu aceiasi afiramatieeee. Care dumnezeu este legatura intre filtru cu motor si lumina?! Lumina da, are treaba cu algele...dar filtrul? Probabil daca bateai ca nu`i filtru puternic, de filtrare biologica, mecanica, avea un sens, dar ce spui tu..mai bine n`ai spune. Vorba aia "daca taceai filozof ramaneai"

Etiamsi omnes, sed non ego.

53 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:50)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

filtrul intern ajuta la agatarea fecalelor si algelor pe plantele din bataia curentului produs

Nu prea inteleg  :fconf lamureste-ne...

55 Editat de pasi_une (2011-01-18 14:50)

Re: incerc si eu ce au facut altii

..

56 Editat de sleo (2011-01-18 00:50)

Re: incerc si eu ce au facut altii

buna seara !
mai "oameni buni"(vorba unuia)inteleg sa discutam dar nu va aprindeti!
am luat cunostinta de spusele tuturor,dar nu trebuie sa faceti un caz dintr-o problema sau alta.
e clar ca profesionist sau nu acvariul l-am aranjat momentan asa cum m-am priceput atit tehnic cit si vizual,mai departe o sa va tin la curent cu evolutia ;apropos de evolutie azi am luat 6 puiuti de scalari,nu dintr-o singura categorie ci amestecati (asa a dorit si consoarta care este foarte incintata)
sunt frumosi ,vioi, iar de acolo de unde i-am cumparat -magazinul de la piciorul podului Grand,pe Turda,vinzatorul ii tinea cam la 22 grade C.lucru care m-a bucurat pentru ca am citit pe unul din topic-uri cum ca in unele magazine cei care vind ii tin la temperaturi mai mari ca sa nu se declanseze vreo boala mai repede in caz ca exista.
despre filtrul recomandat (filtru-extern-eheim-professionel-iii-ecco-pro-300-750-lh.html),multumesc dar asa cum aspus si bradraqua ,nu-i putin cam scump!? :-
o sa cumpar clar si eu unul pe viitor dar nu asa!mai sunt si alte prioritati.
oricum uite pestisorii mei!

tot ce este mare a inceput cu un lucru mic!

57

Re: incerc si eu ce au facut altii

Vad ca s-au aprins un pic spiritele, au venit o multime de informatii si cum venea un coleg cu afirmtia venea si celalalt cu un raspuns contradictoriu. Nu as vrea sa fiu in locul colegului Sleo. Ce o fi in capul lui? Cate parereri, ce sa faca? Cine zice bine? big_smile.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

58 Editat de narcis.b (2011-01-18 12:01)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Chestia cu "  apoi o iei iarasi pe campii " spusa de Cezara e cea mai buna chestie pe care am citit-o din acest thread!  :sok 
pasi_une ,prietene,scoti niste scenarii  belea! nu stiu ce sa cred despre ele,subiect horror sau poate comedie ...greu de tot de zis!  lol Mi-ar fi placut sa aud replica unui coleg mai vechi @bogdivaio lol
Deci,buretele bolborositor ,daca are porozitatea necesara si dimensiuni suficiente ,reprezinta o semifiltrare mecanica dar ! o filtrere biologica buna! Dezavantajele buretelui bolborositor sunt urmatoarele:dupa mine in primul rand inestetice si ocupa mult loc in acvariu,nu creaza curenti de apa,bulele de aer scot tot CO2 din apa,e zgomotos,ridicarea bulelor la suprafata creaza multi stropi mici care se depun pe tuburi si capac iar uscarea apei dure lasa urme neplacute!Personal recomand acest filtru doar in acvarii sterile pregatite pentru depunere  sau izolare.
Recomand macar un filtru intern pentru a crea un pic de curent in acvariu dat fiind constructia lui si a faptului ca se gandeste la scalri.Sigur ca cel mai bun este canistra ,dar sa nu uitam ca fiecare stie de ce fonduri dispune,apoi unele mai vin si pe parcurs! :sok

Re: incerc si eu ce au facut altii

Narcis, poate ca m-am exprimat gresit dar pe acolo am batut si eu.

60

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

sunt sigur ca sleo cauta sa faca ceva placut ochiului fara a investii o avere
desi face o alegere proasta fata de pestii pe care vrea sai bage in acel acvariu
daca vrea scalari poate opta la o singura pereche de scalari formata din cei care il atrag cel mai mult.. clasici,koi, negri sau ingerul cu cap galben si vela neagra
si ceva pesti mai mici gen neoni

poate pe parcurs va dori sa apeleze la o firma specializata in constructii de acvarii
si poate opta la "recomandarea facuta de mine"

motivul ultimului post este pentru nestiinta mea legata de acvaristica

   Mihai, imi pare rau sa-ti spun dar in topicul asta contributia ta pozitiva este aproape de zero. Chiar nu stiu ce se intimpla cu tine in ultima vreme, ai cam multe "rateuri". Singurul lucru pe care il apreciez in context, este raspunsul diplomatic, pe care mi l-ai dat... la chestiunea cu lampa si filtrul pe care le-ai recomandat! Sper sa ma intelegi corect!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!