1

Subiect: scalari

buna seara. am achizitionat recent niste scalari koi destul de frumosi dupa parerea mea. am aflat dupa forum ca pentru un acvariul cu neoni si scalari ar trebui sa ii cresc de pui. am luat 6 sperand sa formez cel putin o pereche.  noi locatari sunt de marimea unei monezi si stau in spate ascunsi toti intr-un loc. este normal sa se ascunda de neoni?  nu au vrut sa manance stau ascunsi langa skimmer.

2

Re: scalari

Probabil sunt doar stresati dupa mutare. Asteapta sa`si gaseasca si el locul in noul camin.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: scalari

sper sa fie doar schimbare caminului( de la 7 sunt in acvariu) :sbr

Re: scalari

Ai grja sa nu cumva sa ii manace neonii, glumesc.
Este normal sa fie un pic stresati dupa transport, plus ca se afla intr-un decor nou, insa in cateva zile vor cuceri acvariul nu iti fie teama.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: scalari

nici nu vor sa manance le dau jbl novobel si hikari micropelets. am ajuns la subiectul mancare ce imi recomandati pentru neoni(albastri,roz,negru si in rosi) si pentru scalari

6 Editat de pelly67 (2011-01-19 01:39)

Re: scalari

"Ai grja sa nu cumva sa ii manace neonii, glumesc."
Florine esti de belea lol  lol  lol  lol  lol

Cat despre mancare....jbl novobel si hikari micropelets....icre negre nu altceva! Ai răbdare cu ei și stai sa crească un pic, vor merge neonii pe sârma  tongue

7

Re: scalari

Cat despre mancare....jbl novobel si hikari micropelets....icre negre nu altceva!

e de bine sau de rau? ca sa stiu daca sa ma apuc sa caut mancare

8

Re: scalari

kukov A scris:

Cat despre mancare....jbl novobel si hikari micropelets....icre negre nu altceva!

e de bine sau de rau? ca sa stiu daca sa ma apuc sa caut mancare

icrele negre sunt de rău? :omfg ...este o mâncare pe care o folosesc și eu pentru hrana scalarilor și a neonilor din acvariul personal.( ma refer la jbl novobel si hikari micropelets  lol )

9

Re: scalari

nu stiu, sunt incepator :sbr . novobel pentru scalari si micro pt neoni? ma gandeam sa fac hikari micropelets pentru neoni si Hikari Tropical Discus Bio Gold pentru scalari ce parere aveti? si daca mai aveti alte recomandari si ce le dati sa manance la scalari si la neoni vostri?

Re: scalari

salut!stai linistit .ca sa zic asa este liniste inanitea furtunii.sunt nitel speriati,pana se acomodeaza ,dar si cand o vor faca...iti dreseaza neonii.si incet incet si pe tine.glumesc.parerea mea e ca ai facut o achizitie buna.sunt printre cei mai frumos pesti ever.parerea mea.am avut si eu un acvariu doar cu scalari.ii aveam de mici.si cred ca a mia placut cel mai mult.acvatiu 200l filtru intern,2 neoane 20w,plante:crypto,anubias,echinodorus,sagitarii.pesti 10 scalari,1 pleco,2 ancistrusi

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:55)

Re: scalari

?

12 Editat de kukov (2011-01-20 14:49)

Re: scalari

care este diferenta intre scalari koi normali si scalari koi voalati?

13

Re: scalari

astia sunt noi locatari . de la cel care iam luat a zis ca sunt koi voalati. m-a pacalit?

14

Re: scalari

Cei normi au inotatoarele mai scurte, cei voalati, mai lungi

Etiamsi omnes, sed non ego.

15 Editat de mihai2002 (2011-01-21 14:55)

Re: scalari

Mie mi se par cam rosii branhiile scalarilor tai chiar un pic inflamate asta facind comparatie intre pozele postate la inceputul topicului si cele postate mai recent
Un test de no2-nitriti cred ca ar face putina lumina in cazul tau

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

16

Re: scalari

@mihai2002 cei de la inceputul topicului nu sunt ai mei :sbr .dar sunt tare frumosi